Warszawa przedłuża program in vitro. Będą też darmowe szczepienia dla matek i dzieci

Warszawa przedłużyła dofinansowania do zabiegów in vitro na kolejne trzy lata. Do 2022 miasto wyda na ten cel 33 miliony złotych. Stolica stanie się też pierwszym miastem w Polsce, w którym będą darmowe szczepienia dla kobiet w ciąży i dzieci do piątego roku życia.

Warszawa stawia na politykę pronatalistyczną. Władze stolicy zdecydowały o przedłużeniu programu finansowania zabiegów in vitro do 2022 roku. Jego budżet to 33 mln zł. Dzięki podwyższeniu nakładów na program, zwiększyło się dofinansowanie do jednego zabiegu z ponad 5 do 6 tysięcy złotych.

Rocznie z projektu ma skorzystać około tysiąca par.

Warszawa przedłużyła program in vitro do 2022 r

Według Gabrieli Szustek, wiceprzewodniczącej komisji zdrowia warszawskiej rady miasta, "zainteresowanie programem jest bardzo duże”. - Mieszkańcy wyrażają swoje zadowolenie i przesyłają podziękowania w mejlach. Korzystają z tego programu. Zakładaliśmy, w kończącej się edycji, że skorzysta z niego około dwóch tysięcy par, a skorzystało 2 tysiące 718 par. Założenia, które przyjęliśmy się sprawdziły” - mówiła radna. W czasie poprzedniego dwuletniego programu urodziło się 496 dzieci.

Jak powiedział Maciej Binkowski, radny PiS-u, w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie nie było dyscypliny głosowania: „W tematach odwołujących się do wyborów sumienia, kwestii etycznych każdy w klubie PiS głosuje zgodnie ze swoimi przekonaniami i światopoglądem. W dyskusji skupiliśmy się na kwestiach zasadności programu pod kątem finansowym” - mówił Maciej Binkowski. Średni roczny budżet programu będzie teraz wynosił prawie 11 milionów złotych.

Darmowe szczepienia przeciw grypie

Warszawscy radni jednogłośnie przyjęli również projekt o darmowych szczepieniach dla kobiet w ciąży i dzieci do piątego roku życia. Oba programy będą funkcjonowały trzy lata. "Program obejmuje dzieci od 6. do 60. miesiąca życia, ponieważ wtedy dzieci mają najmniejszą odporność. Program jest nieobowiązkowy. Tak samo jest z programem dla kobiet - będą mogły się zaszczepić przeciwko grypie” - mówiła radna Gabriela Szustek.

W każdym sezonie grypowym (od września do marca) programem ma być objętych 3 tysiące 200 kobiet oraz od dziewięciu do prawie jedenastu tysięcy dzieci. "Grypa to choroba zdradliwa, dlatego warto inwestować w profilaktykę” - mówi radny Prawa i Sprawiedliwości Maciej Binkowski. „W przypadku zbagatelizowania, tzw. przechodzenia grypy, mogą pojawić się powikłania. Dlatego każdy program, czy to dla najmłodszych czy dla seniorów, jest cenną inicjatywą” - dodawał radny Maciej Binkowski. Program dofinansowań do szczepień przeciwko grypie dla kobiet w ciąży ma kosztować w każdym sezonie 216 tysięcy, a dla dzieci - milion złotych.

Więcej o:
Komentarze (13)
Warszawa przedłuża i zwiększa finansowanie in vitro. Będą też darmowe szczepienia
Zaloguj się
 • swru

  Oceniono 21 razy 13

  Radziwiłł dostanie zawału, przecież takie dzieci podobno nie mają duszy...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 19 razy 9

  Stolica. Taka samotna wyspa. Gdyby jej nie było 24 godziny w ciągu dnia słuchano by Tadeusza i Zenka.

 • lia.13

  Oceniono 15 razy 7

  Brawo Warszawa. Można? Można.

 • rzydeta

  Oceniono 10 razy 2

  Spokojnie, taką decyzję może unieważnić kaczystowski funkcjonariusz, pobierający pensję wojewody mazowieckiego. A że przegra później w sądzie? No i xuj z tym, ważne, że na długi czas sparaliżuje ten program.
  Przykłady takich działań kaczystowskich okupantów w innych miastach jest aż nadto.

 • suender

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego ludzie tak mało wiedzą o in-vitro?
  Dlaczego nie biorą pod uwagę iż in-vitro implikuje patologiczne ciąże?
  Ca za zacofany kraj ta Lechicja?

 • rikol

  Oceniono 12 razy -8

  A może by te pieniądze przeznaczyć na leczenie raka albo na hospicja? In vitro nie powinno być refundowane.

 • fazer5

  Oceniono 35 razy -13

  to świetnie oby jeszcze starczyło na naprawę usterek w oczyszczalni, a może zdrowie już żyjących jest mniej ważne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX