"Prawdopodobnie nigdzie na świecie nie ma takiego audytu". ZDM chwali się kontrolą przejść dla pieszych

"Prawdopodobnie nigdzie na świecie nie prowadzono tak kompleksowego audytu w tak dużej skali" - twierdzi Zarząd Dróg Miejskich, który podsumował tegoroczny audyt w kilku dzielnicach.

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich podsumował tegoroczne kontrole przejść dla pieszych - sprawdzono ich 1085 w pięciu dzielnicach (Wawer, Włochy, Praga Północ, Bemowo i Żoliborz). To kolejna część zaplanowanego na kilka lat audytu przejść dla pieszych bez sygnalizacji, trwa on od 2016 roku.

ZDM chwali się, że jego audytorzy badają bezpieczeństwo pod kątem około 30 kryteriów.

Metodyka oceny BRD i oświetlenia opracowana na potrzeby Warszawy jest wyjątkowa – prawdopodobnie nigdzie na świecie nie prowadzono tak kompleksowego audytu w tak dużej skali

- czytamy.

>>> Kierowca zignorował czerwone światło. W jego samochód uderzyły dwa tramwaje

Audyt ZDM w Warszawie. W tym roku stolicą wstrząsnął wypadek na Bielanach

Jak dotąd, od początku audytu, sprawdzono ponad trzy tysiące przejść. Wyniki kontroli - podnosi ZDM - służą przede wszystkim temu, by ustalać, gdzie należy zainstalować sygnalizację świetlną czy też dodatkowe oświetlenie, progi zwalniające lub azyle dla pieszych.

Raport ZDM ukazał się dwa miesiące po tym, jak Warszawą wstrząsnął wypadek na ul. Sokratesa na Bielanach, gdzie zginął 33-letni mężczyzna. Choć Bielany były sprawdzane przez audytorów w 2017 roku, progi zwalniające w tamtym miejscu postawiono dopiero po tragedii - zamontowano je w listopadzie.

Jednocześnie ZDM konkluduje, że dzięki jego działaniom w ciągu ostatnich sześciu lat zmalała liczba wypadków śmiertelnych na warszawskich ulicach - aż o 44 proc. Według raportu z 2018 roku w Warszawie zginęło 24 pieszych, a aż 63 proc. wypadków z udziałem pieszych miało miejsce na przejściach.

W 2020 roku kolejna część audytu odbędzie się w sześciu dzielnicach: Białołęce, Wesołej, Rembertowie, Wilanowie, Ursusie i Woli.

Więcej o:
Komentarze (31)
Audyt przejść dla pieszych w Warszawie. Zarząd Dróg Miejskich chwali się efektami
Zaloguj się
 • d_ost

  Oceniono 11 razy 11

  A na przejściu dla pieszych przez aleję Waszyngtona, na wysokości parku Skaryszewskiego specjalne oświetlenie włączające się, gdy do przejęcia zbliża się pieszy, od tygodni nie działa. Bo ZDM nieustająco ,,prowadzi przetarg" na firmę, która zajmie się konserwacją. Dramat.

 • kixx

  Oceniono 9 razy 9

  taka uwaga-jesli ktos z drogowcow w ogole to czyta
  didody na przejscisach wygladaja efektownie i sa skuteczne
  oczywiscie dopoki wygladaja,bo po miesiacu ,gora dwoch zadna juz nie dziala
  podpowiadam rozwiazanie :albo zmienic technologie,albo konsekwentnie wymieniac zniszczone

 • six_a

  Oceniono 7 razy 7

  ciekawe, czy gdziekolwiek na świecie są przejścia bez świateł przez 6 pasów + tramwaj w obie strony, jak na bankowym.

 • benia_b

  Oceniono 8 razy 6

  Trzaskowski powinien mocno przewietrzyć ZDM, to będzie cień nadziei na powrót pozostałych urzędników do normalności.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 8 razy 6

  Imbecyle. Audyt nic nie zmieni o ile nie pójdą za tym konkretne działania.

 • fryderykus

  Oceniono 7 razy 5

  Może koło 2030 skończą audyt....

 • nowy4444

  Oceniono 10 razy 4

  Na zdjęciu wytarte pasy. Wystarczy za komentarz w stosunku do nieudaczników z ZDMu. 3 sekundowy sprint na zielonym i nie działające przyciski nadal "som".

 • bartekgryko

  Oceniono 2 razy 2

  Najbezpieczniejsze przejście przez ulicę to jednocześnie przejście przez najbardziej ruchliwe skrzyżowanie w warszawie - marszałkowska i al jerozolimskie. Tak tak, tam jest przejscie podziemne i NIKT nie zginął. NIKT.... to powinno dać do myślenia ZDM i reszcie. Każdy kto zgłasza pomysł by je zasypać i zrobić zebrę bierze na siebie ofiary, które prędzej czy póxniej będą, bo ludzie to ludzie i popełniają błedy spiesząc się wpadają pod tramwaj czy wjeżdzają na czerwonym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX