Warszawa po potężnej wichurze: powalone drzewa, wszędzie korki, opóźnione tramwaje i pociągi

- Mamy już ponad 300 zgłoszeń, a nasz telefon bez przerwy dzwoni - słyszymy od strażaków. W wielu miejscach konary drzew pospadały na zaparkowane auta, jezdnię albo torowiska. W korkach stoją kierowcy i pasażerowie autobusów. Podróżni musieli wysiąść z tramwajów, bo przejazd w wielu miejscach był zablokowany. Utrudnienia mogą potrwać do wieczora.

Spodobało ci się? Polub nas

Sprawdziły się zapowiedzi speców od pogody. O godz. 13 nad Warszawą zaczęło bardzo mocno wiać i padać. Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał, że przez stolicę może przejść trąba powietrzna. Miało wiać w Warszawie nawet z prędkością ponad 100 km/h.

Po przejściu popołudniowej nawałnicy w korkach utknęli nie tylko kierowcy, ale też pasażerowie autobusów i tramwajów. W całym mieście ruch nadal blokują powalone drzewa. - Do tej pory odebraliśmy już ponad 300 zgłoszeń, a nasz telefon bez przerwy dzwoni - powiedział nam po godz. 15.30 Dominik Leśniakiewicz z zespołu prasowego straży pożarnej w Warszawie.

Najwięcej sygnałów o złamanych gałęziach i powalonych drzewach pochodziło od mieszkańców Śródmieścia, Woli, Ochoty i Targówka. Ucierpiały auta zaparkowane m.in. na ul. Grójeckiej, Kameralnej, Wroniej, Płockiej czy Białobrzeskiej.

 Fot. straż miejska

Wiatr przewrócił dziś też donice na ul. Świętokrzyskiej i słup ogłoszeniowy w Al. Jerozolimskich.

Ogromne korki utworzyły się w wielu miejscach - m.in. na ul. Marszałkowskiej, Jagiellońskiej, Wisłostradzie czy Żeromskiego.

Najtrudniej mieli dziś pasażerowie tramwajów. Sieć trakcyjna została zerwana m.in. na pl. Narutowicza, pl. Hallera, Nowowiejskiej, Marymonckiej, a także na Marszałkowskiej - na wysokości Ogrodu Saskiego. - Nadal jest problem z napięciem w Al. Jerozolimskich - mówi nam Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego. - Choć większość awarii udało się już usunąć, to nadal pasażerowie muszą się liczyć z utrudnieniami. Te mogą potrwać jeszcze przez kilka godzin.

Korek tramwajowy w al. Jana Pawła IIKorek tramwajowy w al. Jana Pawła II, fot. zdjęcie nadesłane przez czytelnika

Szczegółów szukajcie na stronie ZTM.

Także pociągi przyjeżdżały dziś opóźnione do stolicy. Niektóre docierały do Warszawy nawet 60 minut później niż jest zapisane w rozkładzie jazdy.

 Tablica opóźnień pociągów

Po dzisiejszej ulewie strażacy nie interweniowali w sprawie podtopień. Nie ma też doniesień o poszkodowanych.

Stołeczny ratusz na Twitterze apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz ostrzega organizatorów imprez w parkach przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Interwencje od mieszkańców przyjmuje Miejskie Centrum Kontaktu. Do dyspozycji jest też numer 19115 oraz strona warszawa19115.pl.

W kolejnych dniach nadal możliwe są gwałtowne burze i intensywne opady, ale już nie powinno tak mocno wiać.