PiS wybuduje w Warszawie łuk triumfalny? Mateusz Morawiecki: Musi stanąć w krótkim czasie

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w Warszawie zostanie wybudowany łuk triumfalny upamiętniający Bitwę Warszawską. - On stanie w krótkim czasie, musi stanąć w krótkim czasie -zaznaczył premier podczas transmisji na żywo na Facebooku. Poskarżył się też na władze Warszawy, które - jak określił - są "mało kooperatywne" w tej kwestii.

W piątek Mateusz Morawiecki wziął udział w internetowym czacie, podczas którego na żywo odpowiadał na pytania zadawane przez internautów. Czat był w całości transmitowany na Facebooku. Jedno z pytań zadanych Morawieckiemu dotyczyło planów wybudowania narodowego pomnika, który upamiętniałby Bitwę Warszawską.

Łuk triumfalny w Warszawie? Morawiecki: Byłby godnym upamiętnieniem

Jak zapowiedział premier, pytanie o wybudowanie monumentu zadała pani Agnieszka, która dziwiła się, że "w trakcie ponad czterech lat Prawa i Sprawiedliwości taki pomnik jeszcze nie powstał". Morawiecki zapowiedział chęć wybudowania monumentu w "krótkim czasie" i przyznał, że sam wpłacił pieniądze na fundację, która zbiera środki na jego budowę. 

Pani Agnieszko, bardzo dziękuję za to pytanie, jest niezwykle ważne. Ja jestem zwolennikiem tego, żeby wybudować jak najszybciej łuk triumfalny. Sam osobiście też wpłaciłem środki na fundację, która zbiera środki na jego budowę, bo uważam, że łuk triumfalny ku czci Bitwy Warszawskiej byłby godnym upamiętnieniem

- zaznaczył premier, skarżąc się też na władze Warszawy, które - jak zaznaczył - nie są przychylne inicjatywie. - Do tego niestety trzeba porozumienia z władzami Warszawy, dlatego proszę też pytać władze Warszawy, dlaczego nie ma pomnika. Bo władze Warszawy są tutaj mało kooperatywne niestety - stwierdził.

Pomnik Bitwy Warszawskiej powinien być już 20 lat temu, 30 lat temu, 10 lat temu, powinien być w przyszłym roku - nie będzie, ale obiecuję pani, on stanie w krótkim czasie, musi stanąć w krótkim czasie

- mówił Morawiecki. Premier przywołał też krótką anegdotę dla zobrazowania, że bitwa z 1920 roku była jedną z najważniejszych w historii.

Tuchaczewski jak szedł wtedy na Warszawę, to mówił... wiecie jak? "Na Warszawę, Berlin, Paryż marsz". Czyli oni w tym rewolucyjnym, sowieckim, komunistycznym zapale chcieli zniszczyć całą Europę. Bo wiecie, ze kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich - więcej, niż druga wojna światowa - pochłonął system komunistyczny - zaznaczył.

Jak informuje "Wyborcza Warszawa", w sprawie budowy pomnika powołano już sąd konkursowy. Jeszcze przed końcem roku ma zostać ogłoszony konkurs na projekt monumentu. 

>>> "Morawiecki objął jakąś tam funkcję w grajdołku prezesa". Zobacz wideo:

Łuku triumfalnego chcą stowarzyszenia patriotyczne

Pomysł wybudowania w Warszawie łuku triumfalnego pojawił się po raz pierwszy w 2015 roku i wzbudził sprzeciw cześć i architektów. Z propozycją  budowy wychodziło kilka stowarzyszeń patriotycznych, m.in. Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów, Fundacja Patriotyczna "Serenissima" czy Towarzystwo Patriotyczne pod przewodnictwem satyryka Jana Pietrzaka. Ostatnie z nich proponuje wybudowanie ogromnego, wysokiego na 200 metrów łuku triumfalnego na Wiśle. Jego łuki miałyby łączyć dwa brzegi rzeki. Fundacja kilka lat temu rozpoczęła zbiórkę na budowę pomnika, można więc przypuszczać, że to właśnie na nią wpłacił pieniądze Mateusz Morawiecki - podaje "Wyborcza Warszawa".

Wcześniejsza z inicjatyw zakładała, że łuk triumfalny miałby powstać na Osi Saskiej, ale z powodu toczącego się sporu radnych PiS z miastem ostateczna decyzja w tej sprawie nie zapadła

Więcej o:
Komentarze (518)
PiS wybuduje w Warszawie łuk triumfalny? Mateusz Morawiecki: Musi stanąć w krótkim czasie
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 221 razy 191

  Ludzie umierają na SORach a zlodziwj oszust kłamca i fałszerz wyników głosowania z mafii PiS prawi o Łukach Triumfalnych. Porąbany naród.

 • belferka1950

  Oceniono 194 razy 168

  Nie ma na co wydawać naszych pieniędzy? Spieprzaj dziadu! Służba zdrowia leży bo brak pieniędzy. Dla Rydzyka i na głupoty mają.

 • obeznany

  Oceniono 176 razy 156

  Przerażający kicz jak w jakiejś Korei Północnaj albo w Iranie. Albo w Sowieckim Sojuzie.
  Dorobiliśmy się narodowo socjalistycznych bolszewików własnego chowu.

 • czechy11

  Oceniono 151 razy 137

  14 mld długu służby zdrowoa to dzieło zlodxiejskiego bankstera sterowanego przez nienormalnego starucha.

 • carlos_512

  Oceniono 131 razy 117

  nieładnie tak krytykować Lecha Kaczyńskiego...
  on przecież też rządził Warszawą i nie wybudował pomnika...

  w sumie on niczego w Warszawie nie wybudował...

 • zmiescisz_sie

  Oceniono 114 razy 100

  Musi stanąć łuk tryumfalny bo coraz mniej można oddziaływać na elektorat. Służba zdrowia, szkolnictwo, sądownictwo, stosunki międzynarodowe, budżet -wszędzie zapaść. Dlatego PiS potrzebuje budować pomniki i wyciągać Boga z rękawa albo kościół. Dla gawiedzi to wystarczy

 • big_gadu

  Oceniono 112 razy 94

  Łuk głupoty narodowej im pinokia !
  Tego który przez lata był kompasem i twórcą narodu !

 • dublet

  Oceniono 91 razy 77

  A może by jakiś most wybudowali, bo te, które są, notorycznie zakorkowane w szczycie?

 • zen0biusz

  Oceniono 88 razy 76

  "Towarzystwo Patriotyczne pod przewodnictwem satyryka Jana Pietrzaka. Ostatnie z nich proponuje wybudowanie ogromnego, wysokiego na 200 metrów łuku triumfalnego na Wiśle. Jego łuki miałyby łączyć dwa brzegi rzeki"
  To żart wspomnianego satyryka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX