Wianki nad Wisłą po raz 20-sty. Muzyka ze sceny będzie grała przez cały dzień [SZCZEGÓŁY]

The Charlatans i GrubSon to główne gwiazdy muzyczne tegorocznych Wianków. Impreza na powitanie lata odbędzie się 20 czerwca i wejdziemy na nią za darmo.

Spodobało ci się? Polub nas

Wianki nad Wisłą jak zwykle organizowane są na Podzamczu. W tym roku zabawa odbędzie się w sobotę 20 czerwca, tuż przed Nocą Kupały. Zgodnie z tradycją słowiańską to właśnie podczas najkrótszej nocy w roku w trakcie radosnych zabaw odbywały się kiedyś różnego rodzaju wróżby i tańce, a dziewczęta puszczały wianki z zapalonymi świecami.

Co się będzie działo?

Najkrócej mówiąc: dużo. W programie imprezy przygotowano atrakcje w powietrzu, na ziemi i w wodzie. Nie zabraknie też występów muzycznych. A na finał - jak zapowiadają organizatorzy - "imponujący" pokaz sztucznych ogni.

- Chcemy działać na wszystkie zmysły: będzie można podziwiać, słuchać i smakować. Zmiksujemy tradycję i nowoczesność. Przygotowaliśmy atrakcje w stylu retro, ale także angażujące publiczność wydarzenia wykorzystujące najnowsze technologie - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która przygotowuje Wianki, a w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia.

Główną atrakcją będą tradycyjnie koncerty. Zagraniczną gwiazdą będzie legenda brytyjskiej muzyki gitarowej The Charlatans. Wydali właśnie dwunastą płytę "Modern Nature", uznaną przez krytyków za najdojrzalszą i najlepszą w ich karierze. Tuż przed północą na scenie pojawi się GrubSon, który słynie ze znakomitych koncertów na żywo, a dziś jest jedną z najważniejszych gwiazd polskiego hip-hopu. Podczas Wianków nad Wisłą zagra razem z: DJ BRK, Jareckim i zespołem SANEPID.

Przenieś się w czasy przedwojennej Warszawy

Wydarzeniem wieczoru będzie jednak specjalny jubileuszowy projekt z okazji 60-lecia Stołecznej Estrady. Nad Wisłą zabrzmią przeboje polskiej muzyki rozrywkowej ostatnich sześciu dekad w nieoczywistych, zaskakujących aranżacjach przygotowanych przez Soul Service & Break da Funk i gości specjalnych. Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing zaśpiewa kultowe piosenki Bogdana Łazuki, Wojciecha Młynarskiego, Johnny'ego Casha i Franka Sinatry. Program sceny głównej uzupełni występ Rebeki. Duet podbił serca polskiej publiczności debiutanckim albumem "Hellada", a przez zagraniczne media okrzyknięty został "nadzieją polskiej muzyki elektronicznej".

xWianki nad Wisłą, fot. Darek Senkowski

Podczas tegorocznych Wianków nad Wisłą po raz pierwszy muzyka będzie rozbrzmiewać także w ciągu dnia. Na retro scenie zagra Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne. Ich współczesne wersje dawnych szlagierów jak "La Paloma" czy "W Saskim Ogrodzie" przeniosą publiczność w świat przedwojennej Warszawy. Na Wiankach będzie można nauczyć się warszawskich tańców, podglądając kroki flisackiego szota i słuchając prawdziwej gwary warszawskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Początek zabawy o godz. 14.