Sąsiedzka akcja: w sobotę odmalują zniszczony mural poświęcony Korczakowi

Wystarczy pojawić się w sobotę (23 maja) o godz. 13 przy Andersa 27 na Muranowie. W tym miejscu miesiąc temu wandale pomazali mural poświęcony Januszowi Korczakowi. Społecznicy chcą go odmalować, by wyglądał tak jak wcześniej.

Spodobało ci się? Polub nas

Mural poświęcony pamięci Janusza Korczaka - polsko-żydowskiego lekarza, pedagoga, publicysty i działacza społecznego, pojawił się na Muranowie półtora roku temu. Rozciąga się na całej długości przejścia w bramie budynku przy ul. Andersa 27. Przedstawiał duże, kolorowe kredki (na niektórych podpisane "J. Korczak") oraz słynne cytaty Korczaka: "Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi" oraz "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". W realizację muralu zaangażowało się wiele osób. Inicjatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, partnerami - klubokawiarnia "Państwomiasto", Kibice Razem Warszawa oraz Fundacja Klamra. Akcję wspierała finansowo dzielnica Śródmieście. Mural został namalowany przez grupę dzieciaków ze Szkoły Podstawowej Nr 32, znajdującej się w pobliżu miejsca, w którym powstała praca.

Tak było podczas odsłonięcia muralu 15 listopada 2013 rokuTak było podczas odsłonięcia muralu 15 listopada 2013 roku, fot. Paweł Wegner

Miesiąc temu mural zniszczyli wandale. Oburzyło to mieszkańców osiedla. Decyzja, by odmalować mural, zapadła szybko. - W sobotę od godz. 13 zapraszamy wszystkich mieszkańców do odwiedzenia bramy przy Andersa 27 - zachęcają organizatorzy akcji. - Pod opieką Adama Walasa oraz Anny Koźbiel wspólnymi siłami będziemy odmalowywać mural Korczaka. Zależy nam, żeby jak najszybciej wrócił na nasze osiedle.

Pomazany mural poświęcony Januszowi Korczakowi, Fot. facebook Stacja Muranów

Wszystkie osoby, które chcą symboliczną puszką farby wesprzeć odmalowywanie muralu, mogą wysłać maila na adres: lukasz@stacjamuranow.pl

- Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że każdy otrzyma farbę. Niemniej wpadajcie, sama Wasza obecność będzie wsparciem i sygnałem naszej społeczności, że wandalizm na Muranowie będzie tępiony - dodają pomysłodawcy sobotniego odmalowywania muralu.

Więcej o: