Wydłużają ścieżkę rowerową na prawym brzegu Wisły na Białołęce [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Trwa budowa szlaku rowerowego na koronie Wału Rajszewskiego na Białołęce. Prace zakończą się jesienią.

Spodobało ci się? Polub nas

Do tego czasu powstanie ponad 5 kilometrów trasy rowerowej - od ul. Sprawnej na Nowodworach aż do Portu Żerańskiego. Nowa ścieżka powstaje na Wale Rajszewskim nad Wisłą po prawej stronie rzeki. Jest przedłużeniem istniejącej ścieżki rekreacyjnej.

Jak zapowiada Łukasz Puchalski, pełnomocnik ds. rowerowych w ratuszu, na południowym odcinku, w rejonie starego składowiska popiołów, trasa będzie wykonana z asfaltu.

Fot. facebook pełnomocnika ds. rowerowych w ratuszu

Tam, gdzie wał nie jest odpowiednio wzmocniony, a jego fragmenty mają węższą koronę, nawierzchnia będzie wykonana z niefazowanej kostki betonowej (czyli takiej, która nie ma rowków). Jak zapewnia Puchalski, jedzie się po niej przyjemnie.

Niefazowana kostka betonowa, fot. facebook pełnomocnika ds. rowerowych w ratuszu

Gdzieniegdzie tradycyjna kostka zostanie. Tak się stanie np. na starszym odcinku na Nowodworach. Na asfalt rowerzyści nie mają tu co liczyć. - Nawierzchnia jest w dobrym stanie. Są odcinki, które wymagają remontu znacznie szybciej niż ta trasa - przekonuje Puchalski.

Tu kostka pozostanie, fot. facebook pełnomocnika ds. rowerowych w ratuszu

Z kolei w przyszłym roku kładka techniczna (na zdjęciu poniżej) nad Kanałem Żerańskim będzie dostosowywana do ruchu pieszych i rowerów. Powstaną łagodne rampy najazdowe i płyta pomostu. Kładka połączy Wał Rajszewski z istniejącym szlakiem wiodącym brzegiem Wisły aż do mostu Łazienkowskiego. W ten sposób poprawi się dojazd rowerem z Białołęki do centrum miasta.

Fot. facebook pełnomocnika ds. rowerowych w ratuszu

Koszt całej inwestycji to prawie 5 mln złotych.