Rotunda otwarta po prawie trzech latach remontu. Kultowy budynek oficjalnie wraca na mapę Warszawy

W Warszawie można już odwiedzać nowy, wyremontowany budynek Rotundy. Rewitalizacja nieruchomości trwała prawie trzy lata. Znajduje się w niej m.in. siedziba banku PKO, a także otwarta dla wszystkich strefa spotkań z kawiarnią i miejscem do odpoczynku.

W piątek 29 listopada oficjalnie otwarto Rotundę - jeden z centralnych punktów orientacyjnych stolicy i popularne miejsce spotkań. Jego właścicielem jest bank PKO BP. Budynek, w styczniu 2017 roku, został rozebrany w celu przeprowadzenia jego rewitalizacji. Niektóre elementy oryginalnej konstrukcji - między innymi centralny element w formie charakterystycznego parasola - zostały zachowane. Początkowo budowla miał zostać oddana do użytku w 2018 roku, ale remont się przeciągał. 

Nowa Rotunda już otwarta. W środku kawiarnia i miejsce spotkań

Konstrukcja nowej Rotundy waży ponad 500 ton, a jej dach składa się z 1200 elementów. Budynek zachował dotychczasową wielkość i charakterystyczny okrągły kształt, od którego wzięła się jego nazwa [budowle wzniesione na planie koła są nazywane rotundami od łacińskiego słowa rotundus - okrągły - red.]. Ma 3 tysiące metrów kwadratowych, a na trzech kondygnacjach oprócz placówki banku znajduje się także kawiarnia i miejsce spotkań.

Jestem dumny, że ponownie oddajemy mieszkańcom stolicy Rotundę, która nie tylko odzyskała swoją świetność, ale także zyskała zupełnie nową jakość. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób jest emocjonalnie związanych z tym miejscem, co pokazały konsultacje społeczne, gdy przystępowaliśmy do rewitalizacji

-  powiedział podczas oddawania obiektu Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. 

Rotunda została zbudowana u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w 1966 roku. 15 lutego 1979 roku w doszło w niej do wybuchu gazu, która zniszczyła blisko 70 procent budowli. To był jeden z największych wypadków w powojennej Warszawie. Zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych. Mimo domniemanych zaniedbań, winni nigdy nie stanęli przed sądem. Po tragicznym zdarzeniu Rotunda została odbudowana. W 2009 roku bank PKO BP ogłosił konkurs na rewitalizację nieruchomości i jej otoczenia, wskazując m.in. na jego zły stan techniczny. 

>>> Grodzki o projekcie łuku triumfalnego w Warszawie: Przypomina otwieracz do piwa:

Więcej o:
Komentarze (59)
Rotunda otwarta po prawie trzech latach remontu. Kultowy budynek oficjalnie wraca na mapę Warszawy
Zaloguj się
 • damia11n

  Oceniono 36 razy 16

  Prawie to samo co było, ale prawie czyni ogromną różnicę. To już nie ta lekkość i delikatność formy i konstrukcji. "Generalskie" zwieńczenie styku sciany i dachu jest fatalne. To nie jest obiekt ikoniczny. Do bani. Jest bo jest i tyle. Udaną rekonstrukcją obiektu z lat 60-tych jest dla mnie jedynie Smyk.

 • albatroos

  Oceniono 29 razy 15

  nie "kultowy budynek" tylko syfiasta atrapa, która obok genialnego oryginału nawet nie stała. buc z PKO BP, który ogłasza jaki to jest dumny z tego tandetnego klozetu powinien ze wstydu do końca życia po Warszawie kanałami chodzić

 • tesia44

  Oceniono 24 razy 14

  "Niektóre elementy oryginalnej konstrukcji - między innymi centralny element w formie charakterystycznego parasola - zostały zachowane. " Qrde, gdzie? bo na pewno nie w nowej "rotundzie"

 • sztucznypolak

  Oceniono 23 razy 13

  Przy obecnych mozliwosciach materialowych mozna bylo zrobic to lepiej. To znaczy spelnic normy budowlane (np. izolacja termiczna - mikrozel na obrzezu dachu) zachowujac wieksza zgodnosc z oryginalem.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 27 razy 11

  Budynek został spartolony.
  W oryginalnym dach lekko nawisał poza obręb.
  Teraz jest ohydnie.
  Do przeróbki!

 • marykownow

  Oceniono 21 razy 9

  Niestety nie wraca. Straszne co zrobili z tym modernistycznym zabytkiem.

 • 74harti

  Oceniono 8 razy 6

  "są nazywane rotundami od łacińskiego słowa rotundus - okrągły - red." czy szanowny pan redaktor chodził do szkoły? w języku łacińskim są rodzaje.. rotundus (męski) - okrągły, rotunda (żeński) - okrągła, rotundum (nijaki) - okrągłe.. Skoro nazywa się "rotunda" to pochodzi od przymiotnika łacińskiego "rotunda"...

 • jakobhorner

  Oceniono 15 razy 5

  budynek z ciekawego, stał się obrzydliwym.

 • 1moco2

  Oceniono 11 razy 5

  Rezultat braku zrozumienia różnicy między słowami: patrzeć, a widzieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX