70 lat temu ogłoszono koniec II wojny światowej. Zobacz, jak w stolicy świętowano Dzień Zwycięstwa [DUŻO ZDJĘĆ]
Spodobało ci się? Polub nas
Za moment zakończenia II wojny światowej na świecie uznawane są dwie daty - 8 i 9 maja 1945 roku. 7 maja 1945 roku w Reims we Francji Niemcy podpisały kapitulację w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR. Z kolei osobne podpisanie kapitulacji na żądanie Stalina nastąpiło w Berlinie o północy, z 8 na 9 maja, a według czasu moskiewskiego - o godz. 2.00 w nocy. Stąd w ZSRR jako datę zakończenia wojny przyjęto - 9 maja.
archiwum
Ostatniego dnia wojny stołeczne gazety poinformowały, że powstała nowa linia "S" - Aleje Odrowąża (Brudno) - plac Szembeka (Grochów) - oryginalna pisownia. Prawdopodobnie chodziło o linię tramwajową lub autobusową. Przedłużono również linię kolejki EKD, czyli Elektrycznej Kolei Dojazdowej, ciągnącej się od Szczęśliwic do ulicy Nowogrodzkiej.
archiwum
W dniu kapitulacji Niemiec w całym kraju ogłoszono Święto Zwycięstwa, wydano dekret o przerwaniu pracy we wszystkich zakładach. Warszawiacy mieli się spotkać na placu Teatralnym, gdzie punktualnie w południe nastąpiła 3-minutowa cisza dla uczczenia poległych".
Archiwum Historii Mówionej - Dom Spotkań z Historią/ Ośrodek KARTA
Archiwum Historii Mówionej - Dom Spotkań z Historią/ Ośrodek KARTA
Archiwum Historii Mówionej - Dom Spotkań z Historią/ Ośrodek KARTA
- Po latach dowiedziałem się, że chciano urządzić defiladę wojskową, ale w Warszawie nie było polskiego wojska - istniały ledwie batalion chemiczny zadymiania mostów, służby kolejowe i trochę tak zwanych "tyłów"; cała armia znajdowała się za Odrą. Więc z defilady zrezygnowano - pisze w jednym ze swoich tekstów varsavianista Rafał Jabłoński.
archiwum
- Zamiast niej urządzono pochód Senatorską, Miodową i Krakowskim Przedmieściem "przy dźwiękach orkiestry wojskowej i orkiestr świetlic dzielnicowych, grających marsze". Wcześniej odbyły się przemówienia, w trakcie których, jak odnotował nasz ówczesny reporter: "prezydent Bierut wzniósł okrzyk - Niech żyją robotnicy Warszawy". Gazety wspomniały, że na uroczystość przyszło aż 50 tys. ludzi. Później "tysięczne tłumy zebrały się na cmentarzu powązkowskim, by złożyć hołd poległym" - czytamy w materiale Rafała Jabłońskiego.
Defilada odbyła się jednak rok później. Tak wyglądały uroczystości, już w Polsce Ludowej, na placu Zwycięstwa (dzisiaj - Piłsudskiego).
-
Warszawa. Tajemnicze białe kapsułki porozrzucane na trawnikach. Jest śledztwo. "Kto za tym stoi?"
-
Tłumy "surferów trzeciej fali" w Basenie Piwnym w Warszawie. "Kandydaci do nagrody Darwina" [WIDEO]
-
Warszawa. Zniknęła tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego. "Dowiedzieliśmy się z mediów"
-
Strzelanina na Pradze-Północ. Policja: Ranny mężczyzna nie potrafił podać jednej wersji
-
Warszawa. 15-latka kilka razy dźgnęła matkę nożem. Teraz jest w schronisku dla nieletnich
- Szpitale Wolski i Czerniakowski bliskie zapełnienia, w Bielańskim "full". Brakuje ponad 120 lekarzy
- Dzień Żołnierzy Wyklętych. Zmiany w organizacji ruchu z powodu przemarszy
- Anin. Mężczyzna zadźgał kolegę, a jego ciało zakopał w lesie. 34-latek zatrzymany
- Wracają rowery Veturilo, ale są pewne zmiany. Użytkownicy muszą zdecydować, co zrobić z pieniędzmi
- Druga linia metra. Ratusz podał, kiedy pasażerowie skorzystają ze stacji na Targówku i Bródnie