W gmachu PASTy zaśpiewają piosenki, by uczcić powstańców

W najbliższy czwartek obchodzimy 71. rocznicę zdobycia przez powstańców budynku PAST-y. Z tej okazji odbędzie się koncert pod hasłem "Warszawskie dzieci".

Spodobało ci się? Polub nas

Walki o PASTę były jednymi z najbardziej zaciętych starć Powstania Warszawskiego. 20 sierpnia 1944 roku po niemal trzech tygodniach walk, batalion "Kiliński” przy współudziale innych jednostek AK, zdobył budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przy ul. Zielnej. Jeden z najwyższych wówczas budynków w Warszawie miał szczególne znaczenie strategiczne, ponieważ był centrum łączności między Berlinem, a frontem wschodnim.

2015-07-28 11:26:31
W tym roku po raz drugi został rozegrany Bieg PASTY-y. Jest to niejako preludium do odbywającego się w godzinach wieczornych 25. Biegu Powstania Warszawskiego. Bieg odbywał się po schodach budynku przy ul. Zielnej 39. Biegacze mieli do pokonania 9 pięter. Wydarzenie ma upamiętniać walki powstańcze o zdobycie budynku PAST-y, które trwały od 2 - 20 sierpnia 1944. Tradycyjnie już, zmagania zawodników śledzili kombatanci biorący udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku, którzy nie kryli wzruszenia i podziwu dla uczestników biegu a także organizatorów.

Ceremonię, rozpoczynającą się o godz. 16.15, przy gmachu poprzedzi msza św. w intencji płka Henryka Leliwy-Roycewicza, dowódcy batalionu „Kiliński” i jego żołnierzy w Kościele Wszystkich Świętych (pl. Grzybowski 3/5). Natomiast, od godz. 17, na patio budynku odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem "Warszawskie dzieci". Wstęp jest wolny.

W ubiegłym miesiącu został też rozegrany Bieg PASTY-y, który odbywał się po schodach budynku, biegacze mieli do pokonania 9 pięter. Zmagania zawodników śledzili kombatanci biorący udział w Powstaniu Warszawskim.

Więcej o: