Nad Zalewem Zegrzyńskim trenowali olimpijczycy: ?Sytuacja jest dramatyczna, młodzi żeglarze pójdą na bruk... [LIST OTWARTY]

Anita Włodarczyk ujawniając fatalne warunki, w jakich przyszło jej trenować, ośmieliła innych sportowców. W ślad za nią poszli żeglarze, olimpijczycy, trenerzy i ich podopieczni, którzy już niebawem mogą stracić swoją bazę szkoleniową nad Zalewem Zegrzyńskim. W obronie bazy piszą list otwarty i proszą o wsparcie.

Sportową karierę nad Zegrzem rozpoczynali najwięksi polscy żeglarze: Mateusz Kusznierewicz i Zofia Klepacka, którzy w sumie zdobyli aż trzy medale olimpijskie. W całej historii polskiego żeglarstwa mamy w sumie tylko cztery medale.

Spodobało ci się? Polub nas

Baza, w której mieli treningi powstała w 1963 roku, jednak wygląda na to, że jej dni są policzone, bo jak piszą sportowcy w liście otwartym "decyzja Wójta Gminy Nieporęt Sławomira Macieja Mazura stawia pod dużym znakiem zapytania dalszą przyszłość ośrodka szkoleniowego".

W miejscu, gdzie do dziś trenują przyszli olimpijczycy, mają stanąć pomosty na "luksusowe jachty najbogatszych Polaków".

Poniżej pełna treść listu:

List otwarty polskich żeglarzy (w tym olimpijczyków) sportowych i trenerów o ratowanie szkolenia młodzieży nad zalewem zegrzyńskim

Złoty olimpijski medal Anity Włodarczyk zwrócił ostatnio uwagę na dramatyczny stan klubu w którym trenowała nasza mistrzyni. Niestety, podobne problemy, walka o sprawy elementarne, to codzienność wielu dyscyplin sportowych. W tym naszej.

Baza WOZŻ nad Zalewem ZegrzyńskimBaza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim

Dlatego my, niżej podpisani polscy żeglarze i trenerzy sportowi, w tym także olimpijczycy, zwracamy się do wszystkich władz, mediów i ludzi dobrej woli o pomoc w ratowaniu żeglarstwa sportowego i szkolenia młodzieży nad Zalewem Zegrzyńskim w Warszawie.

Baza, gdzie to szkolenie jest prowadzone, powstała w roku 1963, wraz z utworzeniem Zalewu Zegrzyńskiego. W tej bazie rozpoczynali swoją sportową karierę Mateusz Kusznierewicz i Zosia Klepacka, którzy w sumie zdobyli 3 medale igrzysk olimpijskich dla Polski. W całej historii polskiego żeglarstwa mamy w sumie tylko 4 medale.

Przez zajęcia, regaty i szkolenia w tej bazie Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (WOZŻ) przeszli chyba wszyscy polscy sportowcy żeglarze. Mimo skromnych warunków wyszło stąd wielu olimpijczyków, mistrzów, trenerów. Warto podkreślić, że do dzisiaj w klubach na tym terenie znajdują miejsce dzieci z całego województwa mazowieckiego, w tym z rodzin niezamożnych, a większość pracy w klubach odbywa się wysiłkiem społecznym.

Baza WOZŻ nad Zalewem ZegrzyńskimBaza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim

Trzeba jednak powiedzieć jasno: w tej chwili, z woli Wójta Gminy Nieporęt pana Sławomira Macieja Mazura, szkolenie młodzieży żeglarskiej w tej starej bazie czeka zagłada. W tym miejscu mają stanąć pomosty na luksusowe jachty najbogatszych ludzi. Trenerów i zawodników próbuje się zaś zmusić do przyjęcia nowego miejsca, które położone na gołych skałach, przy wąziutkim przesmyku, jest skrajnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży i oznacza koniec możliwości szkolenia żeglarskiego.

Co gorsza, Wójt Nieporętu próbuje wymusić to wszystko to na mocy wątpliwej umowy z roku 2001, która nigdy nie została zrealizowana. Gmina nie poczyniła na tym terenie obiecanych inwestycji, a kluby tu umiejscowione nigdy nie podpisały długoterminowej umowy użyczenia. Co więcej, obecne próby wyrzucenia szkolenia sportowego i komercjalizacji tego miejsca  oznaczają odejście od intencji Skarbu Państwa, który pod tym warunkiem przekazał teren gminie. W związku z tym Wójt nie ma prawa gospodarować tym terenem. Stanowisko to podziela wielu prawników, a także Ministerstwo Skarbu i Wojewoda Mazowiecki. Wsparcia w walce o pozostawienie szkolenia żeglarskiego na tym terenie udzielił też klubom żeglarskim Minister Sportu pan Witold Bańka.

Pomimo licznych próśb i apeli pan Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur nadal uparcie dąży do wyrzucenia młodzieży i trenerów z ich naturalnej bazy. Sytuacja staje się dramatyczna, blokuje się możliwość pracy z młodzieżą, mnoży nieprzyjemności, żąda nawet karnych opłat od trenerów i zawodników za wjazd na teren bazy!

Baza WOZŻ nad Zalewem ZegrzyńskimBaza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim

Dlatego raz jeszcze prosimy o pomoc wszystkich ludzi dobrej woli. Środowisko żeglarskie chce rozwijać bazę szkoleniową nad Zalewem Zegrzyńskim, ma pomysły i możliwości. Do tego potrzebna jest jednak stabilna sytuacja prawna i zaniechanie działań, które odbieramy jako próbę zniszczenia żeglarstwa sportowego na tym terenie.

List poparli m.in. (w kolejności alfabetycznej):

Piotr Cichocki mistrz świata, opłynął świat w załodze katamaranu Warta- Polfarma w 2000 roku, olimpijczyk
Andrzej Czapski, Mistrz Świata, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski
Dariusz Czapski, trener żeglarstwa
Jerzy Durejko, Prezes WOZŻ  
Sławomir Kalinowski, wiceprezes WOZŻ
Zbigniew Kania, żeglarz, trener, olimpijczyk z Monachium 1972, medalista Mistrzostw Świata
Zofia Klepacka, medalista Igrzyska olimpijskie w Londynie, Mistrzyni Świat i Europy
Mateusz Kusznierewicz dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, wielokrotny Mistrz świata i Europy
Maciek Rokosz, prezes klubu Spójnia Warszawa
Dominik Życki, żeglarz, mistrz świata, olimpijczyk

Baza WOZŻ nad Zalewem ZegrzyńskimBaza WOZŻ nad Zalewem Zegrzyńskim

Osoby chcące wesprzeć ten apel proszone są o nadesłanie poparcia na adres: ratujmyzegrze@gmail.com

Więcej o:
Skomentuj:
Nad Zalewem Zegrzyńskim trenowali olimpijczycy: ?Sytuacja jest dramatyczna, młodzi żeglarze pójdą na bruk... [LIST OTWARTY]
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX