W Warszawie stanie ogromny łuk triumfalny? Jan Pietrzak: Jest potrzebny Polsce, niezbędny dla Polaków

- Jest potrzebny Polsce, niezbędny dla Polaków - tak o łuku triumfalnym upamiętniającym Bitwę Warszawską, który miałby stanąć w Warszawie, mówi jego pomysłodawca Jan Pietrzak. Zielone światło pomysłowi dał w ostatni weekend premier Morawiecki.  W Warszawie nie rozstrzygnięto jednak na razie żadnego konkursu, który uzasadniałby postawienie dwustumetrowej budowli.

Satyryk Jan Pietrzak odniósł się do pomysłu postawienia na Wiśle ogromnego, dwustumetrowego łuku triumfalnego, który miałby upamiętniać Bitwę Warszawską (jego łuki miałyby łączyć dwa brzegi rzeki). O postawienie konstrukcji od lat zabiega jego Fundacja Towarzystwo Patriotyczne. W ostatnich dniach temat powrócił, bo o konieczności jak najszybszego postawienia pomnika wspomniał Mateusz Morawiecki. - On stanie w krótkim czasie, musi stanąć w krótkim czasie - zaznaczył premier podczas transmisji na żywo na Facebooku. Jednocześnie dodał, że sam przekazał pieniądze na fundację Pietrzaka, by przyspieszyć realizację inicjatywy.

Czytaj też: PiS wybuduje w Warszawie łuk triumfalny? Mateusz Morawiecki: Musi stanąć w krótkim czasie 

PiS postawi łuk triumfalny w Warszawie? Pietrzak: Jest niezbędny Polsce

Jak pomysł postawienia łuku triumfalnego uzasadnia sam Pietrzak? - Łuk triumfalny jest potrzebny Polsce, niezbędny dla Polaków. 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość, pokonaliśmy trzech zaborców, a potem bolszewicką Rosję w wielkiej wojnie. Mówimy o rzeczach wielkiej miary w historii narodu. I one muszą mieć upamiętnienie - powiedział w wywiadzie udzielonym portalowi wpolityce.pl.- Niektórzy okupanci tak zapuścili w Polsce korzenie, że do dzisiaj okupują pewne sfery życia i nie pozwalają Polakom stawiać pomników zwycięstwa - zaznaczył.

W uchwale z lipca tego roku Rada Warszawy zdecydowała o wybudowaniu pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską - ma on jednak powstać przy placu Na Rozdrożu, a nie na Wiśle. Konkurs na dokładny wygląd pomnika ma zostać rozpisany jeszcze przed końcem roku. 

Tymczasem przeciwników wybudowania łuku triumfalnego w Warszawie skrytykował w poniedziałek wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel. - To jest to samo pokolenie i ci sami ludzie, którzy narzekali i będą narzekać, że Polacy to tylko na smutno, tylko klęski, tylko przelana krew. Będą mówić, że oni są za radosnym patriotyzmem, którym jest zbieranie psich kup, a kiedy chcemy świętować zwycięstwo, to jest kontestacja - mówił.

Zobacz też: Fogiel o ustawie antyaborcyjnej. "Nie mamy planów zmiany"

Więcej o:
Komentarze (381)
W Warszawie stanie ogromny łuk triumfalny? Jan Pietrzak: Jest potrzebny Polsce, niezbędny dla Polaków
Zaloguj się
 • mjg06

  Oceniono 151 razy 147

  Towarzyszu Pietrzak, Polakom niezbędna jest sprawna i dobrze doposażona służba zdrowia

 • kataryniarski

  Oceniono 139 razy 131

  Koncesjonowany śmieszek z czasów PRL, którego o 1989 roku nikt ani słuchać ani oglądać nie chciał - bo już nie było przymusu! :D

  Nie na ten pomnik co trzeba zbiera! :D

 • anty_moradziecki

  Oceniono 117 razy 111

  Słuchajcie Pietrzyk, wicie, rozumicie... Tak to leciało PZPRowska mendo?

 • bihepi

  Oceniono 103 razy 97

  "Pietrzak: ŁUK jest potrzebny Polsce,..."
  Towarzysz Pieprzak chciałby jeszcze raz zobaczyć cud: coś dużego, co się napina....

 • krzysztof.kapis

  Oceniono 97 razy 89

  Pan towarzysz Pietrzak porzucił rozum na starość, ale warto mu przypomnieć że taki pomnik stanie i to sie juz dzieje. Łuk niech sobie kupi i szczela do dyni na swej daczy. W dynie też niech się mocniej uderzy czasem.

 • kiesier

  Oceniono 80 razy 76

  Myślałem że chodzi o to że Pietrzak jest niezbędny dla Polaków i chciałem polemizować.

  Starcze - masz swoje zasługi, miałeś swój czas, ale teraz zachowaj godność i nie wypowiadaj się. Nic wielkiego już nie osiągniesz a jedyne co ostatnio ci się udaje to trolowanie i skłócanie ludzi ze sobą. Te zachowania nie są nam w dzisiejszych czasach potrzebne.
  Zamilcz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX