Poznaj żydowską kulturę. W Kinie Muranów trwa Festiwal Żydowskie Motywy

W tegorocznym programie znalazło się kilkadziesiąt najnowszych fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata, m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Węgier, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Jak co roku, publiczność Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, ma szansę obejrzeć (do niedzieli) wiele produkcji poświęconych historii i tradycji narodu żydowskiego, w tym dokument "Syndrom Bentwicha", w którym reżyser portretuje historię swojej ekscentrycznej żydowsko-angielskiej rodziny, pełnej artystów, buntowników i zagorzałych syjonistów. W poruszającej "Sprawie Kozalczyka" główny bohater podróżuje do Bloku Śmierci w Auschwitz, by poznać skomplikowaną prawdę o swoim ojcu - obozowym kapo ratującym więźniów przed śmiercią w komorze gazowej.

Spodobało ci się? Polub nas

Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie też filmów opisujących skomplikowaną i pełną paradoksów rzeczywistość współczesnego Izraela i żydowskiej diaspory. "Znana jako Nadia" to pełna dramaturgii fabularna historia wiodącej spokojne życie kobiety, która w obliczu przypadkowego spotkania musi zmierzyć się z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości i zbudować na nowo swoją tożsamość. Dokumentalny "Deli Man" opisuje natomiast niezwykłą społeczność właścicieli i klientów żydowskich delikatesów w USA i odkrywa tajniki najsmaczniejszych potraw. Pokazuje przy tym, jak wielką rolę odgrywa jedzenie jako nośnik tradycji, pamięci i szacunku dla przodków. Projekcja tego filmu odbędzie się 21 maja (o godz. 16) w Menora Info Punkt (pl. Grzybowski 2).

Pieśń nad pieśniami_(reż Eva Neymann, Ukraina, 2015)materiały prasowe

Natomiast polską kinematografię w festiwalowym konkursie reprezentować będą, m. in. "Demon" - współczesna reinterpretacja żydowskiego podania o Dybuku oraz "Letnie przesilenie" - zaskakujący portret młodych Polaków i Niemców próbujących prowadzić normalne życie, mimo trwającej II wojny światowej.

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowego Żydowskie Motywy12. Międzynarodowy Festiwal Filmowego Żydowskie Motywy


W skład tegorocznego jury festiwali wejdą: reżyserka i scenarzystka Anna Kazejak, dokumentalista Paweł Łoziński oraz krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Spośród wszystkich zaprezentowanych filmów wytypują laureatów czterech głównych nagród festiwalu, w tym tej najważniejszej - Złotego Warszawskiego Feniksa.

Więcej o: