Warszawa nocą z pokładu śmigłowca. Wiedzieliśmy, że jest piękna, ale nie aż tak!

Maciej Margas wzniósł się nad Warszawą, by wykonać zdjęcia z lotu ptaka, jakich wcześniej nikt nie zrobił. Prezentowane przez nas wcześniej obrazy dzienne już wciskały w fotel. Zdjęcia nocne po prostu oszałamiają. - Nie spodziewałem się, że Warszawa będzie aż tak intensywnie oświetlona - wyznaje autor zdjęć. Zobaczcie całkiem nowe oblicze Warszawy.

Zdjęcia wykonane przez Macieja podczas lotu dziennego również robią wrażenie.

Spodobało ci się? Polub nas

Żeby móc polecieć nad lewą stroną Wisły, chociażby małym dronem (a nawet puścić lampion), wymagana jest zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a w niektórych miejscach Biura Ochrony Rządu. Maciejowi Margasowi udało się nie tylko zdobyć odpowiednie pozwolenia, ale i nawiązać współpracę z firmą Canon, Coca-Cola oraz zebrać kilkanaście tysięcy złotych za pośrednictwem portalu pomagam.pl. Okazuje się bowiem, że zobaczenie Warszawy XXI wieku z lotu ptaka to marzenie nie tylko młodego fotografa.

Warszawa z lotu ptaka Widok na Złote Tarasy i Pałac Kultury/ Maciej Margas

Warszawa z lotu ptaka nocą Maciej Margas

Patrząc na zdjęcia wykonane przez Macieja, my również nie mamy wątpliwości - warto było zainwestować wysiłek w to, aby polecieć śmigłowcem nad Warszawę i zobaczyć, jak dziś wygląda centrum tej jednej z najdynamiczniej rozwijających się stolic europejskich.

Warszawa z lotu ptaka nocą Maciej Margas

Warszawa z lotu ptaka nocą Novotel i Rondo Dmowskiego/ Maciej Margas

Warszawa z lotu ptaka Widok na osiedle za Żelazną Bramą/ Maciej Margas

- Czegoś takiego się nie spodziewałem. Po próbnym locie nad praską stroną Wisły, który odbyłem kilka tygodni przed docelowym lotem, miałem obawę, że i lewy brzeg będzie dość ciemny. Tymczasem widok wbił mnie w fotel! Siatka ulic na po lewej stronie jest zdecydowanie bardziej gęsta, niesamowite wrażenie świetlne robią tzw. "wylotówki" z miasta, na terenie Śródmieścia znajduje się mnóstwo obiektów. Mogę bez wahania powiedzieć, że iluminacja Warszawy jest równie spektakularna, co iluminacja innych dużych miast na świecie - opowiada.

Warszawa z lotu ptaka nocą Most Świętokrzyski/ Maciej Margas

Warszawa z lotu ptaka Dworzec Zachodni/ Maciej Margas

Maciej Margas podkreśla, że jeszcze kilka lat temu wykonanie takich zdjęć było niemożliwe. - Na rynku nie było odpowiedniego sprzętu, który mógłby zapewnić tak doskonałą jakość. Dzięki wsparciu firmy Canon mogłem korzystać z naprawdę rewelacyjnych lustrzanek i obiektywów. Po powrocie na ląd, gdy już zrzuciłem zdjęcia na komputer i zacząłem je przeglądać, zdałem sobie sprawę, że nie wymagają one żadnych poprawek. Jedynej obróbki, jakiej dokonałem, to delikatnie rozjaśniłem cienie - opowiada.

Maciej wzniósł się nad Warszawę około godziny 18:30, czyli jeszcze zanim zapadł zmierzch. - Zależało mi na tym, aby na niektórych zdjęciach było widać jeszcze Wisłę. Gdy zrobiło się całkiem ciemno, rzeka zamieniła się w jedną, czarną plamę - opowiada Maciej.

Warszawa z lotu ptaka nocą Maciej Margas

Warszawa z lotu ptaka nocą Maciej Margas

Kilka zdjęć nocnych Maciej Margas wykonał za pomocą obiektywu "rybie oko". Fotografie w sposób niezwykły pokazują całą panoramę Warszawy. Ale, jak pewnie sami dostrzegliście, widać wyraźnie, które fragmenty Warszawy "świecą" najjaśniej. - To oczywiście Pałac Kultury i pusty Plac Defilad. Dopiero z góry zobaczyłem, jak wyraźnie odznacza się na tle całej reszty miasta, nawet ściana wieżowców tuż za nim nie jest aż tak dominująca - opowiada Maciej.

Warszawa z lotu ptaka Ulica Puławska, w lewo zjazd w dół ul. Goworka i skrzyżowanie z Sobieskiego/ Maciej Margas

Drugim wyraźnym punktem, jak zauważył Maciej, jest wieżowiec Daniela Liebeskinda - Złota 44, który mienił się tej nocy, podobnie jak Pałac Kultury, różnymi kolorami. - Może tego dnia przeprowadzali jakieś świetlne testy w obu budynkach. Albo po prostu miałem szczęście - śmieje się Maciej i dodaje: - Bardzo zależało mi na tym, aby miasto było jak najbardziej oświetlone. Mam wrażenie, że się udało - dodaje.

Warszawa z lotu ptaka nocą Plac Zbawiciela/ Maciej Margas

Warszawa z lotu ptaka nocą Oświetlony Plac Defilad/ Maciej Margas

Maciejowi, co nietypowe, udało się również wykonać zdjęcia Pałacu Prezydenckiego. - Latanie nad Pałacem jest z założenia zabronione, nam udało się podlecieć naprawdę blisko - opowiada. Dzięki temu, że Maciej nie siedział w fotelu, tylko był przypięty do śmigłowca za pomocą lin, mógł się mocno wychylić. - Dzięki temu mogłem wykonać naprawdę świetne ujęcia. Gdybym siedział w fotelu, te widoki na pewno nie byłyby tak efektowne - opowiada.

Warszawa z lotu ptaka Zbliżenie na Pałac Prezydencki/ Maciej Margas

Dla Macieja lot nad Warszawą i możliwość wykonania zdjęć z wysoka był spełnieniem marzeń. - Żałuję, że nie udało nam się wznieść jeszcze wyżej. Nie mogliśmy jednak wkraczać w strefę samolotów pasażerskich - wyznaje. - Ale i tak było to niepowtarzalne przeżycie, którego nigdy nie zapomnę. W pewnym momencie chciałem po prostu odłożyć aparat i patrzeć na tę wspaniale oświetloną Warszawę - dodaje.

Warszawa z lotu ptaka nocą Most Siekierkowski/ Maciej Margas

Warszawa z lotu ptaka Stadion Narodowy/ Maciej Margas

Maciej nie chce poprzestać wyłącznie na pokazywaniu zdjęć w internecie. Pragnie zorganizować dwie wystawy, jedną zamkniętą, drugą w plenerze oraz, jeśli uda mu się nawiązać współpracę z ciekawym wydawnictwem, wydać zdjęcia w formie albumu. - Jeśli znajdę sponsora, na pewno chciałbym powtórzyć loty również w innych miastach Polski - Trójmieście czy Wrocławiu. Jestem ciekaw, jak tam prezentować się będzie miejska iluminacja - mówi.

Więcej zdjęć Macieja znajdziecie na jego stronie internetowej. Zobaczcie film, na którym Maciej opowiada o swoich wrażeniach z lotu śmigłowcem nad Warszawą w ciągu dnia.

Spodobało ci się? Polub nas

Więcej o:
Komentarze (200)
Warszawa nocą z pokładu śmigłowca. Wiedzieliśmy, że jest piękna, ale nie aż tak!
Zaloguj się
 • Gość: Joe

  Oceniono 292 razy 194

  Rany ludzie, co z wami. Raptem trzy wpisy (gdy to piszę) a już trzy hejty. Skąd w Was ta nienawiść do świata, tyle zgryźliwości? Ktoś was skrzywdził i musicie się zemścić? Czy to wam naprawdę daje satysfakcję, frajdę?

 • Gość: Pi-lot

  Oceniono 191 razy 153

  Wszyscy jadą po autorze zdjęć jak po kobyle, ale prawda jest taka, że gdyby sami mieli możliwość przelecenia się nocą śmigłowcem lub małym samolotem nad Warszawą, to oczy by im wychodziły z orbit, bo widoki są niezapomniane. Wiele razy latałem nad Warszawą małym samolotem i mimo że w powietrzu spędzam dużo czasu za każdym razem czułem ten sam zachwyt.

 • Gość: misia1410

  Oceniono 165 razy 139

  Te komentarze to jakaś zorganizowana akcja? Zdjęcia świetne, klimat wspaniały, zazdroszczę wycieczki nad Warszawą.

 • korada-1928

  Oceniono 135 razy 85

  Zdjecia wspaniale, Warszawa noca a takze za dnia piekna. I jak tu wierzyc o Szydlo, ze Polska jest w ruinie. Jaki moral z tego wynika? Wszystko co PiSielcy glosza to klamstwo na potrzeby wyborcze.

 • Gość: Kaz

  Oceniono 119 razy 83

  zdjęcia wbijają w fotel. rewelacja. a wszystkim krytykującym : zróbcie lepsze. Niestety wymaga to więcej wysiłku niż bezsensowne hejtowanie. Poza tym intelektualnego, co w przypadku niektórych komentujących to Mission Impossible

 • Gość: Agata

  Oceniono 110 razy 82

  Warszawa to coraz piękniejsze miasto, a te zdjęcia tylko to potwierdzają...

 • jaga_22

  Oceniono 99 razy 69

  Warszawa jest piękna,gratuluję i dziękuję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX