Nazywano ją "prosiak" - ta śmieciarka marki Mercedes była przedwojenną chlubą Warszawy

Raczkujący przemysł motoryzacyjny sprawił, że dopiero w latach dwudziestych roboty ręczne i zaprzęgi konne zastąpiono samochodami. Także jeśli chodzi o śmieci i oczyszczanie miast. Warszawskie śmieciarki marki Mercedes były przedwojenną chlubą stolicy

W polskich miastach przełom w zbieraniu i przewozie śmieci nastąpił dopiero w latach powojennych, choć w większych metropoliach, w tym w Warszawie, już przed wojną wozaków zaczęli zastępować pierwsi kierowcy i ich maszyny. Były to prawdziwe cuda współczesnej techniki. Ich budowa do dziś robi wrażenie.

Polewaczka z Zakładu Oczyszczania Miasta Warszawy podczas pokazu odkażania na ulicy w Katowicach. Obsługa polewaczki w specjalnych ochronnych skafandrach.Polewaczka z Zakładu Oczyszczania Miasta Warszawy podczas pokazu odkażania na ulicy w Katowicach. Obsługa polewaczki w specjalnych ochronnych skafandrach.

Katowiczanie oniemieli na widok "gościnnych występów" warszawskiej polewaczki w 1934 roku. Trzeba dodać, że jeszcze w latach 50 po ulicach stolicy krążyły "samowyładowcze śmieciarki dyszlowe" o napędzie jedno lub dwukonnym.

Spodobało ci się? Polub nas

Samochody skrzyniowe wyposażano w zabudowy specjalistyczne opróżniające specjalne pojemniki na śmieci o pojemności 110 litrów, które zastępowały dotychczasowe murowane śmietniki opróżniane ręcznie przy użyciu łopat.

Śmieciarka typu Faun, Warszawa, 1937 rokŚmieciarka typu Faun, Warszawa, 1937 rok

Pierwszy sprzęt jakim dysponował ZOM w Warszawie to prawdopodobnie śmieciarki marki Mercedes. Nowy tabor zasilił Zakład Oczyszczania Miasta już w 1937 roku. To było istne szaleństwo, ultranowoczesne ówcześnie samochody budziły podziw warszawiaków i zazdrość przyjezdnych.

Śmieciarka marki Mercedes - widok z tyłu. W tle fragment budynków Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. Karowej 3Śmieciarka marki Mercedes - widok z tyłu. W tle fragment budynków Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. Karowej 3. Fot. NAC

Śmieciarka marki Mercedes - widok z tyłu. W tle fragment budynków Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. KaroweŚmieciarka marki Mercedes - widok z tyłu. W tle fragment budynków Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. Karowe. Fot. NAC

Jakie były wojenne losy śmieciarek Mercedesa, niestety nie wiadomo. Wiemy za to, że w 1945 roku, w pierwszych dniach po wyzwoleniu w ZOM jeździły już cztery radzieckie samochody i dwie pary koni. Zaledwie kilka miesięcy później Zakład wzbogacił się o 24 śmieciarki Renault ofiarowane przez Polaków mieszkających we Francji.

Więcej o: