Czy pl. Narutowicza znajdzie się w rejestrze zabytków? Decyzję konserwatora zaskarżyło miasto

Miasto odwołuje się od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisaniu do rejestru pl. Narutowicza. Taką informację podaje portal transport-publiczny.pl. Tą sprawą zajmie się teraz Ministerstwo Kultury.

Spodobało ci się? Polub nas

Miesiąc temu informowaliśmy, że mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska wpisała do rejestru pl. Narutowicza na Ochocie. Zapowiadała to tuż po objęciu stanowiska pod koniec lutego, a miasto od dawna planuje zmianę tego miejsca. W 2013 roku pracownia Dawos wygrała konkurs na koncepcję przebudowy pl. Narutowicza. Zgodnie z nią plac ma być miejscem spotkań mieszkańców z ławeczkami, kawiarniami i placem zabaw. Zaplanowano zmniejszenie do dwóch liczby pasów na Grójeckiej i likwidację istniejącej w tym miejscu od 95 lat pętli tramwajowej. Ostatni pomysł nie wszystkim się jednak spodobał. Protestowały m.in. organizacje zrzeszające miłośników komunikacji miejskiej. Miasto swoje pomysły konsultowało też z mieszkańcami. Do planu wpłynęło sporo uwag, głównie od ochocian.

Decyzja Barbary Jezierskiej oznacza jednak, że każdą zmianę na pl. Narutowicza należałoby konsultować ze służbami konserwatorskimi. Jak podał portal transport-publiczny.pl, ratusz nie zgadza się z tym postanowieniem. Stąd odwołanie miasta od decyzji mazowieckiej konserwator zabytków. Sprawę ma teraz rozstrzygnąć Ministerstwo Kultury.