22 maja otwarcie Centrum Wielokulturowego. Paszyński: Obcokrajowcy będą mogli się poczuć się jak w domu
Spodobało ci się? Polub nas
Centrum Wielokulturowe znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 54. Jak powiedział Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy: - Warszawskie Centrum Wielokulturowe ma sprawiać, że przedstawiciele różnych kultur obecni na krócej lub dłużej w tym mieście, będą mogli poczuć się jak u siebie w domu. Ale, jak podkreślał Mamadou Diouf, muzyk o senegalskich korzeniach, miejsce to będzie również dla Polaków. Miejsce będzie też dla Polaków. - Wszyscy będą tam mile widziani - powiedział Gazecie Wyborczej. Pieniądze na jego prowadzenie zagwarantuje miasto.
Z danych wynika, że powstanie Centrum Wielokulturowego wzięło się z potrzeby. W Warszawie jest coraz więcej obcokrajowców, z roku na rok rośnie również liczba osób, które posiadają ważne karty pobytu - w grudniu 2013 roku było to prawie 53 tysiące osób. Najwięcej w Warszawie jest Ukraińców (ponad 13 tys.) oraz Wietnamczyków (ponad 10 tys.). Do tego dochodzą osoby przebywające w Warszawie nielegalnie. W stolicy żyją i mieszkają obywatele prawie każdego państwa na świecie, w tym z Albanii, Argentyny, Chile, Egiptu, Etiopii, Inguszetii, Republiki Środkowoafrykańskiej, a nawet Sierra Leone czy Togo.
- Marzy mi się integracja poprzez kulturę: koncerty, spotkania, przedstawienia. Będzie tam scena, mała kawiarnia. Rozmawiałam choćby z Wietnamczykami mieszkającymi w Warszawie. Czują, że są postrzegani jako zamknięta grupa. Mają pomysł, by uczyć wietnamskiego, sztuk walki, chcą zaprezentować swoje dziedzictwo - mówiła Gazecie Wyborczej w kwietniu 2015 roku Karolina Malczyk, pełnomocniczka prezydent Warszawy ds. równego traktowania.
Jak pisze GW, istnieje jeden problem związany z powstaniem placówki. W mieście wciąż nie działa program "Warszawa różnorodna", którego częścią jest centrum.
W 2010 r. ratusz zapowiedział powstanie programu, jednak ratusz do tej pory go nie przyjął. Powód? Oczywiście pieniądze. - - Nie uchwaliliśmy programu "Warszawa różnorodna" z powodu braku pełnego zabezpieczenia finansowego. Budżet na zadania tam rozpisane to ok. 1,5 mln rocznie, w tej chwili to pieniądze nierealne - powiedziała GW Karolina Malczyk. W tej chwili realizowane są jego wyrywkowe części, jedną z nich jest właśnie powołanie Centrum Wielokulturowego.
A co będzie się działo 22 maja? Organizatorzy zapowiadają: - Senegalsko-gambijsko-polskie koncerty, wielokulturowa kuchnia oraz akcja "Współtwórz zieleń (w) Centrum" - to wszystko czeka nas na Otwarciu Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
Podczas wydarzenia odbędzie się m.in. koncert PompaDur, gitarzysty z Senegalu Pako Sarr & Strefy Rytmu, zagra ponadto Mamadou Diouf, Grzegorz Rytka i Buba Kuyateh. Start w piątek o 16:00.
-
Tłumy "surferów trzeciej fali" w Basenie Piwnym w Warszawie. "Kandydaci do nagrody Darwina" [WIDEO]
-
Warszawa. Tajemnicze białe kapsułki porozrzucane na trawnikach. Jest śledztwo. "Kto za tym stoi?"
-
Śmiertelne potrącenie na Grójeckiej. Policja poszukuje świadków i prosi o przesyłanie nagrań
-
Warszawa. Wirus ptasiej grypy wykryty na terenie zoo. Zostały wdrożone specjalne procedury
-
Warszawa. Zniknęła tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego. "Dowiedzieliśmy się z mediów"
- Dyspozytor nie miał gdzie skierować karetki z zakażonym pacjentem. "To nie żart. Wszędzie kicha"
- Warszawa. 15-latka kilka razy dźgnęła matkę nożem. Teraz jest w schronisku dla nieletnich
- Szpitale Wolski i Czerniakowski bliskie zapełnienia, w Bielańskim "full". Brakuje ponad 120 lekarzy
- Dzień Żołnierzy Wyklętych. Zmiany w organizacji ruchu z powodu przemarszy
- Anin. Mężczyzna zadźgał kolegę, a jego ciało zakopał w lesie. 34-latek zatrzymany