Od tych wydarzeń minęło zaledwie kilkanaście lat, a wydaje się, jak by było to co najmniej pół wieku temu. Moment zatrzymania najgroźniejszych przestępców w Polsce, śmierć jednego z najważniejszych ludzi dla narodu polskiego czy jedno z najważniejszych głosowań w historii Polski. Zobacz, jak przeżywali to warszawiacy.
Śmierć Jana Pawła II
Tysiące warszawiaków 2 kwietnia 2005 roku o 21.37 wyszła na ulice, zapalić świece, modlić się, spotkać innych ludzi i z nimi przeżyć śmierć papieża. Krakowskie Przedmieście było pełne ludzi. Poczucie wyjątkowej wspólnoty trwało kilka dni. Potem zaczęły się spory pomiędzy tymi, którzy uznali się za pokolenie JPII a tymi, którzy twierdzili, że 'nie płakali po papieżu'.
Strzelanina w Magdalence
Tak naprawdę jeszcze niewiele zmieniło się od lat 90. W akcji policyjnej w Magdalence w nocy z 5 na 6 marca 2003 roku zginęło dwóch antyterrorystów, a 17 policjantów zostało rannych. Policja chciała zatrzymać przestępców w Polsce - Roberta Cieślaka i Białorusina Igora Pikusa, ci jednak zaminowali ogród przy domu w Magdalence, gdzie się ukrywali. Jeden z policjantów zginął na miejscu, gdy pierwszy z ładunków eksplodował. Przestępcy cały czas prowadzili też ostrzał policji. Sami zginęli od zatrucia tlenkiem węgla w pożarze willi. Porażka akcji była skutkiem wielu zaniedbań i niedopatrzeń policji, trzech policjantów stanęło za to przed sądem, zostali jednak w końcu uniewinnieni.
Budowa Świątyni Bożej Opatrzności
2 maja 2002 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich, obecnym terenie Miasteczka Wilanów. Symbolicznego wbicia pierwszej łopaty dokonał prymas Polski kardynał Józef Glemp. Budowa trwa do dziś. W tym samym roku ruszyła budowa Miasteczka Wilanów.
Bartosz Bobkowski / AG
Wejście do Unii
7-8 czerwca 2003 roku odbyło się referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na zdjęciu widzimy imprezę przed Zamkiem Królewskim po ogłoszeniu wyników referendum. Za konsolą stoi Robert Leszczyński, który zmarł w 2015 roku. 1 maja 2004 roku staliśmy się członkiem Unii Europejskiej. Coś, co dziś wydaje się normalnością, wtedy było niezwykłe. Trudno w to uwierzyć, ale zmieniło się wiele - od tego, że o wiele łatwiejszy stał się wyjazd na studia lub do pracy zagranicę do tego, że zmienił się nasz sposób podróżowania i spędzania urlopów oraz mamy coraz więcej przyjaciół z innych krajów.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Utworzone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Główne wejście do muzeum znajduje się od strony ul. Przyokopowej. Sztandarowy projekt prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Od tamtej pory obchody Powstania Warszawskiego są coraz większe, a temat Powstania Warszawskiego bardzo obecny w kulturze i popkulturze. Właściwie pierwsze nowoczesne muzeum w Warszawie.
Kuba Atys/ AG
Krytyka Polityczna
W 2006 roku środowisko skupione wokół 'Krytyki Politycznej' - pisma wydawanego od 2002 roku - stworzyło w centrum Warszawy otwartą REDakcję (ul. Chmielna 26 lok. 19) ? ośrodek wymiany myśli, dyskusji, prezentacji prac artystycznych, projektów społecznych i politycznych. Ze środowiska Krytyki Politycznej wyszły ruchy miejskie. REDakcja działała do września 2009, kiedy środowisko 'Krytyki Politycznej' przeniosło się do nowej siedziby na Nowym Świecie 63.
LeMadame i jego obrona
Klub i galeria przy Koźlej na Nowym Mieście. Założony w 2003 roku. W klubie jak w domu czuli się Zieloni, Porozumienie Kobiet 8 marca, organizujące manify i środowiska lewicujące. Odbywały się tam wystawy, spektakle, dyskusje. Działalność klubu nie podobała się prawicowym władzom miasta, podobnie jak parady równości. Umowa o wynajęcie pomieszczeń klubu została podpisana z państwową firmą Eureka, która w marcu 2005 przegrała proces z miastem Warszawa i straciła prawo własności do kamienicy przy ulicy Freta, w której miał siedzibę klub. Nowy właściciel budynku, Urząd Miasta, postanowił nie honorować dotychczasowych umów najmu. W marcu 2006 w klubie pojawił się komornik. Przez kilka dni i nocy protestowali na miejscu stali bywalcy, politycy i artyści. Klub poparł nawet John Malkovich przebywający wtedy w Warszawie. Na nic się to zdało. Podział w społeczeństwie narastał. Już po eksmisji miasto przegrało z LeMadame postępowanie sądowe.
Jacek Łagowski/ AG
Teatr Warlikowskiego
Teatr Warlikowskiego był dla środowiska lewicującego odskocznią od politycznej rzeczywistości i manifestem przeciwko niej. Warlikowski sięgał po dzieła symboliczne. Takie były np. Anioły w Ameryce - sztuka, zrealizowana w 2007 roku, która od razu kojarzyła się z sytuacją w Warszawie. Sztuka autorstwa Tony'ego Kushnera przedstawia sytuację homoseksualistów w Stanach Zjednoczonych w czasach McCarthy'ego. W roku 2007 była to pozycja 'must see' w teatrze.
Wojciech Surdziel/ AG
Zagłębia klubowe
Plac Zbawiciela nie był wtedy jeszcze najgorętszym adresem w stolicy, a nad Wisłą nic się praktycznie nie działo. To gdzie się wychodziło? Najpopularniejszymi miejscami były dwa adresy: Forty Racławicka z takimi klubami jak Pruderia czy Balsam (dziś w tym miejscu mieści się studio Platige Image) oraz zagłębie na Dobrej, gdzie mieściły się Jadłodajnia Filozoficzna, Aurora, Diuna. W jednym i drugim miejscu rozwijała się polska scena klubowa.
Adam Kozak/ AG
Rondo 1
Rodno 1 to wieżowiec, który nie tylko zmienił warszawski skyline, ale też myślenie o nim. Prace budowlane rozpoczęto w 2003 roku, 7 sierpnia 2004 odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węglowego, w której uczestniczyła Jolanta Kwaśniewska. W 2006 roku odbyło się otwarcie biurowca. W tym momencie zmieniła się na dobre panorama Warszawy, zaczęliśmy mieć swój własny Manhattan (wcześniej powstał InterContinental) i kochać wieżowce.
Adam Stępień/ AG
Kazimierz Marcinkiewicz pełni funkcję prezydenta miasta
W latach 00. prezydentów Warszawy mieliśmy kilku, ale Kazimierza Marcinkiewicza tylko jednego i to zanim ktokolwiek przypuszczał, że zwiąże on się z młodą poetką.
Do 2002 roku prezydentem był Paweł Piskorski. Po nim, do 2005 roku Lech Kaczyński. Ten został wybrany prezydentem Polski, zanim skończyła się jego kadencja jako prezydenta Warszawy. Po jego rezygnacji z tego drugiego urzędu zarząd komisaryczny miasta objął Mirosław Kochalski. A po Kochalskim 20 lipca 2006 roku przejął Kazimierz Marcinkiewicz (którego na stanowisku premiera Polski zastąpił Jarosław Kaczyński). Skomplikowane? Takie były zerosy. Marcinkiewicz startował też w wyborach na prezydenta Warszawy jesienią 2006 roku. Wygrał I turę, ale przegrał II z urzędującą do dziś Hanną Gronkiewicz-Waltz.
Utopia
Najmodniejsze i najbardziej niedostępne miejsce. Legenda tamtych lat. Klub do którego wielu wejść chciało i wielu się nie powiodło, bo selekcja była okrutna, a czasami jej wyroki trudne do przewidzenia. Największe szanse mieli piękni, zamożni i zamożnie ubrani. Klub wyróżniał się rewelacyjną muzyką w wykonaniu didżejów na światowym poziomie. Selekcja to zresztą też zjawisko mocno związane z zerosami. Dziś trudno sobie wyobrazić, żeby szanujący się, hipsterski klub wprowadził selekcję.
Białe Miasteczko
Władza się zmieniła, a z nią wiele rzeczy. Parady równości przestały być problemem, podobnie manify. Zaczęły się inne atrakcje. Od 19 czerwca do 15 lipca 2007 roku przed KPRM protestowały pielęgniarki. Miasteczko zostało założone, gdy spotkania z protestującymi odmówił premier Jarosław Kaczyński. Jednocześnie przez 7 dni kancelarię premiera okupowały cztery pielęgniarki. Dopiero gdy rozpoczęły strajk głodowy, premier spotkał się z nimi. 20 czerwca policja usunęła pielęgniarki z zajmowanego pasa drogi. W szczytowym momencie protestujących było 3 tysiące, a miasteczko liczyło 150 namiotów. W miasteczku była też kuchnia polowa, a Krytyka Polityczna wydawała tam gazetę - Kurier Białego Miasteczka. Wielu polityków i artystów odwiedzało pielęgniarki.
Aleksander Prugar/ AG
Madonna na Bemowie
Tym koncertem ekscytowaliśmy się niebywale. Kilkadziesiąt tysięcy fanów bawiło się ponad dwie godziny na pierwszym koncercie Madonny w Polsce - na warszawskim na Bemowie. Dziś wydaje się to niezwykłe, mamy co roku Orange Warsaw Festival z długą listą gwiazd i masę różnych koncertów. W latach 00. królowa jednak była jeszcze tylko jedna.Scena, na której występowała Madonna miała 80 metrów szerokości, 25 metrów głębokości, 26 metrów wysokości i 16-metrowy wybieg w stronę publiczności. Po obu stronach udekorowana była wielkimi literami 'M', obok których znajdowało się sześć telebimów. Przed Madonną występował DJ Paul Oakenfold.
Adam Kozak/ AG
Koniec Kupieckich Domów Towarowych
To koniec pewnej epoki. Kupcy działkę od miasta wydzierżawili w 1999 roku. Mieli ją zajmować okresowo. Powstał blaszany pawilon handlowy, w którym znalazło się 600-700 stoisk handlowych i punktów gastronomicznych. Miało to uporządkować handel ze szczęk prowadzony w tym miejscu. W 2006 roku Rada Warszawy zgodziła się na wydzierżawieniu tego miejsca na 30 lat. Jednak Hanna Gronkiewicz-Waltz, gdy doszła do władzy, odmówiła podpisania tej umowy. Padło kilka ofert, gdzie kupcy mogą przenieść działalność - nie przyjęli żadnej z tych ofert. 21 lipca 2009 roku przeprowadzono eksmisję. Akcję przeprowadzono przy pomocy agencji ochrony, doszło do zamieszek z zabarykadowanymi w hali kupcami. 22 osoby zostały zatrzymane przez policję. Część opinii publicznej uznała, że niepotrzebnie użyto siły i akcja została źle przeprowadzona, część obwiniała kupców za zaistniałą sytuację.
Zakazana Parada Równości
Byliśmy w Unii, jeździliśmy metrem i czuliśmy się jak na Zachodzie, a okazało się, że tylko się czuliśmy, a rzeczywistość była inna. W 200 5 roku Lech Kaczyński zakazał Parady Równości. Mimo zakazu odbyła się, a Może dziś trudno w to uwierzyć, ale temat parady równości w latach 00. warszawiaków elektryzował, polaryzował i doprowadzał do białej gorączki. Również jak przez mgłę pamiętamy protesty, które organizowała Młodzież Wszechpolska. W latach 00. oprotestowywała również manify. Na zdjęciu Roman Giertych, który protestuje przeciwko paradzie. Kto o tym dziś pamięta?
Krzysztof Miller/ AG