1 350 000 zł tyle w zaledwie kilka dni za pomocą platformy crowdfundingowej zebrała Roma Gąsiorowska

Aktorka Roma Gąsiorowska stworzyła W-arte! Open Art Space. Miejsce, które połączy scenę i klubokawiarnię, concept store współczesnej mody, szkołę aktorską i centrum edukacyjno-warsztatowe. Po co to robi?

1 350 000 zł. Tyle w zaledwie kilka dni za pomocą platformy crowdfundingowej zainwestowano w Pani nowy projekt. To aż 42 procent całej kwoty potrzebnej na realizację wszystkich założeń.

Roma Gąsiorowska: To dla mnie bardzo dobra wiadomość. To, co się dzieje utwierdza mnie w przekonaniu, że ludzie zaufali mi również na polu biznesowym. Przez kilka ostatnich lat, przygotowywałam się do realizacji tego projektu nie tylko od strony artystycznej, ale przede wszystkim organizacyjnej - jako dyrektor szkoły aktorskiej, art house'u oraz kurator dużych przedsięwzięć artystycznych. Zaufanie, którym mnie obdarzono, daje mi ogromną siłę do dalszego działania. Zebrana kwota to dopiero początek. Rozmawiamy z kolejnymi inwestorami, jestem więc przekonana, że kwota ta znacząco wzrośnie.

Chce Pani stworzyć miejsce, jak sama mówi: "jakiego dotychczas w Warszawie nie było i nie ma". W postindustrialnym Soho Factory artyści znajdą przestrzeń na spotkania, próby, happeningi - z pogranicza dziedzin, którymi zajmują się na co dzień.

W Warszawie jest 50 teatrów, kilka szkół aktorskich, 40 galerii sztuk, fotograficznych i literackich, kilka concept store z modą i designem, ponad 1000 restauracji, barów, kawiarni i klubów,  blisko 20 pracowni artystycznych, które powadzą zajęcia warsztatowe i ani jednego miejsca, które łączyłoby te pola aktywności. Co więcej w Europie i na świecie nie ma miejsca, które skupiałoby tyle dziedzin w jednej przestrzeni. Według mojej wiedzy W-arte! Open Art Space jest pierwszym tego typu projektem. Wykorzystując swoje doświadczenie i umiejętności chcę stworzyć miejsce, które oferować będzie rozrywkę na najwyższym poziomie, miejsce, które umożliwi poznawanie widzom nowych trendów w sztuce, gdzie możliwa będzie edukacja artystyczna.

Myśli Pani, że warszawiacy są gotowi na tego typu przedsięwzięcie?

Myślę, że Warszawa czeka na takie miejsce, w którym odbiorcy będą angażowani w rozumienie, tworzenie i odbiór kultury współczesnej. Miejsce refleksji i odkrywania nowych trendów, poszukiwania młodych zdolnych artystów, pomagające w utrzymaniu świeżego i otwartego spojrzenia na kulturę. Ze swojej strony mogę zadeklarować, że skupimy się na wydarzeniach, które będą łączyły w sobie nowe media, film, muzykę, modę, taniec współczesny oraz formy plastyczne. Jeśli mówię o teatrze to mam na myśli bardziej stand-up, impro i kabaret. Planujemy jeszcze w tym roku dwie duże premiery, które będą happeningami muzycznymi, wykorzystującymi media, animacje i videoklipy.

W W-arte! znajdzie się klubokawiarnia ze sceną, modowy concept store oraz miejsce spotkań, prób i warsztatów.

Umieszczenie tych wszystkich działań w jednym miejscu pozwoli nam na stworzenie spójnej platformy artystyczno-edukacyjnej. Każdej z dziedzin sztuki będą towarzyszyły cykle i warsztaty tematyczne. Zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

W-arte! Open Art Spacefot. Ludwik Borkowski

Mimo że miejsce jeszcze nie zostało wyremontowane ma już gotowy program kulturalny, który zresztą zapowiada się bardzo ciekawie. Do współpracy została zaproszona m.in.  gdyńska i warszawska szkoła filmowa.

W tej chwili trwają też rozmowy ze Studiem Munka. Jak już wspomniałam, zaplanowaliśmy dwie premiery w formie happeningu taneczno-muzycznego: Piotrka Roguckiego oraz duetu Marty Malikowskiej i Jacka Budynia z zespołu Pogodno. Zamierzamy również ściągnąć  artystów z zagranicy. Trwają rozmowy z australijską performerką pracującą z nowymi mediami Zoe Scoglio, której twórczość nie jest jeszcze znana w Polsce. W wakacje planujemy warsztaty z Michałem Urbaniakiem i jego przyjaciółmi z Nowego Jorku. Rozpoczynamy także współpracę z TVN Player, z którym będziemy produkować programy i seriale internetowe, organizować warsztaty i panele dyskusyjne. Osobiście zależy mi na tym, by W-arte! było platformą promującą młode talenty i podmiotem otwartym na każdego, kto robi coś ciekawego w sztuce.

 

Spodobało ci się? Polub nas

A jesienią wielkie otwarcie?

Tak. Z tej okazji napisałam musical "Wonder Woman", którego akcja w przeważającej części osadzona jest w odcinkach-teledyskach. Każdy odcinek stworzy inny artysta. W przedsięwzięciu udział wezmą reżyserzy tacy jak: Jan Komasa, Bodo Kox, Agnieszka Glińska i Agnieszka Smoczyńska, a także aktorzy, m.in.: Olga Bołądź, Marieta Żukowska, Ela Romanowska, Weronika Książkiewicz, Piotr Głowacki, Dawid Ogrodnik i Rafał Rutkowski wraz z Teatrem Montownia. To będzie interdyscyplinarny happening nad przygotowaniem którego już rozpoczęliśmy pracę.

I to wszystko będzie działo się na Pradze.

Niestety obawiam, że będzie to najtrudniejszy element naszej pracy: przekonanie publiczności do tego, że warto wybrać się kawałek dalej niż do Centrum miasta (śmiech).

- rozmawiała: Natalia Bet

Więcej o: