Powstańcza skrzynka kontaktowa w Parku Skaryszewskim. W miejscu, które znacie

Spacerując po Skaryszaku warto zatrzymać się we wschodniej części parku Skaryszewskiego. Dokładnie w bocznej alejce, w pobliżu kaskady, stoi zabytkowa kapliczka, która w czasie wojny pełniła funkcję nie tylko miejsca modlitwy, lecz także skrzynki kontaktowej praskiego ruchu oporu.

Spodobało ci się? Polub nas

Zabytkowa kapliczka, powstała w 1937 roku i została zaprojektowana przez modernistycznego architekta Janusza Alchimowicza. Powstała z myślą o paryskiej wystawie "Sztuka i Technika", która była częścią polskiego pawilonu. Kapliczka brała też udział w konkursie Instytutu Propagandy Sztuki. W czasie okupacji łączniczki pozostawiały i odbierały z niej meldunki.

Na rzeźbie źródło: Zarząd Oczyszczania Miasta

To nie jedyne miejsce w Skaryszaku związane z powstaniem warszawskim. Nad jednym ze stawów ustawiona jest rzeźba "Rytm" autorstwa Henryka Kuny - na okładzinach cokołu widoczne są ślady po pociskach, pochodzące prawdopodobnie z pierwszych dni powstania warszawskiego. Powstała w 1922 roku, odsłonięto ją natomiast w 1929.

Więcej o:
Komentarze (1)
Powstańcza skrzynka kontaktowa w Parku Skaryszewskim. W miejscu, które znacie
Zaloguj się
  • doris4grow

    0

    Odnośnie skrzynki kontaktowej w kapliczce w Skaryszaku - proszę o podanie źródeł historycznych które mówią o tym fakcie. Na razie to tylko mit, opowiastka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX