Dzień Uchodźcy w Warszawie: egzotyczne potrawy i lekcje języka czeczeńskiego

20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. W Warszawie będzie trwać aż trzy dni. Mapa kulturalnych wydarzeń umożliwi uczestnikom poznanie uchodźców - odkrywanie ich historii, kultury i tradycji kulinarnych.

W tym roku obchody Dnia Uchodźcy w Warszawie organizowane są przez Fundację Refugee.pl i Fundację im. Stefana Batorego. W ramach wydarzenia będzie można m.in. ruszyć w podróż „Migrującym Tramwajem”, a w nim wysłuchać historii młodych uchodźców, nauczyć się języka czeczeńskiego, gruzińskiego, ukraińskiego i kirgiskiego.

Spodobało ci się? Polub nas

Do tramwaju można wsiąść w dowolnym punkcie, która będzie przebiegać przez plac Narutowicza, plac Zawiszy, aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, aleję Zieleniecką, ulicę Targową, Dworzec Wileński, most Śląsko-Dąbrowski, plac Bankowy, ulicę Marszałkowską, plac Zbawiciela, ulicę Nowowiejską.

Natomiast na Placu Zabaw odbędą się pokazy filmów. Pokazany zostanie m.in. metraż „Kuzyni” w reż. Bartka Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej opowiadający o dwóch chłopakach z Czeczenii, którzy zamieszkali w Polsce. Będzie okazja też zobaczyć  łośny obraz „Salam”. Chris Temple i Zach Ingrasci, amerykańscy filmowcy, postanowili zamieszkać w drugim na świecie największym obozie dla uchodźców mieszczącym się w Jordanii.

W niedzielę w pobliżu Zamku Ujazdowskiego odbędzie wielokulturowy piknik. W czasie imprezy będzie można przyjrzeć się rytuałowi parzenia kawy, zagrać w gry popularne w krajach, z których pochodzą przyjezdni.

Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.

PROGRAM:

17 czerwca, piątek

g. 18, Stacja Muranów - Wernisaż wystawy fotograficznej „O KROK OD RAJU ”

18 czerwca, sobota

g. 10-15, Ulice Warszawy - Migrujący Tramwaj

g. 22, Plac Zabaw nad Wisłą - Pokazy filmów „Kuzyni” oraz „Salam”

g. 23.30, BarKa - Impreza z DUNNO Recordings

19 czerwca, niedziela

g. 12-16, park przed Zamkiem Ujazdowskim - Piknik Refugee.pl

g. 20, Solec 44 - Kabaret na Koniec Świata na Dzień Uchodźcy