Match&Fuse w Warszawie. Jazzpospolita, Kinsky i światowe gwiazdy sceny improwizowanej, jazzowej i eksperymentalnej

Poprzednie edycje festiwalu odbyły się w Londynie, Oslo i Rzymie. W końcu przyszedł czas na Warszawę. Match&Fuse - od 11 do 13 czerwca w Mózgu Powszechnym i Cafe Kulturalna.

Spodobało ci się? Polub nas

Match&Fuse to po polsku - oznacz i połącz. Ideą inicjatywy jest zatem poszukiwanie i łączenie potencjału twórczego muzyków z różnych krajów we wspólnych działaniach koncertowych i producenckich. Na pomysł, aby stworzyć Match&Fuse wpadło sześciu europejskich producentów, realizujących wizję międzynarodowej wymiany artystycznej przedstawicieli nowej sceny eksperymentalnej.

Match&Fuse tworzy przestrzeń wymiany między artystami muzykami i publicznością, a także promuje "najbardziej ekscytujących europejskich młodych artystów" (jak określiło inicjatywę brytyjskie radio BBC3). W ramach projektu, który toczy się nieprzerwanie od 2012 roku, organizowane są wymiany artystyczne, festiwale i współpraca środowisk twórczych z różnych europejskich regionów. Działania Match&Fuse objęły dotychczas Anglię, Irlandię, Polskę, Norwegię, Finlandię, Estonię, Włochy, Francję, Niemcy, Szwajcarię.

- Tegoroczny festiwal oprócz występów wielkich sceny improwizowanej, jazzowej i eksperymentalnej z całej Europy - Fire! Matsa Gustaffsona, Jazzpospolita, Kinsky (wracający po 20 latach milczenia) - dobranych według zasady "next big thing", będzie również sceną kolektywnych improwizacji muzycznych, angażujących widzów do aktywnego udziału - zapowiadają organizatorzy.

Match&Fuse WarszawaMarcin Stępień/ Agencja Gazeta

Podczas warszawskiej edycji Match&Fuse wystąpią między innymi: Fire! (Mats Gustafsson) - najbardziej punkowe z jazzowych wcieleń Matsa. Jazzpospolita ze swoim premierowym materiałem, Kinsky, który wraca po 20 latach, Merkabah, Alfie Ryner z Francji, czyli dekadencki jazz-punk, OKO z Irlandii - elektryczny jazz z djskim turntablizmem, Acre z Włoch - jazz, ambient i współczesność, Laura Jurd Quartet z Wielkiej Brytanii, The Jist z Norwegii, czyli przedstawiciele najbardziej kreatywnej sceny avant-jazzowej, Dillendub z Luksemburga czy Eirik Tofte Match&Fuse Orchestra, czyli występ orkiestry jazzowo-rockowej.

W ramach festiwalu planowane są też działania dodatkowe: wspólne improwizacje, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz zaskakujące akcje muzyczno-artystyczne w przestrzeni miasta.

Program wydarzenia:

11.06. (czwartek)
MÓZG Powszechny (Zamoyskiego 20, Teatr Powszechny)
start: 20:30:
Jazzpospolita
ACRE
The Jist
Eirik Tofte Match&Fuse Orchestra (EU)
+ Wieczór Improwizacji

Bilet w cenie 35 zł

12.06. (piątek)
MÓZG Powszechny
start 20:30:
Kinsky
Alfie Ryner
Laura Jurd Quartet (ENG)
OKO
Eirik Tofte Match&Fuse Orchestra (EU)
+ afterparty

Bilet w cenie 25 zł

13.06. (sobota)
Cafe Kulturalna (Pl. Defilad 1)
start 21:30:
Fire! (Mats Gustaffson)
Merkabah
DillenDub
Eirik Tofte Match&Fuse Orchestra

Bilet w cenie 35 zł

Karnet trzydniowy kosztuje 65 zł. Można go zakupić przez Going.