Najzdrowiej mieszka się w Wesołej! Na ostatnim miejscu rankingu? Zdziwisz się

Najbardziej eko dzielnicą według portalu Morizon.pl jest Wesoła. Dużo tam zieleni, a jakość wdychanego powietrza jest najlepsza. Ostatnie miejsce ku zaskoczeniu wszystkich zajął Wilanów. Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tam bardzo wysoki. Za najważniejsze czynniki decydujące o pozycji w rankingu uznano ocenę jakości powietrza oraz procentowy udział terenów zielonych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Portal Morizon.pl przyjrzał się uważnie dzielnicom Warszawy pod kątem eko-warunków. Według portalu bliskość przyrody i zdrowy styl życia stają się ważnymi kryteriami przy wyborze własnego mieszkania.

Tworząc ranking eko dzielnic, portal brał pod uwagę takie kryteria jak: czystość powietrza, natężenie ruchu ulicznego oraz udział terenów zielonych. Znaczenie miała także długość ścieżek rowerowych i dostęp do sklepów z żywnością ekologiczną.

Eko dzielniceMorizon.pl

1. Najwięcej punktów zdobyła Wesoła. Portal zauważa, że teren porośnięty jest sosnowym lasem, tworząc naturalny mikroklimat. Niestety połączenia z centrum Warszawy wciąż nie zadowalają mieszkańców lub potencjalnych nabywców nieruchomości w Wesołej. Niewiele jest także w dzielnicy sklepów z eko żywnością.

2. Drugie miejsce zajął Wawer - dzielnica, jak pisze portal, o właściwościach klimatycznych i uzdrowiskowych.

3. Na trzecim miejscu znalazł się Rembertów, ze względu na czystość powietrza oraz tereny zielone. W dzielnicy znajduje się także rezerwat przyrody "Kawęczyn". Nie ma jednak zbyt wiele sklepów z eko żywnością.

4. Zaraz po najbardziej zalesionych dzielnicach Warszawy znalazło się Bemowo, gdzie jest również dużo zieleni - znajduje się tam wiele parków oraz Las Bemowo o powierzchni aż 508 hektarów. Smog to również nie problem Bemowa. Coraz więcej budowanych jest tam ścieżek rowerowych, mieści się tam także targowisko Bemowo ze świeżą żywnością.

5. Żoliborz. Parki, Kępa Potocka, Sady Żoliborskie, dużo sklepów ze świeżą i eko żywnością - to atuty Żoliborza. Niestety dzielnica coraz bardziej boryka się ze smogiem. Mieszkańcy obawiają się również, że atmosferę zielonego Żoliborza zaburzy budowa Mostu Krasińskiego.

6. Na szóstym miejscu znalazł się Ursynów. Atuty dzielnicy to stosunkowo dużo zieleni, dobre połączenie z centrum Warszawy, rozbudowana sieć ścieżek rowerowych.

7. O dziwo, już na siódmym miejscu znalazło się Śródmieście, choć pewnie wielu pomyślałoby raczej o miejscu ostatnim dla tej dzielnicy. W centrum miasta znajduje się jednak dużo sklepów z eko żywnością, sieć rowerowa jest bardzo rozbudowana. W Śródmieściu jest najwyższe stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów, z drugiej strony jest tam najwięcej publicznych terenów zielonych.

8. Za Śródmieściem - Targówek. Z niskim zanieczyszczeniem powietrza, lecz z małą liczbą sklepów z eko żywnością.

9. W połowie rankingu znalazły się Włochy. Portal wspomina przede wszystkim o dobrze rozwiniętej świadomości ekologicznej mieszkańców tej dzielnicy. Porównuje również dzielnicę do miasta-ogrodu.

10. Dziesiąte miejsce zajął sąsiadujący z Włochami Ursus. Mimo że mieszkańcy często palą tu śmieci w domowych piecach, powietrze jest wyjątkowo czyste. Mało jest w Ursusie terenów zielonych, słabo jest również rozwinięta sieć rowerowa. Ex aequo na 10. miejscu znalazły się również Bielany z Lasem Bielańskim i korytarzem powietrznym znad Wisły. Martwi tu jednak rosnąca liczby dni z przekroczoną normą szkodliwych składników zbliża się tutaj niemal do setki.

11. Ochota okazała się dzielnicą zatłoczoną, bardzo zaludnioną, gdzie jest wysoki poziom stężenia trujących substancji w powietrzu. Dużo jest tu jednak urokliwych miejsc, parków, niskiej zabudowy, a także miejsc ze zdrową żywnością.

12. Wracamy na Pragę - dwunaste miejsce zajęła Praga Południe. Z roku na rok rośnie tutaj zanieczyszczenie powietrza. W wielu miejscach można się tu cały czas poczuć jak w małym miasteczku. Na Placu Szembeka można dostać dużo produktów ze świeżą żywnością, w parku Skaryszewskim ma również działać Targ Śniadaniowy. Może w przyszłym roku Praga Południe znajdzie się w pierwszej dziesiątce.

13. Pechowe 13. miejsce zajęła w tym roku zielona Białołęka. Dlaczego tak nisko w rankingu? Słaby połączenia z centrum Warszawy, marny dostęp do świeżej i eko żywności, brak odpowiednio zorganizowanej infrastruktury.

14. Wracamy na lewy brzeg. 14. jest Wola. Z jednej strony sporo zieleni, z drugiej ruchliwa i zatłoczona al. Prymasa Tysiąclecia. Na Woli powstaje także dużo nowych inwestycji. Nie idzie to jednak w parze z rozwojem ulic.

15. Ostatnia trójka to wydawałoby się te najbardziej przyjazne mieszkańcom i najbardziej przez nich lubiane dzielnice. Pierwszy jest Mokotów. Dużo sklepów z eko żywnością, wysoka świadomość mieszkańców na temat ekologii, ale duży ruch samochodowy, więc tym samym wysoki poziom stężenia toksycznych substancji w powietrzu. Mokotów na rowery!

16. Przedostatnia - Praga Północ. Jeden park (Praski), mała liczba ścieżek rowerowych, dużo betonu, dużo samochodów, ciasne ulice, niewiele sklepów z eko żywnością.

17. I największe zaskoczenie - na samym końcu - Wilanów. Wpływ na tak niską ocenę ma bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza (dramatyczny skok w 2014 r.) oraz słabo rozwinięta sieć rowerowa (jak na taką powierzchnię). Wilanów niby zielony, a prawda jest taka, że głównym obszarem zieleni jest tam Park Wilanowski o powierzchni raptem 45 hektarów.