Kultowa Qchnia, Bar Hami czy Smaki Wschodu? Oto najlepszy "Chińczyk" w Warszawie [RANKING]

QiQi Yang pochodzi z Pekinu. W Warszawie jest od około trzech miesięcy. Przed naszą wycieczką po warszawskich "Chińczykach" nie miała pojęcia o tym, jak wygląda warszawska scena azjatyckiej gastronomii. Co ją zszokowało, a co zasmakowało? Czy chiński kurczak z warzywami w wykonaniu stołecznym przypomina choć w jakimś stopniu danie w Chinach? I w końcu, w którym Chińczyku to danie okazało się najlepsze?
Najlepszy Chińczyk w Warszawie Najlepszy Chińczyk w Warszawie Mekong/ metrowarszawa.pl

#7 Restauracja Mekong

Długa 29

Kurczak z warzywami: 14, 50 zł

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Warszawskie "Chińczyki" to w rzeczywistości po prostu - kuchnia azjatycka, w przeważającej liczbie prowadzona nie przez Chińczyków, lecz Wietnamczyków. Tym razem postanowiliśmy do naszego rankingu zaprosić osobę pochodzenia chińskiego. Wyzwaniu stawiła czoła QiQi (czyt. CziCzi) z Pekinu, która przyjechała do Polski w ramach wymiany studenckiej z Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS.

Spodobało ci się? Polub nas

QiQi przyjechała do Warszawy trzy miesiące temu w ramach wymiany międzynarodowej. Nigdy wcześniej w Warszawie nie była, nie zdawała więc sobie sprawy, czym jest warszawski "Chińczyk". Czy pod jakimś względem przypomina tego z Pekinu? Niekoniecznie...

- Bary w Chinach są zdecydowanie większe niż te polskie - mówi Qiqi. Dlatego barem, który wizualnie najbardziej przypominał te chińskie była restauracja Mekong.

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Qiqi wpadła w zachwyt, gdy zobaczyła zdjęcie wiszące na jednej ze ścian. - Takie samo wisi w wielu chińskich domach. To taka dekoracja w stylu IKEA - mówi Qiqi.

Najbardziej Qiqi zaskoczył nie smak dań, które degustowała, ale sposób ich podania. - W Chinach nie podaje się sosów w dzbankach czy plastikowych pojemniczkach, nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Na stołach nie stawia się również sosu sojowego. Danie powinno być w momencie podania odpowiednio przyprawione - mówi.

Qiqi z szeroko otwartymi oczami przyglądała się kolorystyce sosów, które w Mekong były jeszcze gorące...

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Zdziwiła ją również obecność surówki z białej kapusty (którą w "Chińczykach" podaje się do każdego dania). - Wszystkie warzywa, które podaje się do dań, znajdują się już w samym daniu, nie obok - mówi Qiqi.

Przejdźmy do degustacji. Czy kurczak z warzywami z restauracji Mekong, który w warszawskich "Chińczykach" widnieje jako jedno z najbardziej popularnych chińskich dań, przypadł Qiqi do gustu?

Zdecydowanie nie!

- Mam wrażenie, że warzywa są nieświeże, zwłaszcza kiełki. Sos jest przesolony, a jednocześnie mdły w smaku. Smakuje trochę jak rosół, trochę jak galareta... - mówi Qiqi. - Kurczak jest w porządku, chyba jedyny składnik tego dania. Kapusty nie ruszam, nie rozumiem, co ona robi na tym talerzu - podsumowuje Qiqi.

Mekong to restauracja o "wyjątkowym" klimacie. Nas tym razem wyjątkowo nie zachwyciła. Warto tu przyjść, ale raczej na sajgonki niż kurczaka z warzywami.

Najlepszy Chińczyk w Warszawie Najlepszy Chińczyk w Warszawie 9999/ metrowarszawa.pl

#6 Bar Gold Kim 9999

Solidarności 34

Kurczak z warzywami: 13 zł

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Rozczarowaniem okazał się również Bar Gold Kim, który zachwalał znajomy pracujący w jednym z biurowców przy Emilii Plater. Prawdopodobnie nie skusił się na kurczaka z warzywami.

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

- Sos jest jak zupa, bardzo rzadki, w smaku podobny do tego z restauracji Mekong. Warzywa inaczej skrojone. Czy świeże? Mam wątpliwości - mówi Qiqi. Qiqi wzięła kilka kęsów i odsunęła danie daleko od siebie.

Najlepszy Chińczyk w Warszawie Najlepszy Chińczyk w Warszawie Qchnia/ metrowarszawa.pl

#5 Qchnia

Rozbrat 4

Kurczak z warzywami: 12 zł

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Tam po prostu musiałam zabrać Qiqi. Bar nie grzeszy czystością... Żeby się do niego dostać, trzeba przejść przez inne pomieszczenie, w którym można do woli pić alkohol i palić papierosy. Zapach od wejścia nie zachęca do konsumpcji.

Co zaskakuje, to wyjątkowo miła obsługa. Wietnamczyk prowadzący bar podaje dania do stołu, pomaga swojej pracowniczce zbieraniu zamówień.

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Qiqi zwraca uwagę na czerwoną tablicę, na której wypisanych jest kilkadziesiąt dań - wśród nich kurczak z warzywami. - Taka tablica w barze chińskim to stały element "wystroju".

Pytam Qiqi, czy w barach w Chinach w menu dostępnych jest również tak dużo dań, jak w polskich "Chińczyka". - Tak, zdecydowanie, tych dań jest mnóstwo i podobne jak tutaj, są one przygotowywane w błyskawicznym tempie - potwierdza Qiqi.

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Odwiedzamy bar w poniedziałek ok. 12:30. Prawie wszystkie stoliki są zajęte. To daje nadzieję, że się nie zatrujemy. Mimo że mam wrażenie, że limit miesięczny spożycia glutaminianu sodu już dawno przekroczyłyśmy, zabieramy się za kurczaka z warzywami.

Qiqi próbuje czerwonych sosów - pikantny i łagodny. - Trudno mówić o jakiejś wyraźnej różnicy między sosami podawanymi we wszystkich barach. Są praktycznie takie same - mówi Qiqi. - Danie z kurczaka smakuje całkiem nieźle, sos zaczyna przypominać ten podawany w Chinach. Niestety - warzywa są rozgotowane - mówi.

Idziemy dalej...

Najlepszy Chińczyk w Warszawie Najlepszy Chińczyk w Warszawie Hami/ metrowarszawa.pl

#4 Bar Hami

Kasprowicza 16

Kurczak z warzywami: 11 zł

Najlepszy Chińczyk w WarszawieHami/ metrowarszawa.pl

Zjedzenie trzech dań to nie lada wyzwanie - a przed nami jeszcze cztery! Ruszamy do jednego z najbardziej kultowych Chińczyków w Warszawie - Baru Hami na Bielanach.

Bar Hami to jeden z najbardziej ulubionych "Chińczyków" warszawiaków. Czy kurczak z warzywami w tym lokalu jest godny podniebienia mieszkańców stolicy? Zdaniem Qiqi - zdecydowanie tak.

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

- Nie jest to mistrzostwo świata, ale można tego kurczaka zjeść - mówi Qiqi. - Moim zdaniem danie jest niedoprawione. Ale, jak już zdążyłam zauważyć, to problem, który pojawia się w większości barów, które odwiedzamy. Chińskie dania są o wiele bardziej wyraziste - mówi Qiqi. - Kurczak mógłby być bardziej miękki, delikatniejszy - dodaje.

Jak się okazuje, warto wyjechać z centrum Warszawy, żeby na "Chińczyku" się nie naciąć. Kolejne dwa miejsca zaskoczyły nas po pierwsze - lokalizacją, po drugie - wystrojem, a po trzecie - jakością dań tam podawanych.

Najlepszy Chińczyk w Warszawie Najlepszy Chińczyk w Warszawie metrowarszawa.pl

#3 A Chau

Karabeli 2D

Kurczak z warzywami: 16 zł

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

A Chau to miejsce, które szczególnie nas zaskoczyło. Ta niewielka, lecz wyjątkowo przytulna knajpka chińska znajduje się w niezbyt ciekawej okolicy. Namalowanego na ścianie zewnętrznej smoka widać z ulicy. To jedyny lokal, który zachęca, żeby do niego zajrzeć. Knajpka nie pękała w szwach, ale nie wiało również pustkami. Klientela jest, prawdopodobnie stała. A obsługa - wyjątkowo miła.

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Zamawiamy kurczaka z warzywami (który w menu widnieje pod nazwą kurczak z jarzynami) i po kilku minutach otrzymujemy danie, które wyglądem różni się tych podawanych w innych lokalach. - Kurczak jest pokrojony na drobniejsze kawałki. Pod względem estetycznym danie prezentuje się wyśmienicie. Nie wiem tylko, co robi tutaj ta brukselka. W chińskim daniu tego warzywa nie spotkamy - mówi QiQi.

W daniu wyczuwalny jest również smak kopru włoskiego. - Danie jest trochę za mało doprawione, ale wszystko wydaje się świeże - mówi QiQi.

Najlepszy Chińczyk w Warszawie Najlepszy Chińczyk w Warszawie Smaki Wschodu/ metrowarszawa.pl

#2 Smaki Wschodu

Powstańców Śląskich 106, lok. 13

Kurczak z warzywami: 17 zł

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Żeby dostać się do Smaków Wschodu, należy zapuścić się aż na Bemowo. Tam, w całkiem przyjemnym pasażu mieści się "Chińczyk", któremu bliżej jednak do restauracji niż do baru pokroju Qchni. Zapomnijcie o nieprzyjemnym zapachu papierosów i okienku z napisem "zwrot naczyń". Tutaj otrzymuje się prawdziwe menu, a do stolika podchodzi kelner.

Nietrudno się domyślić, że i ceny są odrobinę wyższe. 17 zł wielu by nie dało za kurczaka z warzywami - znamy miejsca, gdzie jest taniej - i lepiej. Dla fanów warszawskich "Chińczyków" to jednak lokal, który trzeba odwiedzić i może dać szanse również innym daniom z karty.

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Charakterystyczny kolor dania - zielonkawy - nieco odstrasza. Wierzymy z Qiqi, że to zasługa zielonych warzyw, które przeważają w tym kurczaku. Jak smakowo wypada to danie? - Jest bardzo smaczne, warzywa na pewno są świeże, mogłoby, tak jak poprzednie, mieć odrobinę bardziej wyrazisty smak. Wyczuwam tutaj smak curry - w Chinach nie dodaliby nigdy tej przyprawy do dania - mówi Qiqi. Z kolei w kurczaku ze Smaków Wschodu po praz pierwszy pojawił się seler. - Seler jak najbardziej powinien być!

Najlepszy Chińczyk w Warszawie Najlepszy Chińczyk w Warszawie Au Lac/ metrowarszawa

#1 Au Lac

Spodobało ci się? Polub nas

Chmielna 10

Kurczak z warzywami: 15 zł

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Żeby zjeść naszym zdaniem najlepszego kurczaka z warzywami, nie trzeba jednak jechać na Bemowo (choć również warto). Najlepsze danie skonsumowałyśmy w lokalu w ścisłym centrum Warszawy - przy ulicy Chmielnej.

Au Lac to miejsce niepozorne. W środku - dosłownie kilka stolików, gęsto rozmieszczonych. Obecnie knajpka reklamuje się jako miejsce wegetariańskie i wegańskie - widać, że Wietnamczycy, którzy są jej właścicielami, bacznie śledzą trendy. Na szczęście zjemy tam również dania z mięsa.

Najlepszy Chińczyk w Warszawiemetrowarszawa.pl

Kurczak z warzywami podawany jest w Au Lac z sosem o bardzo wyrazistym smaku. - To danie najbardziej przypomina te podawane w Chinach - przyznała QiQi. - Warzywa są świeże, a kurczak bardzo miękki. Lokal mógłby być większy, bo jest dość ciasno. Takie jedzenie zdecydowanie zasługuje na lepszy wystrój - mówi QiQi.

Więcej o: