"Autostrada" przez plac Narutowicza? Kolejna wycinka drzew? W środę prezentacja koncepcji przebudowy

Wątpliwości budzi pomysł poprowadzenia trzech pasów ruchu w każdą stronę i wyprostowanie łuku Grójeckiej, zlikwidowanie 60 miejsc parkingowych i wycinka 10 drzew w rejonie placu.

Spodobało ci się? Polub nas

- Przyjdźcie w środę na Radę Dzielnicy, będzie pierwsza prezentacja koncepcji przebudowy placu Narutowicza! - piszą administratorzy fanpagu Ochocianie Sąsiedzi. - Nasze zastrzeżenia budzi przede wszystkim (...) odejście od planów uspokojenia ruchu na tej ulicy. Uczynienie z Grójeckiej szerokiej, lokalnej "autostrady"przyczyni się do zlikwidowania 60 miejsc parkingowych i wycinki 10 drzew w rejonie placu. Uniemożliwi też stworzenia z tego miejsca prawdziwego placu miejskiego. - piszą i przypominają, że od paru lat trwają prace nad nowym wyglądem placu.

- Konsultacje społeczne odbyły się w 2011 roku, konkurs urbanistyczny w 2013 r., przyznanie pieniędzy (25 mln. zł) na przebudowę w 2015 r., kilka miesięcy prac pracowni Dawos nad przygotowaniem koncepcji i w końcu nadszedł czas na jej pokazanie i rozmowy z mieszkańcami - czytamy na ochockim fanpagu.

Plac NarutowiczaFot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Serwis iOchota zdradza więcej szczegółów.

- Jak wynika z naszych informacji będzie to projekt w dużej mierze zbieżny z koncepcją zaprezentowaną przez pracownię (Dawos) w konkursie - czytamy. A więc: zachodnia nitka ulicy Grójeckiej zostanie wyprostowana, zostanie również zaproponowana likwidacja pętli razem z likwidacją przystanków na samym placu, które będą się znajdować przy południowym wjeździe na plac.

- To spowoduje konieczność zbudowania toru odstawczego. Zostanie on wybudowany w osi linii przy północnym wjeździe na plac. Jeśli chodzi o linie tramwajową zostanie wykonany bezpośredni skręt w ulice Filtrową. Nowością przygotowaną w tej materii jest możliwość skrętu tramwaju dojeżdżającego do placu z ulicy Filtrowej zarówno w lewo w kierunku Okęcia jak i w prawo w kierunku placu Zawiszy - czytamy w serwisie iOchota.

OchotaFot. Bartosz Bobkowski / AG

Pomnik Gabriela Narutowicza zostanie przeniesiony na ulicę Uniwersytecką. W miejscu obecnej półkolistej jezdni ulicy Grójeckiej, prowadzącej w kierunku placu Zawiszy, planowana jest budowa przeszklonych pawilonów, które mają być bramą do terenów zielonych znajdujących się za nimi.

?Ogloszenie wynikow konkursu na zagospodarowanie pl. NarutowiczaFot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Wygląda na to, że największym problemem projektantów jest umiejscowienia na placu ścieżki rowerowej, która powinna chociaż w jednym kierunku prowadzić wzdłuż dwukierunkowej Grójeckiej i linii tramwajowej. Żeby to wszystko zmieścić, trzeba wyciąć ok. 10 wartościowych drzew i zlikwidować ok. 60 miejsc parkingowych.

- Alternatywnym pomysłem jest zawężenie ulicy Grójeckiej do dwóch pasów ruchu, co pozwoliłoby z jednej strony na budowę ścieżki rowerowej a z drugie strony na wygospodarowanie miejsca na parking - czytamy w serwisie iOchota i dalej - Ważkim problemem towarzyszącym zawężeniu ulicy Grójeckiej może stać się ruch okrążający plac ulicami Słupecką, Kaliską i Barską. Przy dwóch pasach w okresie szczytu ta trasa może stać się popularnym objazdem, który skutecznie zmieni te spokojne dotąd ulice w ruchliwe arterię. Aby temu zapobiec należy przemyśleć zmianę kierunku ruchu na tych ulicach.

Plac NarutowiczaFot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

- Każdy może przyjść i zabrać głos! Obecność mieszkańców obowiązkowa! 20 stycznia (środa), g. 16, Urząd Dzielnicy, Grójecka 17a (po g. 16 wejście od Tarczyńskiej) - przypominają sąsiedzi z Ochoty.