Dlaczego Śródmieście i Wilanów to nie zawsze najlepszy wybór, czyli gdzie kupić mieszkanie w Warszawie?

Jak podają statystyki GUS, zainteresowanie zakupem nieruchomości w danej dzielnicy Warszawy wyznacza stopień aktywności ekonomicznej tamtejszej ludności. Większy odsetek dobrze sytuowanych mieszkańców przyspiesza rozwój miejsca, zwiększa jego organizację oraz podnosi ogólną jakość życia.


W popularnych dzielnicach dba się o tereny zieleni, miejsca integracji, dostępność do sklepów, przychodni, szkół. Tworzone rankingi wciąż pokazują, że najatrakcyjniejsze dzielnice Warszawy to Wilanów, Śródmieście i Mokotów. Nieco gorzej wypada Żoliborz, Włochy czy Ochota. W grupie średnio atrakcyjnych, ale polecanych i popularnych miejsc mamy między innymi Bemowo, Targówek czy Ursus. Najmniejszą popularnością cieszy się Rembertów. Jednak kupując mieszkanie, przede wszystkim, musimy sobie odpowiedzieć na pytania - czego tak naprawę poszukujemy i czego oczekujemy od lokalizacji?


Na co inwestorzy zwracają uwagę, wybierając mieszkanie?

Przy zakupie mieszkania każdy zwraca uwagę na inne aspekty. Dla jednych głównym wyznacznikiem atrakcyjności lokalizacji jest cisza i zielone otoczenie. Osoby młode wybiorą dzielnice o dobrej infrastrukturze i bogatej ofercie kulturalnej, a małżeństwa z pewnością zainteresują te części Warszawy, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej żłobków, przedszkoli, a także najlepszych szkół.


Śródmieście, Mokotów, a może Bemowo?

Najbardziej reprezentatywne jest Śródmieście. To tu znajdują się najważniejsze urzędy, mamy koncentrację biznesu, kultury, rozrywki i polityki. Mieszkanie tu wiąże się z prestiżem.
Równie atrakcyjny, acz bardziej ekonomiczny do inwestycji w nieruchomości okazuje się Mokotów. To dzielnica, gdzie nowoczesne bryły mieszają się z historyczną zabudową i prężnie rozwija się przedsiębiorczość. Znajdują się tu Polskie Radio i Telewizja Polska.


Do końca sierpnia mieszkania na Mokotowie ponad 30 000 zł taniej

Najszybciej rozwija się Białołęka. Ma powstające nieruchomości z atrakcyjnymi cenami, które przyciągają na tyle inwestorów, że nie przeszkadza im gorsza komunikacja. W podobnym położeniu jest Targówek, aczkolwiek planowana rozbudowa metra, przyciąga tu coraz więcej deweloperów. Ponadto "Tu zaczyna się Warszawa" jest idealną reklamą dzielnicy.

Na Żoliborzu znajduje się najlepsze budownictwo spółdzielcze oraz rozległe tereny zielone o znaczeniu historycznym. Przy dawno zurbanizowanym terenie, w miejscu byłych zakładów przemysłowych, powstają nowe osiedla mieszkaniowe, które są atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym. Również na Woli, miejsce dawnych fabryk zajmują atrakcyjne kompleksy mieszkalne i biurowe. Swoje miejsce znalazło tu dużo korporacji.

Włochy charakteryzują się zwartą, kameralną zabudową mieszkalną. Nie każdemu odpowiada bliska obecność Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie oraz ograniczenia budowlane, ale mimo wszystko dzielnica wciąż się rozwija. Podobnie, intensywnie rozwijającym się punktem miasta jest Praga-Południe. To właśnie tu powstają kompleksy mieszkaniowe obfitujące w luksusowe apartamenty. Perełką Pragi-Południe jest Saska Kępa, zamieszkała głównie przez warszawską elitę. Z kolei na Pradze-Północ przedwojenny charakter zabudowy zwartych kamienic tworzy idealne miejsce dla artystów. Są tu galerie, centra sztuki, modne lokale.

Ochota jest idealnie skomunikowana. To miejsce pełne osiedli i kamienic międzywojennych. Dzielnica ma największe zagęszczenie mieszkańców. Jej istotną zaletą są duże tereny zieleni, podobnie jak na Bielanach i w Ursusie.

Ursynów również jest interesującym miejscem dla inwestorów, choć do niedawna uważany był za "sypialnię miasta". To dzielnica dobrze skomunikowana i mocno zurbanizowana.

Bemowo jest dzielnicą "wielkiej płyty". Ma korzystną infrastrukturę i bogatą ofertę wpływającą na wysoką jakość życia. Zupełnym przeciwieństwem zdaje się być Wawer, gdzie dominuje niska zabudowa jednorodzinna, a nawet historyczne domy drewniane.

Najmłodszą dzielnicą jest Wesoła. Do 2002 r. była samodzielną miejscowością. Teraz przyciąga terenami leśnymi komponującymi się z niską zabudową mieszkalną.

Dzielnicą Warszawy, która zdaje się zamykać wszystkie rankingi, jest Rembertów. To stosunkowo słabo rozwijający się punkt stolicy. Ma jednak dużo powierzchni leśnych i parków. Jego zabudowa jest mieszanką przedwojennych i nowych, nieskomplikowanych domów jednorodzinnych.Gdzie więc zainwestować w mieszkanie?

Zakup mieszkania to ważna, trudna i brzemienna w skutki decyzja. Transakcja gotówkowa jest prawie niemożliwa, choć nie twierdzimy, że niespotykana. Znacznie częściej kupujący posiłkują się kredytami mieszkaniowymi. W tym wypadku szczególnie istotne jest odpowiednie przekalkulowanie możliwości finansowych. Własny dach nad głową daje poczucie bezpieczeństwa, ale też wiąże z miejscem na długo, nie tylko pod względem finansowym.

Na rynku mieszkaniowym najwięcej mieszkań oferują: Wola, Mokotów oraz Praga-Południe. Najdroższe mieszkania można kupić na Śródmieściu. Prawie wcale nie ustępują im lokale na Żoliborzu. Mokotów zdaje się być najbardziej ekonomiczny. Ma idealną lokalizację, a jednocześnie cena, w porównaniu ze Śródmieściem, może być niższa niemal o 3 tys. zł za m2. Na popularności zyskują również: Wilanów i Ursus oraz Wola i Bemowo. Odczuwają one prawdziwy boom inwestycyjny. Szczególnie ochoczo ludzie osiedlają się w tanim Bemowie, gdzie udział transakcji w całym rynku mieszkaniowym Warszawy szacuje się na 11%. Najtańszy jest Targówek. Tutaj, za m2, płaci się niemal połowę ceny z poziomu Śródmieścia.

Jeśli chodzi o wielkość oferowanych mieszkań, największe można kupić na Wilanowie. Średnio metraż sprzedawanego mieszkania oscyluje w granicach 77 m2. Na Ursynowie mieszkania mają najczęściej 69 m2, na Bemowie 61, na Włochach 56, a na Mokotowie 53 m2. Najmniejsze lokale oferowane są na Pradze-Południe oraz w Ursusie. Tutaj można kupić mieszkania mające średnio 47 m2.


Ceny mieszkań nie zniechęcają inwestorów

Ceny warszawskich mieszkań są w miarę stałe. Ten rynek jest stabilny, unormowany i największy, spośród wszystkich rynków nieruchomości w Polsce. Ilość działających deweloperów pozwala przypuszczać, że ta sytuacja długo nie ulegnie zmianie.


Czy więc opłacalne jest kupienie mieszkania w stolicy?

Jak wynika z danych statystycznych, średnia cena za wynajem kawalerki w Warszawie niemal zawsze wynosi powyżej 1000 zł. Na Targówku czy Białołęce wynajem jednopokojowego oscyluje między 1360, a 1440 zł za miesiąc. Na Bemowie to już 1720 zł. W dzielnicy Mokotów średnia cena wynajmu kawalerki to 2015 zł, a już w Śródmieściu suma osiąga horrendalną wysokość ponad 2100 zł.
Do wszystkich cen należy doliczyć kaucję i opłaty eksploatacyjne, które zależą od wielu czynników, niekoniecznie związanych z naszą oszczędnością. Oprócz niewątpliwych zalet życia w stolicy, czysta kalkulacja także nie pozostawia wątpliwości - warto kupić mieszkanie na własność. Nawet jeśli zmęczy nas życie w dużym mieście, taka nieruchomość pozostanie doskonałą inwestycją na przyszłość.