Jutrzejsza noc w Warszawie będzie najgłośniejsza? Wojskowi chcą ćwiczyć przed sobotnią paradą

To ma być próba generalna przed obchodami Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Przez całą noc z wtorku na środę pojazdy wojskowe będą przejeżdżać przez Aleje Ujazdowskie i Powiśle.

Spodobało ci się? Polub nas

Zgodę na przeprowadzenie próby generalnej wydała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jutro w nocy pojazdy wojskowe "z użyciem aparatury nagłaśniającej" przejadą przez Aleje Ujazdowskie. Będą to przygotowania do sobotniej centralnej parady wojskowej, która jak co roku odbędzie się z okazji Święta Wojska Polskiego (przypada 15 sierpnia). Przejazd pojazdów jest przewidywany na trasie: Al. Ujazdowskie - pl. Trzech Krzyży - Książęca - Ludna - Solec - Czerniakowska. Ćwiczenia zaczną się po zmroku i muszą się skończyć przed godz. 5. Taki warunek postawiła wojskowym pani prezydent. Urząd dzielnicy Śródmieście informuje na swojej stronie internetowej, że przejazd pojazdów "może zakłócić spokój mieszkańców".

12.08.2014 Warszawa, Proba generalna defilady wojskowej przed swietem Wojska Polskiego . Fot . Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta   SLOWA KLUCZOWE: wojsko defilada czolgiPróba generalna przed defiladą wojskową w Al. Ujazdowskich w zeszłym roku, fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Co się będzie działo w sobotę?

Jak co roku najważniejszym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa. W tym czasie zaplanowano m.in. pokazy lotnicze z udziałem śmigłowców i samolotów wojskowych. Potem przemaszerują pododdziały piesze i konne. W defiladzie zobaczymy m.in. czołg Leopard 2A5, HMMWV, armatohaubicę Dana, haubicę samobieżną Krab oraz kołowy transporter opancerzony ROSOMAK. W tegorocznej uroczystości po raz pierwszy wezmą udział komandosi jednostki GROM, a także Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

15.08.2013 Warszawa . Belweder .  Glowne uroczystosci rocznicowe z udziałem prezydenta RP Bronislawa Komorowskiego , defilada rekonstruktorow . Organizatorem defilady jest Ministerstwo Obrony Narodowe . Alejami przejdzie około 200 rekonstruktorow z całej Polski. M.in. piechota w mundurach wzor 1919 , druzyna karabinow maszynowych, zaprzeg artyleryjski z armata oraz pododdzial  szwolezerow . Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: swieto wojska polskiego 1919 wojsko rekonstruktorzy defilada belweder prezydentDefilada w Święto Wojska Polskiego w Warszawie, fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Z kolei na błoniach Stadionu Narodowego zaplanowano Żołnierski Festyn. Zobaczymy m.in. samobieżną haubicę Goździk czy bezzałogowe statki powietrzne. O swojej służbie opowiadać będą żołnierze wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych i żandarmerii. Najmłodsi będą mogli na specjalnym torze sprawdzić na czym polega służba saperów.

Organizatorzy zachęcają także, by zobaczyć, jak działa piekarnia polowa i w co wyposażona jest wojskowa karetka. Początek festynu o godz. 13.