Warszawa. Smog powrócił. Ale najgorzej jest w Otwocku. "Smród dymu wali w nos"

Od kilku dni poziom smogu w Warszawie stopniowo wzrasta. Najbardziej czuć go wieczorami i nad ranem. Najgorzej jest na Targówku, w Wawrze i podwarszawskim Otwocku, gdzie wskaźniki zanieczyszczenia już teraz wskazują na bardzo złą jakość powietrza.

Stopniowo powraca problem zanieczyszczonego powietrza, którym oddychamy w stolicy i okolicach. Wczoraj i dziś rano normy powietrza zostały nawet kilkukrotnie przekroczone, a widoczność była ograniczona. 

Smog w Warszawie i okolicach

Mieszkańcy donoszą, że w ich okolicy coraz częściej czuć charakterystyczny zapach dymu. Na powrót smogu skarżą się szczególnie mieszkańcy Bródna, Wawra i Marek. Wczoraj wieczorem wskaźnik pyłów w powietrzu został też znacznie przekroczony w centrum Warszawy, na stacji pomiarowej przy alei Niepodległości. Poinformował o tym na Facebooku Warszawski Alarm Smogowy.

Smog jest wyczuwalny zwłaszcza wieczorami.

"Przez Marki nie da się przejechać bez włączenia obiegu wewnętrznego", "Wychodzę na balkon i wali w nos smród dymu" - piszą mieszkańcy w mediach społecznościowych.

Smog na obrzeżach Warszawy. Najgorzej w Otwocku

Problem smogu nasila się także na obrzeżach Warszawy i w okolicznych miejscowościach: Józefowie, Piasecznie i Legionowie. Najgorzej jest jednak w Otwocku, gdzie wczoraj wieczorem normy powietrza zostały przekroczone trzykrotnie. Mieszkańcy nauczeni doświadczeniami z poprzednich lat spodziewają się, że to dopiero początek "sezonu smogowego".

"Kolejny wieczór w smrodzie", "Już nie da się oddychać, a to dopiero początek" - skarżą się mieszkańcy.

Smog na Mazowszu. Czyste powietrze za 62 lata

Przypominamy, że według raportu "Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami" Najwyższej Izby Kontroli, Polska nadal jest jednym z krajów unijnych z najgorszą jakością powietrza. Z danych NIK wynika, że główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja pyłów z domowych i lokalnych kotłowni węglowych. Do tego dochodzi jeszcze duża liczba aut na drogach, szczególnie w dużych miastach.

Najwyższa izba Kontroli z oszacowała, ile lat zajmie samorządom uporanie się z zanieczyszczonym powietrzem. Na Mazowszu redukcja szkodliwych pyłów ma potrwać nawet do... 2080 roku.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Środowiska w całej Europie liczba przedwczesnych zgonów - z uwagi na oddziaływanie zanieczyszczeń w powietrzu - przekracza 400 tysięcy osób rocznie.

W Polsce, jak czytamy w raporcie NIK, smog przyczynia się do śmierci 46 tysięcy osób rocznie.

Macie problem ze smogiem w swojej okolicy? Piszcie do nas na: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Smog - zabójca, który wisi w powietrzu. Jakie choroby wywołuje smog?

Więcej o:
Komentarze (43)
Smog Warszawa. Czuć go w stolicy, najgorzej w Otwocku. "Smród dymu wali w nos"
Zaloguj się
 • kosnok

  Oceniono 25 razy 9

  Oczywiście najmocniejsze przekroczenia zobaczymy po 23-24, ach te wstrętne korki i blachosmrody :(.

 • mlynek_999

  Oceniono 10 razy 8

  Podobno to tajny spisek warszawskich kierowców. Zaraz z nadejściem chłodów odpalają wszystkie diesle i piłują je ile wlezie. Celowo robią to w sezonie grzewczym, żeby zdyskredytować liczne (i rzetelne) badania udowadniające, że to ruch samochodowy generuje smog w Warszawie.
  I tak siedzą w tych Passatach gdzieś do marca - kwietnia, kiedy to przesiadają się na rowery, żeby poziom smogu spadł praktycznie do zera.
  Takie są fakty - każdy aktywista miejski to potwierdzi.

 • Jan Kowal

  Oceniono 9 razy 5

  Szesnaście największych kontenerowców świata wypuszcza do atmosfery tyle samo zanieczysczen, co wszystkie auta na Ziemi....
  By Fred Pearce, The New Scientist

  i tyle w temacie pałowania samochodziarzy...
  pytanie retoryczne ile statków dziennie jest w ruchu i ile generuja syfu?

 • uzdek98

  Oceniono 9 razy -1

  oddech hanki smogowianki... rozkradla i zasmrodzila... bhrawo ja

 • miguell

  Oceniono 21 razy -7

  Już na forum przekleństwa "ekodebile" i udowadnianie, że samochody nie przyczyniają się do smogu. Rozumiem, że to ja jestem tym ekodebilem ponieważ cały rok jeżdżę po mieście rowerem. Wygra wasz ukochany Jaki to spokojnie namówicie go do zakazu ruchu rowerowego. Przez filtry pyłowe w samochodach nie poczujecie pyłu i odzyskacie miejsce ze ścieżek rowerowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX