Warszawa. Będzie podwyższenie kar za parkowanie bez biletu? Mandaty nawet o 300 procent wyższe

Zarzad Dróg Miejskich chce od przyszłego roku zwiększyc opłatę za parkowanie bez biletu w Warszawie. Mandat miałby byc znacznie wyższy i wynosić 225 zł zamiast 50 zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Warszawy.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że od 2020 roku chce podwyższyć opłatę za brak wniesionej opłaty w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego - podaje TVP Info. Dotychczas kara wynosiła 50 złotych, co zdaniem urzędników nie było wystarczającym "straszakiem" na kierowców.

ZDM chce wyższych kar za parkowanie bez biletu. "Rekomendujemy maksymalną kwotę"

Dyrektor ZDM Łukasz Puchalski poinformował, że wyższa kara mogłaby uszczelnić system i sprawić, że mniej kierowców decydowałoby się na parkowanie bez biletu. - Rekomendujemy maksymalną kwotę za mandat, czyli na dziś 225 zł - powiedział, cytowany przez TVP Info. Podkreślił też, że kierowcy, którzy wnieśliby opłatę w ciągu kilku dni od otrzymania mandatu, mogliby liczyć na obniżenie kary o 30 procent.

Jak tłumaczyła Karolina Gałecka z ZDM, do tej pory wielu kierowców nie płaciło za parkowanie w strefie objętej opłatami, bo ryzyko nie było zbyt duże - cena za 10 godzin parowania wynosi niecałe 32 złote, a mandat jest zaledwie o 18 złotych wyższy.

Wielu kierowców ryzykuje i nie płaci za parkowanie, bo po ciuchu liczy na szczęście i brak kontroli. Po podniesieniu opłaty takie ryzyko przestanie się kalkulować

- powiedziała w rozmowie z portalem Warszawa Nasze Miasto.

Dotychczas samorządy nie mogły podnieść wysokości kar za parkowanie bez bilety. Zmieniło się to od września tego roku, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o drogach publicznych.Teraz o podwyższeniu kary może zadecydować Rada Warszawy. Jeśli urzędnicy poprą postulat ZDM, wyższe kary będą obowiązywały od 2020 roku. Od zmiany przepisów z możliwości podniesienia opłat skorzystały dotychczas m.in. Gdańsk i Kraków.

Więcej o:
Komentarze (30)
Warszawa. Będzie podwyższenie kar za parkowanie bez biletu? Mandaty nawet o 300 procent wyższe
Zaloguj się
 • ssaassaa

  Oceniono 19 razy 7

  Jestem za. Jeszcze poproszę stawki za parkowanie podnieść do maksymalnych, co by spowodować jakąkolwiek rotację na miejscach postojowych w centrum. Co jakiś czas mam do załatwienia jakąś sprawę na mieście jadąc przejazdem i szlag mnie trafia jak muszę kręcić się wkoło szukając miejsca. Z przyjemnością zapłacę nawet i 9 zł/h aby tylko ograniczyć czas stracony na poszukiwanie miejsca.

 • antybandzior

  Oceniono 3 razy 1

  I tak oto PO będzie łupić lemingów miastowych...to jest POczątek

 • fajla11

  Oceniono 1 raz -1

  konstytucja Kwaśniewskiego --pisze tam LICHWA ,zabroniona-

 • shane00

  Oceniono 10 razy -6

  W centrum wiele osób wynajmuje mieszkania. Nie mają meldunkow nie mogą wykupić abonamentu a za dobę parkowania płacą 32 zł. Co mają zrobić - sprzedać samochód czy parkować 79 ulic dalej? :/ może by tak miasto łaskawie zainwestowało w wielopoziome parkingi a nie ciągłe gnębienie kierowców

 • maritimer

  Oceniono 8 razy -6

  Precz z komunw

 • fitt

  Oceniono 6 razy -6

  A spadną mandaty za przekroczenie prędkości.

 • facio60

  Oceniono 19 razy -7

  Działania zarządzających Warszawą to jakby odbicie lustrzane trendu w szkoleniu przyszłych kierowców w poprzedniej, niedawnej epoce. Uczono parkowania, latano z linijką i uwalano zdających. Niemal nikt nie uczył najważniejszych nawyków typu zachowanie w sytuacjach niebezpiecznych, na drogach w pobliżu szkół. Wyjazdów na autostradę, włączania się do ruchu, zachowania odstępu od poprzedzającego, pozycji za kierownicą. Efekty dobrze znamy. Na świecie zaostrza się kary za wykroczenia poważne, związane z bezpieczeństwem a u nas PO Trzaskosia skupia się na łupieniu kierowców na najprostszym do skontrolowania pakowaniu, które nikomu życiem nie zagraża a często wynika z bezsilności wobec totalnego braku miejsc i żadnej alternatywy w tym względzie. I stąd zapewne sukcesy w ostatnich wyborach na terenie miasta takich "gigantów" jak Korwin, czy Adrian Z.

 • year68

  Oceniono 38 razy -8

  Ostatnie zapowiedzi pana Rafała odnośnie zmian w bezpieczeństwie to gwóźdź do trumny jego kariery. Ewidentnie nie radzi sobie ze stresem. Widzę tu nastawienie na zdzieranie kasy, a to z parkowania, a to z propozycji powrotu fotoradarów gminnych. Moja rada, to kiepskie pomysły. Zajmijcie się odkorkowaniem miasta, wprowadźcie darmową komunikację, a nie na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej chcecie karać wszystkich kierowców, bo jeden debil ma w d... wszystkich. Ile to razy widziałem niebezpiecznych rowerzystów i co z tym pan Trzaskowski planuje zrobić?

 • pieknyinaczej

  Oceniono 22 razy -14

  Dla mnie płatne parkowanie na drogach publicznych to jest kuriozum , jak sama nazwa wskazuje są to drogi publiczne czyli utrzymywane i budowane z naszych podatków ( wiem dotacje z UE - ale jak by nie było naszej części to by nie było dotacji ) - więc dlaczego mamy płacić za parkowanie na nich , to samo się tyczy autostrad !!!!!
  To tak jak byście dali deweloperowi pieniądze żeby wam zbudował mieszkanie - albo dom na waszej działce - a potem musielibyście to mieszkanie lub dom od niego wynajmować !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX