W Warszawie pożegnano Jana Kobuszewskiego. "Arcymistrz teatru i kabaretu", "bardzośmy go kochali"

W Warszawie pożegnano Jana Kobuszewskiego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu i na Starych Powązkach. Aktor zmarł 28 września. Miał 85 lat.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych prezydent Andrzej Duda napisał, że śmierć Jana Kobuszewskiego to strata dla polskiej kultury, a dla wielu jest to strata osobista. "Żegnamy aktora prawdziwie wybitnego, który za sprawą swoich ról filmowych i telewizyjnych był w naszych domach gościem bardzo miłym i bardzo oczekiwanym. Żegnamy reżysera teatralnego, cenionego aktora dramatycznego. A przede wszystkim nazywamy go polskim Chaplinem geniusza komedii, którego nazwisko na afiszu gwarantowało komplet widzów w teatrach i kinach. Odszedł arcymistrz teatru i kabaretu" - napisał prezydent.

W liście od Piotra Glińskiego wicepremier oraz minister kultury pisze, że Jan Kobuszewski zajmował wyjątkowe miejsce w naszym pejzażu kulturalnym, jako znakomity aktor i nieoceniony mistrz satyry i kabaretu. List przeczytała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. "Niepowtarzalnym urokiem, inteligentnym dowcipem i finezją urzekał w komediach filmowych oraz w programach telewizyjnych i radiowych. Piosenki i skecze prezentowane w kabarecie Dudek, Kabarecie Starszych Panów, Wielokropku, Kabarecie Olgi Lipińskiej znane są nie tylko wielbicielom jego talentu, ale też wszystkim, którzy cenią sztukę ironii i absurdu" - napisał Piotr Gliński.

Aktora pożegnali też przyjaciele, artyści. Andrzej Seweryn mówił, że Jan Kobuszewski był wielkim aktorem. - Bardzo dobrze go wspominam. Wielki aktor, wielki człowiek, wspaniały człowiek. Bardzośmy go kochali - mówi Andrzej Seweryn.

Słynny skecz: Ucz się, Jasiu

Piosenkarz i satyryk Andrzej Rosiewicz powiedział, że Jan Kobuszewski dostarczył publiczności wielu wspaniałych wrażeń przez wiele lat. Satyryk wspomina skecz grany przez Jana Kobuszewskiego z Wiesławem Gołasem, w którym padają kultowe słowa: "Wężykiem, wężykiem".

 

Jan Kobuszewski zagrał w kilkudziesięciu filmach, między innymi u Stanisława Barei w komediach "Brunet wieczorową porą" i "Poszukiwany, poszukiwana" oraz w serialach "Barbara i Jan", "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek" czy "Zmiennicy". Występował w "Kabarecie Starszych Panów", słynnym "Dudku" oraz kabarecie Olgi Lipińskiej. Widzowie pamiętają też jego role z Teatru Telewizji i warszawskiego Teatru Kwadrat. Przez wiele lat był też związany z innymi warszawskimi teatrami: Młodej Warszawy, Klasycznym, Narodowym, Polskim i Wielkim

Jan Kobuszewski został odznaczony, między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o:
Komentarze (27)
W Warszawie pożegnano Jana Kobuszewskiego. "Arcymistrz teatru i kabaretu", "bardzośmy go kochali"
Zaloguj się
 • lgsz

  Oceniono 42 razy 42

  Prawdziwy mistrz, wielki Aktor, takich na polskiej i międzynarodowej scenie teatru i filmu niestety coraz mniej. Oskar komizmu sytuacyjnego dla wielkiego Aktora to obowiązek Akademii. Zupełnie nie jest zrozumiałe dlaczego w stacjach telewizyjnych w informacjach aż tak dużo czasu poświęcono Morawieckiemu (szczególnie Wydarzenia polsatowskie), a mistrzowi komizmu w polskim filmie i teatrze o olbrzymich prawdziwych zasługach w szczerym prześmiewaniu politycznej sceny tego kraju czasu prawie zabrakło. Wstyd dziennikarze wszystkich mediów!!!

 • Jan Kos

  Oceniono 47 razy 37

  Odpoczywaj w spokoju Janku. Zasłużyłeś ma pogrzeb z honorami przeznaczonymi dla największych. Niestety w tym państwie honory są zarezerwowane dla bolszewików, alfonsów i sutenerów.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 34 razy 34

  Panie Janie,
  w niebie pewnie już pękają ze śmiechu. I poznali piękną polszczyznę.
  Wielkie podziękowania od ziemskich czterech pokoleń.
  Jako dzieciak spoza Warszawy pamiętam jeszcze "Wielokropek" w szmaragdzie, na studiach "Dudka"... kilka lat temu w wywiadzie o Pańskiej głębokiej wierze.
  Wieczny odpoczynek Panie Janie

 • d.d.5

  Oceniono 29 razy 27

  Panie Janku kochany i kto odpowie teraz na pytanie "mam grać..???"
  eeeech żal...

 • kuwakaztanowa

  Oceniono 26 razy 26

  Żegnaj Mistrzu, Wysoki na twarzy, pociągłego wzrostu !!!!

 • ian Kośki

  Oceniono 23 razy 23

  To był wspaniały człowiek ,aktor prawdziwa gwiazda polskiej sceny tak teatralnej jak i filmowej, spoczywaj w pokoju Janku. Chcę złożyć kondolencje rodzinie, przyjaciołom, znajomym. Cześć jego pamięci!!!!

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 26 razy 20

  To p.KOBUSZEWSKIEMU należał się pogrzeb na koszt państwa a nie zdrajcy ojcu milionera,milioner bez wstydu,jeszcze mu mało.

 • zelenyles

  Oceniono 15 razy 13

  a wydawało się że taki człowiek nigdy nie może odejść ,,,,,,,,,,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX