NATO w Warszawie. Poważne utrudnienia: zamknięte ulice i objazdy [MAPA]

W piątek, 8 lipca oraz sobotę, 9 lipca w stolicy odbędzie się szczyt NATO. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Mieszkańcy stolicy muszą przygotować się na duże utrudnienia w poruszaniu się po mieście. Podpowiadamy, jak je omijać.

1. Zamknięte ulice

Najwięcej utrudnień w ruchu będzie w pobliżu PGE Narodowego, a także w ścisłym centrum miasta i w okolicy Starego Miasta. Zamknięte zostaną, m.in. Aleje Jerozolimskie i most Józefa Poniatowskiego, rondo J. Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, J. Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska.

Szczyt NATO w Warszawie - zmiany w komunikacji miejskiej.www.um.warszawa.pl

2. Tramwaje i autobusy

Musimy się też liczyć na zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pierwsze autobusy i tramwaje zmienią trasy w czwartek, 7 lipca od ok. godz. 9.00. Autobusy kierowane będą objazdami:

- al. J. Waszyngtona - Saska - Zwycięzców - Wał Miedzeszyński - most Łazienkowski - al. Armii Ludowej,

- Targowa - ks. J. Kłopotowskiego (powrót: S. Okrzei) - Wybrzeże Szczecińskie - most Świętokrzyski - Zajęcza - Dobra (powrót: Tamka) - Tamka - L. Kruczkowskiego - Książęca - pl. Trzech Krzyży - Al. Ujazdowskie lub od ul. Tamka: Tamka - Kopernika - Świętokrzyska.

- Wał Miedzeszyński - Zwycięzców - Saska - al. J. Waszyngtona - Grenadierów (powrót: Międzyborska) - Grochowska - Targowa,

- Czerniakowska - Solec - Wioślarska - Wybrzeże Kościuszkowskie - Wybrzeże Gdańskie,

- Al. Niepodległości - T. Chałubińskiego - al. Jana Pawła II,

- Waryńskiego - pl. Konstytucji - Marszałkowska - pl. Bankowy.

* Szczegółowe mapy dotyczące komunikacji miejskiej znajdują się tu.

Szczyt NATO w Warszawie - zmiany w komunikacji miejskiej.www.um.warszawa.pl

W załączeniu szczegółowe informacje o zmienionych trasach autobusów i tramwajów oraz mapka etapu III zmian w komunikacji miejskiej.
Do pobrania aktualne mapki wyłączeń z parkowania oraz ograniczeń w ruchu (stan na 20 czerwca), mapki dot. komunikacji miejskiej (stan na 30 czerwca) oraz szczegółowe wykazy ulic oraz zmian w komunikacji miejskiej: https://pliki.um.warszawa.pl/index.php/s/XNV1i366w607Eha

3. Zakaz parkowania: w czterech dzielnicach

Ze względu na wymogi organizacji szczytu NATO na wielu ulicach w dzielnicach Praga-Południe, Śródmieście, Ochota i Wola wprowadzony zostanie zakaz parkowania.

- na Pradze-Południe w okolicy Stadionu Narodowego: na ul. Wał Miedzeszyński, Jakubowskiej, Sokolej, J. Zamoyskiego;

- w Śródmieściu: na pl. Teatralnym, w Alejach Jerozolimskich, na ul. Podwale, Boleść, Senatorskiej, Wierzbowej, R. Traugutta, Emilii Plater, M. Konopnickiej, B. Prusa, Śliskiej, Sosnowej, Nowogrodzkiej, Poznańskiej, Wspólnej, Hożej, T. Chałubińskiego, Kruczej, Królewskiej, Grzybowskiej;

Szczyt NATO w Warszawie - zmiany w komunikacji miejskiej.www.um.warszawa.pl

- na Ochocie zakaz będzie obowiązywał na: ul. Tarczyńskiej, Dalekiej, A. Krzyckiego, Raszyńskiej, Żwirki i Wigury;

- na Woli: na ul. Wroniej, Łuckiej, Ciepłej, Grzybowskiej, al. Jana Pawła II.

4. Lotnisko Chopina i Dworzec Centralny

- Lotnisko Chopina oraz Dworzec Centralny nie będą zamknięte podczas Szczytu NATO. Lotnisko jednak zaznacza, że wszystkie pojazdy pozostawione w niedozwolonych miejscach (m.in. na poziomie przylotów) - samochody, motory, skutery i rowery będą usuwane. Pasażerowie muszą też liczyć się z wzmożonymi kontrolami policji i służb odpowiedzialnych za ochronę szczytu NATO.

* Dodatkowe informacje na temat utrudnień są dostępne na stronie miasta: www.um.warszawa.pl oraz w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (www.warszawa19115, pod nr tel. 19115 i w bezpłatnej aplikacji mobilnej).