Piękny projekt! Na Ursynowie powstaną śpiewające murale z budkami dla jerzyków i wróbli

Rozstrzygnięto konkurs na projekty murali, które pojawią się na północnym Ursynowie. Projekt zakłada powieszenie na nich kilkudziesięciu skrzynek lęgowych dla ptaków najbardziej zagrożonych utratą siedlisk. - W tym przypadku konkurs otworzył oczy wielu ludziom i pokazał, że ptaki są, istnieją, żyją koło nas i trzeba o nie dbać. I można to robić w bardzo nietypowy sposób - mówi fundacja, która wymyśliła projekt.
Jak by się wam podobał budynek ze "ślepą" ścianą ozdobioną pięknym drzewem wyrastającym z blokowiska? Białe drzewo otula ten beton korzeniami, a w konarach ukrywa mieszkania dla jerzyków i wróbli. To projekt muralu, który zajął w naszym konkursie pierwsze miejsce. Autorem pracy, zatytułowanej "Rezerwat", jest Mikołaj Olizar-Zakrzewski.
Drugie miejsce zajęły "Jaskółki" autorstwa Igora Chołdy, a trzecie "Jerzykiada" Marty Michalik.
Ponadto komisja uznała za interesujące dwie propozycje: "Ursynów Domem Dla Ptaków" Agnieszki Gomułki i "Infomural" Justyny Kierat.
W skład naszej komisji konkursowej wchodzili artyści plastycy, "ptasiarze" oraz prezes spółdzielni Koński Jar-Nutki (projekty dotyczą jej budynków) i przedstawiciel urzędu Ursynowa. Starannie omawialiśmy każdą pracę biorąc pod uwagę atrakcyjność jej formy plastycznej i możliwości realizacyjne. Serdecznie dziękujemy autorom wszystkich przysłanych prac i gratulujemy zwycięzcom.
Wybrane prace zostały przekazane do Wydziału Kultury w ursynowskim ratuszu, który ma się zająć realizacją projektu PTASIE MIESZKANIE... Nasza rola się kończy, dalsze losy projektu zależą od urzędników i władz spółdzielni. Trzymajcie razem z nami kciuki, żeby udało się urzeczywistnić przynajmniej jedno artystyczne ptasie siedlisko i żeby w sezonie 2017 ptaki miały już możliwość oswajania się z naszą propozycją.

Fundacja Noga w Łapę, która wymyśliła projekt zajmuje się m.in. ratowaniem ptaków gniazdujących w remontowanych budynkach. Zgłaszając swój pomysł do budżetu partycypacyjnego zaproponowała, aby na ścianach trzech bloków na północnym Ursynowie powstały ptasie murale z miejscami lęgowymi dla jerzyków i wróbli.

Spodobało ci się? Polub nas

To projekt muralu "Rezerwat", który zajął w konkursie pierwsze miejsce. Autor pracy Mikołaj Olizar-Zakrzewski zaproponował umieszczenie skrzynek lęgowych w koronie drzewa.

Zwycięski projekt: źródło: Fundacja Noga w Łapę

Drugie miejsce zajęły "Jaskółki" autorstwa Igora Chołdy, a trzecie "Jerzykiada" Marty Michalik. Prostokątami liniami narysowanymi między sylwetkami ptaków autorka zaznaczyła zaproponowane przez siebie miejsca zawieszenia skrzynek lęgowych.

Drugie miejsce przyznano pracy źródło: Fundacja Noga w Łapę

Trzecie miejsce zdobyła praca Marty Michalik pt. źródło: Fundacja Noga w Łapę

Ponadto komisja konkursowa uznała, że interesujące są jeszcze dwie propozycje: "Ursynów Domem Dla Ptaków" Agnieszki Gomułki wykorzystująca motyw popularnej rzeźby chłopca na koniu, która od zawsze zdobi teren spółdzielni Koński Jar-Nutki.

źródło: Fundacja Noga w Łapę

Natomiast "Infomural" Justyny Kierat, który dosłownie pokazuje, dla kogo przeznaczone są budki, które miałyby zawisnąć na ścianie. Proponowane miejsca ich umieszczenia oznaczone są kropkami.

źródło: Fundacja Noga w Łapę

Wybrane prace zostały przekazane do wydziału kultury w ursynowskim ratuszu, który ma zająć się realizacją projektu "Ptasie mieszkanie". Murale powstaną na terenie Spółdzielni Koński Jar - Nutki, na osiedlu położonym w sąsiedztwie Kopy Cwila. I co ważne malowidła mają nie tylko cieszyć oczy, ale i spełniać funkcję edukacyjną. Na ustawionych przy budynkach tablicach znajdą się informacje na temat konkretnych gatunków ptaków .