Łuk triumfalny na Wiśle? Morawiecki o władzach Warszawy: "mało kooperatywne". Jest reakcja ratusza

Premier Mateusz Morawiecki zarzucił władzom Warszawy "brak kooperatywności" w dążeniach do zbudowania w stolicy pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską. - Mamy inne wrażenie - odpowiadają urzędnicy z warszawskiego ratusza, których poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie. Jak podkreślają, zgodnie z przyjętą uchwałą pomnik ma powstać na placu przy Rozdrożu, a nie - jak chciałyby tego środowiska prawicowe - na Wiśle. Nic nie wskazuje też na to, że będzie miał formę łuku triumfalnego.

Mateusz Morawiecki w miniony weekend zapewnił, że jest za jak najszybszym postawieniem w Warszawie łuku triumfalnego, który upamiętniałby Bitwę Warszawską. - Sam osobiście też wpłaciłem środki na fundację, która zbiera środki na jego budowę, bo uważam, że łuk triumfalny ku czci Bitwy Warszawskiej byłby godnym upamiętnieniem - mówił. O wybudowaniu ogromnej konstrukcji na Wiśle od lat zabiega Fundacja Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka.

Ratusz odpowiada na zarzuty Morawieckiego ws. pomnika. "Mamy inne wrażenie"

Premier zarzucił też władzom Warszawy brak współpracy w kwestii budowy pomnika upamiętniającego bitwę z 1920 roku.-  Do tego niestety trzeba porozumienia z władzami Warszawy, dlatego proszę też pytać władze Warszawy, dlaczego nie ma pomnika. Bo władze Warszawy są tutaj mało kooperatywne niestety - powiedział Morawiecki podczas internetowego czatu, w trakcie którego odpowiadał na pytania internautów. Nie sprecyzował, na czym brak współpracy ze strony ratusza miałby polegać.

Tymczasem w lipcu 2019 roku Rada Warszawy przyjęła uchwałę, zgodnie z którą na miejsce pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską wskazano plac Na Rozdrożu. Rozpisano już konkurs, podczas którego mają zostać wyłonione projekty pomnika. Jego wyniki mają być znane na przełomie marca i kwietnia 2020 roku. W sądzie konkursowym będą zasiadali przedstawiciele ratusza, radni, a także reprezentanci strony rządowej z Ministerstwa Kultury. W projekcie konkursu nie ma jednak mowy o budowaniu ogromnego łuku triumfalnego, który spinałby oba brzegi Wisły. 

Jak do zarzutów premiera dotyczących "braku kooperatywności" odnosi się ratusz? 

Mamy inne wrażenie, bowiem Warszawa wykłada własne pieniądze, daje własny teren, przeprowadza całą procedurę konkursową, a na dodatek do jury konkursu zaprasza przedstawicieli strony rządowej i jest w stałym kontakcie z wicepremierem Glińskim w tej sprawie

- informują urzędnicy w oświadczeniu przesłanym do redakcji Metrowarszawa.

Ratusz informuje także, że Wisła jest poza jurysdykcją władz Warszawy (pozwolenia na budowę w korycie rzeki wydaje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej). Jan Pietrzak przed laty właśnie w ten sposób uzasadniał wybór miejsca na pomnik. W prawicowej telewizji wPolsce użył nawet określenia, że zbudowanie łuku triumfalnego na Wiśle byłoby dobrym sposobem na "wykiwanie" władz stolicy. - Jak zbudujemy łuk w Wiśle, to będziemy jak najmniej podlegać władzom Warszawy. Chodzi o to, żeby wykiwać władze Warszawy i zbudować łuk w nurcie Wisły - mówił w 2017 roku.

Więcej o:
Komentarze (300)
Łuk triumfalny na Wiśle? Morawiecki o władzach Warszawy: "mało kooperatywne". Jest reakcja ratusza
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 105 razy 89

  Na co komu jakiś durny łuk. Choćby triumfalny ...
  W POLSCE POTRZEBA SZPITALI, DRÓG I MIESZKAŃ !!!!!!!!!!!!
  Skończcie w końcu z pierdołami. "Rząd" pis robi wszystko, tylko ... nie rządzi. Wywołuje zupełnie niepotrzebne emocje, zamiast jednoczyć się dla rozwoju kraju !!!!!
  NO TAK. ALE FRAZESÓW TO ONI MAJĄ PEŁNE GĘBY.
  A KIESZENIE KASIORY. I JESZCZE IM MAŁO !!!!!
  TFU, TFU, TFU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • emarx

  Oceniono 70 razy 64

  Fajny ten łuk. Wygląda jak połowa kowboja (dolna). Taki półkowboj.

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 60 razy 56

  Nie ważne gdzie, nie ważne jaki, ważne zeby był wielki, ogromny, gigantyczny, wysoki i długi, a na samej górze figurka takiego małego hipka, co paczy na Polskę i świat.

 • pan.szklanka

  Oceniono 46 razy 40

  Mateusz Morawiecki jest za jak najszybszym postawieniem łuku, gdyż nawet do pisiorów może dotrzeć, że to bez sensu.

 • biesczad1

  Oceniono 43 razy 39

  Grajku Janku, taki z ciebie teraz bohater, a za komuny byłeś w PZPR i wycierałeś czerwone sceny - kończ waść, wstydu oszczędź!!!

 • adamjh

  Oceniono 45 razy 37

  Projekt przypomina troche ten Rewolucji Islamskiej z Teheranu. ... I tamten tez stawialy nawiedzone wladze. .... Dla idiotow ktozy chca luku na Wisle chcialem przypomniec ze kwintesencja tej budowli jest mozliwosc przejazdu pod nia zwyciescow. Rozumiem ze prawactwo bedzie urzodzalo w rocznice bitwy splywy Wisla!

 • me_on_gazeta

  Oceniono 43 razy 35

  To będzie łuk symbolizujący polską głupotę. Dlatego nie żałujmy kasy, niech będzie jak najwyższy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX