W parku na Ochocie zawisły kartki. Zachęcają do sprzątania po psie. Na pomysł wpadła Magda

"Na osiedlu mieszka 50 psów. Każdy pies robi 2 kupy dziennie. Tylko połowa ich właścicieli sprząta. Pytanie: ile kup przyozdobi nasz park w 30 dni?" - takie zadanie matematyczne wymyśliła dla swoich sąsiadów Magda Kata z Ochoty. Kartki wiszą na drzewach w parku, gdzie codziennie wyprowadza swojego czworonoga. - Zależy mi, by w naszej okolicy było czysto - mówi.

Spodobało ci się? Polub nas

Gdy mieszkała na Bródnie nie sprzątała po swoim psie. - Tam nikt o to nie dbał i wstyd się przyznać, ale myślałam, że skoro innym się nie chce, to czemu ja mam biegać z torebką - przyznaje. Dziś Magda z domu zabiera przynajmniej kilka woreczków. - Zawsze mam na zapas. Jak widzę, że ktoś nie posprząta po psie, to ostentacyjnie wyciągam torebkę - mówi i przyznaje, że to działa. - Zazwyczaj te osoby są zaskoczone i trochę zawstydzone. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś na mnie nakrzyczał. A na Bródnie ciągle słyszałam jakieś wytłumaczenie: że woreczki nie są biodegradowalne, że inni też nie sprzątają po psie, że i tak wszędzie dookoła walają się śmieci.

Park Wielkopolski, jedna z kartek powieszonych przez Magdę, fot. Magdalena Kata

Szybki odzew internautów

Magda Kata mieszka w kamienicy przy ul. Filtrowej na Ochocie. Z okien swojego mieszkania widzi Park Wielkopolski (między ul. Wawelską i Filtrową), gdzie codziennie spaceruje ze swoim psem i małym synkiem. Do parku przylega skwer im. Sue Ruder. Oba zieleńce mają ławeczki i dużo drzew, pod którymi można schronić się latem przed słońcem. - To jest moje najbliższe otoczenie i zależy mi, by w naszej okolicy było czysto - mówi.

Wczoraj rozwiesiła w parku 30 kartek. - Sama zrobiłam plakaty. Wymyśliłam hasła, dodałam grafikę, wydrukowałam. I już się rozeszło - opowiada. Dodaje, że ktoś wrzucił zdjęcia z jej kartkami na Facebooka i ludzie od razu zaczęli do niej pisać z prośbą o przesłanie grafik tak, by mogli je wydrukować i porozwieszać w swojej okolicy.

Trzy przykładowe hasła wymyślone przez Magdę, fot. Magdalena Kata

Zadanie matematyczne

Kartki zwracają uwagę, bo stoją przy głównych alejkach, którymi najczęściej spacerują jej sąsiedzi z psami. Także hasła przyciągają wzrok przechodniów. Najbardziej - zadanie matematyczne. "Na osiedlu mieszka 50 psów. Każdy pies robi 2 kupy dziennie. Tylko połowa ich właścicieli sprząta. Pytanie: ile kup przyozdobi nasz park w 30 dni?" - napisała. Na innej kartce czytamy: "Nie masz w planach sprzątać po psach? Wybierz rybki". W sumie jest 6 wzorów haseł zachęcających do sprzątania po swoim pupilu.

Park Wielkopolski, jedna z kartek powieszonych przez Magdę, fot. Magdalena Kata

Magda przyznaje, że akcja jest skierowana głównie do ludzi, którzy mieszkają w okolicy od niedawna. - Tu dużo osób sprząta, ale dochodzą nowi, młodzi ludzie, którzy być może wynajmują mieszkanie i tak mocno nie identyfikują się z tym terenem. Trzeba im pokazać, że chcemy utrzymać to miejsce w czystości - tłumaczy Magda. Jest zaskoczona, że o jej spontanicznej akcji realizowanej zaledwie od 24 godzin, zrobiło się tak głośno w sieci. - To miała być tylko mikro-inicjatywa - mówi. I zaraz dodaje, że w niedzielę wybiera się na Pole Mokotowskie. - Odezwała się do mnie jedna z internautek z Ochoty. Idziemy rozwieszać kartki, bo tam podobno śmierdzi od psich kup. Przygotowałyśmy aż 50 kopii moich kartek.

Więcej o: