Warszawa: ścieki znów płyną do oczyszczalni "Czajka". Nocna operacja przełączenia rurociągów

Po dwóch i pół miesiąca udało się usunąć awarię kolektorów pod Wisłą, którymi ścieki trafiają do oczyszczalni "Czajka". W nocy z piątku na sobotę przełączono przesyłanie nieczystości z tymczasowego rurociągu do naprawionej instalacji.

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną już pod Wisłą i trafiają do oczyszczalni "Czajka". Operację przełączania rurociągów zakończono około godziny 9 - poinformował Sergiusz Kieruzel, rzecznik Wód Polskich.

Jak powiedział, "Wody Polskie zakończyły dzisiaj misję tłoczenia ścieków awaryjnym bypass'em". Teraz tłoczeniem nieczystości pod dnem rzeki, przez naprawiony kolektor podziemny, zajmuje się stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Kieruzel podkreślił, że ponad dwa miesiące funkcjonowania awaryjnego rurociągu, pozwoliło uchronić Wisłę od 14 milionów metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków. 

- 106 metrów zepsutego rurociągu zostało wymienionych na rurę stalową. Reszta rurociągu została przejrzana centymetr po centymetrze i dodatkowo zabezpieczona - informował na czwartkowej konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dziękował rządowi i Wodom Polskim za współpracę. Powiedział, że prawdopodobnie w kolejny weekend wojsko zdemontuje most pontonowy z tymczasowym rurociągiem. 

Trudne warunki podczas operacji uruchomienia rurociągów

Operacja przepięcia przesyłu ścieków rozpoczęła się wczoraj po godzinie 23. Polegała na usunięciu końcówek rurociągu awaryjnego z podziemnych kolektorów, by umożliwić przepływ nieczystości kolektorem naprawionym.

Podjęte w nocy działania, jak zaznacza Sergiusz Kieruzel, były bardzo wymagające ze względu na trudne warunki panujące w podziemnych kolektorach. Chodzi o zbierające się tam gazy, takie jak metan i siarkowodór. Miejsca te, zanim swoją pracę rozpoczęli specjaliści, należało wywietrzyć.

Do awarii kolektorów doszło pod koniec sierpnia. Wtedy też rozpoczęto zrzut ścieków do Wisły. Rząd zdecydował o budowie zastępczego rurociągu na moście pontonowym. Do czasu jego uruchomienia do Wisły zrzucono ponad 3,5 miliona metrów sześciennych nieczystości. Zastępczy rurociąg działał od połowy września.

W sprawie awarii kolektorów, a także awarii spalarni w oczyszczalnia "Czajka", śledztwo prowadzi prokuratura.

Więcej o:
Komentarze (67)
Warszawa: ścieki znów płyną do oczyszczalni "Czajka". Nocna operacja przełączenia rurociągów
Zaloguj się
 • aagaj

  Oceniono 22 razy 12

  Pięknie, super i tak powinno być a nie obrzucanie się inwektywami , my, wy oni !

 • alef.omega

  Oceniono 17 razy 11

  Brawo, Rafał. Pissowskie kundelki szczekaja, a powóz jedzie dalej. Nawet ci nogawek nie poszarpały te kundelki, za małe są.

 • wyboga

  Oceniono 18 razy 10

  Skomlenie pisich mydłków uświadamia mi, że towarzystwo skupione w kaczym folwarku nie może znieść faktu, że w wyborach prezydenckich, jakiś opolski powsinoga Jaki dostał po rogach.

 • benia_b

  Oceniono 12 razy 4

  To może warto powtórzyć uroczyste otwarcie z 13 marca 2013 roku? Nawet z udziałem tych samych dostojników?

 • kolega303

  Oceniono 12 razy 4

  rurociąg uchronił przed wylaniem do rzeki tylko 14mln m3 ścieków? to wcale niedużo, ekolodzy na pewno to potwierdzą;)

 • romek-z

  Oceniono 7 razy 3

  Trzaskowski w podpisie pod zdjęciem: "Naprawiliśmy awarię rurociągu pod dnem Wisły i jesteśmy gotowi do ponownego uruchomienia kolektora."
  Drogi Panie Trzaskowski; Awarię się usuwa a rurociąg się naprawia. Język polski się kłania.

 • satirre

  Oceniono 11 razy 3

  Co z odsadami podrzucanymi do Zielonki? Nie działa wciąż spalarnia.

 • spider78

  Oceniono 25 razy 3

  "106 metrów zepsutego rurociągu zostało wymienionych na rurę stalową"
  Nie można było tak od razu? Ktoś musiał wziąć w łapę za wstawienie przy budowie tych cholernie drogich rur kompozytowych. I oczywiście nikt teraz za to nie beknie, łącznie z firmą która to budowała. Tak samo jak za fuszerkę przy budowie wiaduktu na A1, której ktoś najwyraźniej nie dopilnował.

 • pies_1

  Oceniono 6 razy 2

  Jak wyobrażę sobie, że Jaki miałby mierzyć się z tą awarią to nogi się pode mną uginają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX