Nie lubisz warszawskich rowerzystów? 13 dowodów, że masz rację

Według danych z 2014 roku rowerzystów w Warszawie przybywa, a co za tym idzie - zmienia się także samo miasto. Czy na dobre? To pytanie zadaje sobie wielu przeciwników jednośladów. Masa krytyczna, wieczne kłótnie na ulicach. Wyliczać można bez końca. Faktycznie, z punktu widzenia nieprzyjaciół rowerzyści to zło wcielone, a Warszawa, parafrazując klasyka - to przez nich ruina. Dowód? Mam ich nawet 13!

1. 74 miliony na nowe trasy!

Zacznijmy od bezpieczeństwa i ogromnych pieniędzy, które miasto ładuje w infrastrukturę rowerową. Drogi, pasy i kontrapasy rowerowe, łączniki i przejazdy przez skrzyżowania, strefy uspokojonego ruchu. Łącznie aż 80 kilometrów infrastruktury rowerowej, która będzie kosztować aż 74 miliony złotych. Ruina.

 

 

Rowery WarszawaUrząd Miasta st. Warszawy

2. I te Veturilo

Rowery WarszawaUrząd Miasta st. Warszawy

Wszędzie tymi rowerami. Pogłupieli do reszty, czy co? Atrakcja nie tylko dla rowerzystów, ale dla wszystkich warszawiaków. Niedługo co drugi będzie jeździć na rowerze. O losie! Pewnie, gdyby nie rosnąca liczba rowerzystów w mieście, to w ogóle nie byłoby Veturilo i byłby święty spokój. A tak, Warszawa przestała się wyróżniać na tle innych miast świata i ma rowery miejskie. Koszmar. Żeby tego było mało.

3. Tandemy

Rowery WarszawaUrząd Miasta st. Warszawy

Niedługo całe rodziny zaczną jeździć. Bez sensu.

4. Darmowe kino rowerowe

Rowery WarszawaFacebook.com/ Warszawa

Samochodowe to się rozumie, ale rowerowe? Wystarczy przesiąść się na rower, aby można było obejrzeć, całkowicie za darmo, dobry film w plenerze. Mało tego! Zniżki czekają nas także w kultowym kinie Praha. O darmowym przeglądzie roweru nie wspomnę. A jeszcze nie tak dawno.

5. Korki

Rowery WarszawaSławomir Kamiński/ Agencja Gazeta

Kiedyś to były czasy.

6. Może jeszcze zniżki do tego?

Rowery WarszawaFacebook.com/ Warszawa

Rowerzystów jest tak dużo, że dostrzegli w tym interes lokalni przedsiębiorcy i fundują mieszkańcom ostre cięcie cen usług. Skorzystamy zatem nie tylko z darmowych przeglądów czy ofert kulturalnych, ale także napijemy się dobrej kawy w ekstra cenie. Taką ofertę przygotowały niektóre stołeczne klubokawiarnie.

7. I ci studenci

Rowery WarszawaUrząd Miasta st. Warszawa

Słyszeliście o "rowerach studenckich"? Darmowe, dostarczone przez prywatną firmę i wypożyczane we współpracy z miastem. Dzięki tej ofercie studenci i doktoranci mogą korzystać z jednośladów i to w dodatku przez wiele miesięcy. A gdzie w tym szary obywatel? Żeby tego było mało.

8. Rowery towarowe?!

Rowery WarszawaUrząd Miasta st. Warszawy

Tak. Popyt na rowery jest tak duży, że miasto szuka wciąż nowych rozwiązań. I trafia w punkt! Jeżeli zatem nie masz auta, nie stać się na zamówienie kierowcy, a właśnie zrobiłeś duże zakupy czy się przeprowadzasz, możesz wypożyczyć rower towarowy. Miejsca w skrzyni ładunkowej rowerów transportowych na przewożone towary jest sporo. Dopuszczalna masa wynosi 100 kg. Usługa oczywiście bezpłatna. Powariowali.

9. Modernizacja ulic

Rowery WarszawaDariusz Borowicz/ Agencja Gazeta

Czy to naprawdę wygląda fajnie?

10. Kolorowe miasto

Rowery WarszawaFacebook.com/ Warszawa

Rowerzyści mają fantazję. Być może dlatego coraz więcej jednośladów to prawdziwe perły designu. Warszawa pod tym względem naprawdę wypada nieźle i szybko dogadania inne stolice Europy. Szarość ustępuje barwnej propagandzie. Jednym słowem - robi się coraz piękniej. Cuda, cudeńka, jak te od

Bikes. Albo...

11. Romet

Rowery WarszawaFacebook.com/ Romet

Wielki powrót wielkiej marki. Polskiej marki! Przypadek? Nie sądzę.

12. Publiczne punkty naprawy

Rowery WarszawaUrząd Miasta st. Warszawa/ Facebook.com

Kiedyś tego nie było i ludzie jakoś żyli. A teraz? Każdy, kto w mieście posiada rower może go bezpłatnie naprawić. Jaki to ma sens?

13. Masa naprawdę krytyczna

Rowery WarszawaUrząd Miasta st. Warszawy/ Facebook.com

Kawał historii tego miasta. Dzięki Masie zrobiono dla rowerzystów w Warszawie masę dobrych rzeczy. Czyli tak naprawdę dla nas wszystkich, bo stolica jest coraz bezpieczniejsza. I bogatsza w atrakcje kulturalne. W końcu - doganiamy świat. I jak tu lubić warszawskich rowerzystów?

Więcej o: