Będzie wyższy niż londyński The Shard. Najwyższy biurowiec w UE powstanie w Warszawie przy ul. Chmielnej

Już w najbliższych miesiącach ruszy budowa 310-metrowego biurowca przy ulicy Chmielnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem będzie to najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Jak dotąd najwyższym w Unii jest londyński Shard (309 m), zaś w moskiewski wieżowiec Basznia Fiedieracyja o wysokości 374 m jest najwyższy w całej Europie.

Inwestorem projektu jest słowacki deweleper HB Reavis, budujący w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, na Wyspach Brytyjskich i w Warszawie, gdzie zrealizował już pięć projektów.

Jak pisze dzisiejszy Puls Biznesu decyzja o warunkach zabudowy pozwala inwestorowi na postawienie w Warszawie gmachu o wysokości 310 metrów, zwieńczonego iglicą.

Spodobało ci się? Polub nas

- Ostatecznej wysokości budynku nie można jeszcze potwierdzić, ponieważ prace nad jego projektem wciąż trwają - mówi Pulsowi Biznesu Stanislav Frnka, prezes HB Reavis

Wiemy, że budynek ma stanąć na działce przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Chmielnej, naprzeciwko Dworca Centralnego. Składać się będzie z trzech budynków - wieży i bezpośrednio z nią sąsiadujących dwóch niższych części.

Projektantem nowej inwestycji ma być Norman Foster. To on zaprojektował jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców na świecie - stojącego w Londynie tzw. Gherkina, czyli Ogórka. W Warszawie Foster zaprojektował też biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego.

Wstępny projekt wieżowca przy Chmielnej HB ReavisWstępny projekt wieżowca przy Chmielnej HB Reavis

Działka na rogu Jana Pawła i Chmielnej została przez nich kupiona 5 lata temu od PKP za 171 mln zł.

Z wcześniejszych doniesień medialnych wynikało, że najwyższa wieża może liczyć 230 metrów do dachu, a nad nim górować ma 80-metrowa iglica.

Dla porównania Pałac Kultury i Nauki - wciąż najwyższy budynek w Polsce - liczy z iglicą 237 metrów. Z kolei najwyższym budynkiem licząc do dachu jest wrocławski Sky Tower, mierzący 212 m.

W planowanym przy ul. Chmielnej gmachu będzie ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych przeznaczonych na biura i powierzchnie handlowo-usługowe. Będzie to największy biurowiec w centrum miasta, porównywalny do powstającego 220-metrowego Warsaw Spire, którego otwarcie planowane jest wiosną tego roku.

Więcej o:
Skomentuj:
Będzie wyższy niż londyński The Shard. Najwyższy biurowiec w UE powstanie w Warszawie przy ul. Chmielnej
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX