Najbardziej urokliwe ogródki w Warszawie: z widokiem na miasto, w środku parku, w studni starej kamienicy [PRZEWODNIK]

Jak to powiedział jeden ze znanych restauratorów - latem zarabia się przede wszystkim na ogródkach. Im piękniejszy i zlokalizowany w bardziej urokliwym miejscu, tym więcej przyciąga klientów. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie w Warszawie najprzyjemniej można zjeść lub napić się kawy w plenerze. Przewodnik został stworzony we współpracy z Zomato.
Ogródki Warszawa Ogródki Warszawa MetroWarszawa

Patio Kredytowa, Miłość

Jeżeli tam was jeszcze nie było, to koniecznie musicie się wybrać. To prawdopodobnie jeden z najbardziej warszawskich ogródków w mieście - zlokalizowany jest w studni kamienicy z XX wieku - a dokładnie z 1919 roku. Właściciele, najpierw Patio Kredytowa, a później Miłości - klubu i restauracji, upewnili się, że organizując w ogródku duże imprezy, nikomu nie będą przeszkadzać. Kamienicy, w której znajduje się lokal, nikt nie zamieszkuje, jest ona własnością syna znanego polskiego malarza Stefana Gierowskiego. Kilka pomieszczeń wynajmowanych jest przez różne firmy, na przykład agencję reklamową.

Ogródki WarszawaMetroWarszawa

Na drugim piętrze kamienicy znajduje się ponadto przestrzeń licząca 800 m2, w której od czasu do czasu odbywają się różne eventy. W innej części kamienicy znajduje się z kolei loft wielkości 1500m2, gdzie organizowane są koncerty. Już za dwa, trzy lata z inicjatywy syna Stefana Gierowskiego w kamienicy powstanie również prywatne muzeum sztuki współczesnej.

Ogródki WarszawaMetroWarszawa

Jednym słowem - bardzo dużo się w tej starej kamienicy dzieje. Właściciele lokalu dbają również o ogródek, w którym w ubiegłym roku odbyło wiele naprawdę świetnych imprez. Już za około dwa tygodnie na dobre ma tam ruszyć restauracja - wystawione zostaną krzesła i stoliki, a w razie kiepskiej pogody montowany będzie również dach.

Ogródki WarszawaMetroWarszawa

Ponadto, jak zapowiedział Karol Borkowski z Miłości, taras, na którym obecnie znajdują się urządzenia wentylacyjne, przerobiony zostanie na ogródek. Tam również rozstawione zostaną krzesła i stoliki dla gości lokalu. Pośród krzewów bazylii oraz krzaków pomidorów klienci będą mogli chłonąć letnią aurę patio, jednocześnie podziwiając przedwojenną architekturę Warszawy.

Więcej na temat restauracji wraz z recenzjami gości znajdziecie TUTAJ.

Ogródki Warszawa Ogródki Warszawa DOM/ facebook.com

DOM Made

Pośród zieleni, powykręcanych gałęzi drzew i kwitnącego bzu, na deskach z bielonego drewna, w rodzinnej atmosferze, na bardzo zwolnionych obrotach. W tym ogródku, zlokalizowanym w samym sercu zielonego Żoliborza, zakochacie się od pierwszego wejrzenia.

Ogródki WarszawaDOM/ facebook.com

Ogródek jest częścią restauracji DOM Made zlokalizowanej w starym domu z 1929 roku. Właściciele domu, jak i restauracji dokładają wszelkich starań, aby stworzyć tam iście domową i rodzinną atmosferę.

Lecz w tym ogródku nie tylko pachnie bzem, ale i pysznymi daniami autorskiej kuchni międzynarodowej. Właściciele lokalu żyją w myśl zasady slow food, korzystają z produktów świeżych, od sprawdzonych producentów, stawiają na sezonowość. Karta jest skromna - to 3, 4 dania główne, kilka przekąsek oraz dania dla dzieci. A latem właściciele wystawiają w ogródku grilla i przyrządzają dania na oczach gości.

W karcie znajdują się również ciekawe pozycje alkoholowe - to wina z małych włoskich winnic oraz oryginalne piwa z niewielkich, polskich browarów, jak np. Pinta. Piwa charakteryzują nietypowe nazwy - jest np. "Pierwsza Pomoc", "a ja palę ale", nawiązujące do angielskiego Pale Ale, "czarna dzieua" czy "odsiecz wiedeńska".

Ogródki Warszawamateriały prasowe

Wydawałoby się, że za taką atmosferę trzeba sporo zapłacić. W rzeczywistości ceny w DOMU nie są wygórowane. Za danie główne zapłacimy od 28 - 45 zł, za przystawkę ok. 20 zł, a za danie dla dziecka ok. 25 zł.

Ogródki WarszawaDOM Made/ facebook.com

Do DOMU, jak mówi Pani Beata, właścicielka lokalu, warto przyjść w ciągu dnia - zwłaszcza gdy świeci słońce i jest ciepło. Można się wtedy w ogródku skryć w cieniu jednego z pachnących bzów. Pięknie jest również wieczorem, kiedy właściciele zapalają świeczki i rozwieszają na drzewach lampiony - trudno o bardziej romantyczne i urokliwe miejsce w stolicy.

Więcej na temat restauracji wraz z recenzjami gości znajdziecie TUTAJ.

Ogródki Warszawa Ogródki Warszawa Agata Grzybowska/ Agencja Wyborcza.pl

Concept 13

Z parteru tym razem powędrowaliśmy trochę wyżej - na piąte piętro najbardziej ekskluzywnej galerii handlowej w Warszawie - Vitkac. Tutaj znajduje się jedna z najdroższych restauracji w Warszawie - Concept 13, która dysponuje niezwykłym tarasem, z którego rozciąga się widok na całą Warszawę.

Ogródki WarszawaAgata Grzybowska/ Agencja Gazeta

- Warto się tam wybrać, aby spróbować bezbłędnych dań, deserów, a także napić się wina, podczas gdy na dole tętni życiem metropolia - mówi ekspert z Zomato, Julia Taranko. Taras jest o tyle ciekawe, że okala całe piąte piętro budynku. Wraz ze zmianą strony, zmienia się również widok na Warszawę. I tak, restauracja wychodzi na ulicę Bracką oraz Mysią, ciekawszy wydaje się widok od strony centrum konferencyjnego, które znajduje się od Alei Jerozolimskich. Stamtąd rozciąga się widok prawie na całą Warszawę, od Placu Zawiszy do Stadionu Narodowego.

Ogródki WarszawaBartosz Bobkowski/ Agencja Gazeta

Restauracja posiada rekomendację przewodnika Michelin. Tanio więc nie jest. Za przystawkę zapłacimy co najmniej 30 zł, za danie główne ponad 60 zł. W cenie - niepowtarzalny widok przez cały czas trwania posiłku.

Ogródki Warszawamateriały prasowe

Więcej na temat restauracji wraz z recenzjami gości znajdziecie TUTAJ.

Ogródki Warszawa Ogródki Warszawa materiały prasowe

Kafe Zielony Niedźwiedź

- Do Zielonego Niedźwiedzia prowadzi mała parkowa uliczka. Nic w tym dziwnego, ponieważ sama restauracja mieści się w jednym z parków powiśla. Zielony i zacieniony ogródek powoduje, że jest to świetne miejsce na kolację w upalne letnie wieczory. Jakość produktów, a przede wszystkim smak potraw to wielkie atuty tego miejsca - mówi Julia Taranko, Senior Content Associate, Zomato.

Ogródki WarszawaMetroWarszawa

Zgadzamy się z powyższą opinią. Kafe Zielony Niedźwiedź nie łatwo znaleźć. Restauracja mieści się na ulicy Smolnej. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że Smolna nie kończy się w miejscu mało urokliwego parkingu na przeciwko Muzeum Narodowego, ale prowadzi dalej - w sam środek pięknego parku Beyera na Skarpie Wiślanej. Tam znajdują się dwa budynki utrzymane w podobnych stylu architektonicznym - w jednym (przy Smolnej 6) znajduje się Klub Bankowca Państwa Kręglickich, w drugim restauracja Kafe Zielony Niedźwiedź.

Restauracja działa od półtora roku. Jak mówi Paweł Gruba, menadżer Zielonego Niedźwiedzia, nie jest to miejsce, do którego ludzie przychodzą "z ulicy", bo go po prostu nie widać, ale jak ktoś już raz przyjdzie, chętnie powróci w te urocze rejony Powiśla, zwłaszcza latem.

Na samym początku w lokalu miała się mieścić wyłącznie kawiarnia, stąd nazwa Kafe, szybko okazało się, że warszawiacy mają odrobinę większe potrzeby i oprócz kawy, chętnie by coś jeszcze w Niedźwiedziu przekąsili. Tanio jednak nie jest. Za danie główne zapłacimy co najmniej 50 zł. W menu są dania mięsne oraz dania z ryb.

Ogródki WarszawaMetroWarszawa

Jak poinformował nas Paweł Gruba, do Kafe warto jednak zaglądać nie tylko na dobre jedzenie. W restauracji organizowane są wieczorki jazzowe. Zespół rozstawia się w części ogródka bliżej wejścia do restauracji, a goście siedzą przy stolikach bliżej parku. Dźwięk, jak mówi Paweł Gruba, wspaniale roznosi się po całym parku. Brzmi bajecznie. Menadżer poinformował nas również, że może już wkrótce właściciele wydzierżawią od miasta teren zielony znajdujący się naprzeciwko restauracji. Przestrzeń jest ogromna, więc możemy się spodziewać tam interesujących eventów.

Więcej na temat restauracji wraz z recenzjami gości znajdziecie TUTAJ. A jeżeli macie ochotę zwiedzić jeszcze inne warszawskie ogródki, to zajrzyjcie TUTAJ.

Przewodnik został stworzony we współpracy z portalem Zomato. Więcej o warszawskich restauracjach znajdziecie TUTAJ.

Więcej o: