Niezwykłe odkrycie na budowie! Robotnicy wykopali zabytkowe przedmioty. ZDJĘCIA

Na terenie, gdzie powstaje nowy warszawski biurowiec, odkryto przedmioty z XIX i XX wieku. Gdy dokonano odkrycia, firma stawiająca budynek natychmiast poinformowała konserwatora zabytków.

Teren, o którym mowa to tzw. Serek Wolski położony pomiędzy al. Solidarności, ulicą Okopową, Wolską i Karolkową. Obszar ten od czasów wojny pozostawał niezabudowany. Dziś powstaje tam kompleks trzech biurowców Spark, którego realizacją zajmuje się firma Skanska. Podczas prac ziemnych pracownicy firmy odkryli pozostałości przedwojennych kamienic, a co za tym idzie - natychmiast poinformowane zostały służby konserwatorskie.

- Na obecnym etapie badań skupiliśmy się na odsłonięciu pozostałości murów fundamentowych kamienicy przy Wolskiej 12 - mówi Michał Socha z Biura badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytkow.pl, które dokonuje na miejscu badań archeologicznych. Na stronie internetowej Skanska Socha wyjaśnia, co pod tym adresem mogło się znajdować:

- Był to parterowy budynek postawiony prawdopodobnie na początku XX wieku. Na jego tyłach stały trzy oficyny. Budynek był częściowo podpiwniczony tylko w części wschodniej. Pomieszczenia od ulicy przeznaczone były na sklepy i punkty usługowe. Taki charakter zdają się potwierdzać znalezione w jednej z zawalonych piwnic resztki dużej ilości gumowych zabawek, głównie piłek. W tej części kamienicy natrafiono również na ślady wcześniejszej, XIX wiecznej zabudowy, prawdopodobnie drewnianej.

Co odnaleziono?

3 grosze z okresu Księstwa Warszawskiego, butelka z browaru Haberbusch und Schiele, przedwojenne zabawki czy maszyna do szycia. Choć archeolodzy mówią o zabudowie z XIX i XX wieku, to ostrożni są w datowaniu wszystkich znalezisk. Szczególnie gdy mowa o maszynie do szycia czy tyglu odlewniczym.

3 grosze z czasów księstwa warszawskiego znalezione na terenie Serka WolskiegoArcheologiawolska.pl

Przedmioty znalezione podczas prac budowlanych na warszawskiej WoliArcheologiawolska.pl

Przedmioty, które znaleziono na budowie nowego biurowca w Warszawie mają trafić do Muzeum Warszawy.Archeologiawolska.pl

Maszyna do szycia, która znaleziono podczas budowania wieżowca. Archeolodzy ostrożni są jednak w datowaniu przedmiotówArcheologiawolska.pl

Część wykopanych przedmiotów trafi do Muzeum Warszawy. Jak czytamy na oficjalnej stronie Skanska, pojawił się również pomysł, aby eksponaty były częścią stałej wystawy na terenie przyszłego kompleksu.

Więcej o: