Ile kosztowało pęto kiełbasy i kopa jaj na Targu za Żelazną Bramą? Niezwykła wystawa na placu budowy Mennicy Legacy Tower

Teren przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej. Jeszcze kilka miesięcy temu nie było tam nic. Od niedawna są piątkowe projekcje Filmowej Stolicy, a od dzisiaj wystawa "Nowi Warszawiacy. Historie awansów społecznych w XIX wieku".

Spodobało ci się? Polub nas

Ekspozycja opowiada o nowych warszawiakach, osobach związanych z Warszawą lat 60. i 70. XIX wieku. - To ludzie, którzy przybyli do miasta w poszukiwaniu zarobku i nowych możliwości, a z czasem przyczynili się do ważnych zmian, jakie zaszły w Warszawie tego czasu - podkreśla Krzysztof Mikołajewski, kurator festiwalu "Nowi Warszawiacy. Aktualizacja" i wicedyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

PlacTeatralny, przed Ratuszemźródło: Muzeum Warszawy

Wśród bohaterów wystawy znaleźli się między innymi: księgarz i wydawca Stanisław Czarnowski, student Józef Sławiński, lekarz Henryk Dobrzycki, krawiec i publicysta Józef Juszczyk, fotograf Jan Mieczkowski, redaktor Adam Wiślicki, publicysta Aleksander Świętochowski oraz promotorka sztuki kulinarnej Lucyna Ćwierczakiewiczowa.

zbiory Muzeum Warszawyzbiory Muzeum Warszawy

Dzisiejszy wernisaż rozpocznie się o godz. 19, o godz. 19.30 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie, spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy dr Joanna Kubicka, a o godz. 20 usłyszymy audycję muzyczną na żywo: Feliksa Fryze "Przewodnik po Warszawie i jej okolicach na rok 1873/74", wystąpią Juliusz Dzienkiewicz i Patryk Zakrocki.

Natomiast do godz. 21 animatorzy zachęcają warszawiaków do wspólnego rysowania rodzinnych korzeni. Każdy był kiedyś nowy. W kolejnych tygodniach wystawę będzie można zwiedzać codziennie od godziny 10 do 20, wstęp wolny.