Warszawa. Urzędy stanu cywilnego bez krzyży na ścianach? Jest interpelacja radnej. "To łamanie prawa"

Urzędy stanu cywilnego są neutralne religijnie, więc nie powinny w nich wisieć krzyże - przekonuje warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska, która zwróciła się z interpelacją w tej sprawie do prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Jak uzasadnia, na zawarcie związku małżeńskiego w świeckiej formie decydują się osoby, które "nie chcą zawierać ślubu o charakterze religijnym".

Radna Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska zwróciła się do prezydenta Warszawy z wnioskiem o usunięcie krzyża, który wisi w jednej z sal urzędu stanu cywilnego na Białołęce i o sprawdzenie, czy symbole religijne nie wiszą w innych placówkach. Jak opisuje, o problemie donieśli jej mieszkańcy. "Ze statystyk wnika, że ponad połowa mieszkańców Warszawy decyduje się na ślub cywilny. Dlatego bardzo zaskoczyła mnie informacja przekazana przez mieszkańców o tym, że w USC na Białołęce w sali ślubów nad drzwiami wisi krzyż" - przekonuje w swojej interpelacji.

Radna chce usunięcia krzyży z urzędów stanu cywilnego. "Powinny być neutralne"

Zdaniem radnej wieszanie krzyży w urzędach stanu cywilnego to łamanie prawa, bo zgodnie z przepisami są one neutralne religijnie. 

Zgodnie z polskim prawem katolicy mogą zawierać śluby kościelne konkordatowe - co oznacza, że ceremonii kościelnej nie trzeba powtarzać w urzędzie stanu cywilnego. Dlatego śluby w USC zawierają osoby, które NIE CHCĄ zawierać ślubu o charakterze religijnym
Wszyscy petenci powinni był traktowani jednakowo, a więc powinni mieć takie same prawa, a ich wyznanie religijne powinno zgodnie z konstytucją pozostawać ich sprawą prywatną

- stwierdza Diduszko-Zyglewska w swojej interpelacji, powołując się na artykuł 32 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji, według którego wszyscy są równi wobec prawa. Wskazuje też na artykuł 53 Konstytucji, mówiący o tym, że każdemu powinna być zapewniona wolność sumienia i religii. 

"Przywołane powyżej zapisy stanowią, że każdy, a nie tylko katolik – ma prawo do zachowania wolności sumienia i religii. Wieszanie symboli katolickich w instytucji, w której biorą ślub osoby, które chcą przeżyć tę ważną chwilę w ramach świeckiej państwowej ceremonii i dlatego zdecydowały się na ślub cywilny, jest łamaniem ich praw" - wskazuje. Interpelacja radnej czeka na odpowiedź prezydenta.

>>> Zapytaliśmy Polaków, czy Polska jest świeckim państwem. Odpowiedzi były dość spójne:

Więcej o:
Komentarze (387)
Warszawa. Urzędy stanu cywilnego bez krzyży na ścianach? "Powinny być neutralne". Interpelacja radnej
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 236 razy 200

  Krzyże powinny być zdjęte ze wszelkich instytucji publicznych, w tym szkół i przedszkoli.

  Religia jest źródłem wszelkiego zła na świecie i jakiekolwiek jej symbole powinny być z życia publicznego usunięte.

 • thadd

  Oceniono 240 razy 194

  Krzyze do kosciola i tylko do kosciola , Purpuraci z krzyzami na piersi mordowali, gwalcili , okradali. Krzyz to symbol zla.

 • aagaj

  Oceniono 177 razy 163

  Urząd to jednak strefa państwowa i znaków religijnych być nie powinno !

 • asr1

  Oceniono 165 razy 149

  zacznie się teraz skowyt pedofilii i homofobów w kieckach , epidiaskop wyda komunikat, radyjko z torunia wezwie do szturmu różańcowego !! oj będzie się działo !!!

 • marek_k62

  Oceniono 123 razy 117

  Usunąć wszelkie symbole religijne z wszelkich obiektów państwowych i samorządowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy krzyż w danym miejscu wynika z historii obiektu zabytkowego.

 • nikonades

  Oceniono 139 razy 117

  W naszym stuprocentowo katolickim kraju 70% katolików nie pamięta kiedy ostatni raz było w kościele. Mimo to krzyże wiszą wszędzie gdzie się da bo władza Dudą trzęsie przed Men in Black.

 • threemen

  Oceniono 115 razy 99

  Brawo Warszawa. Won z krzyżami z urzędów, won z religią ze szkół.

 • js08836

  Oceniono 110 razy 98

  Oczywiście, że świeckich urzędach krzyży ma nie być. Czy widział kto w kościele flagę z białym orłem na czerwonym tle ? Nie ma też być w świeckich szkołach. Godła do szkół, krzyże do kościołów. Tak ma być i basta. Zaraza kościelna paliła książki , pamiętacie ? Za chwilę będą palić się krzyżyki, jak za dużo zaraza będzie się panoszyć.

 • ryslew2061

  Oceniono 101 razy 87

  Symbole religijne w świeckim urzędzie, a już najbardziej w USC, jest drastycznym gwałtem na prawach człowieka i naruszeniem polskiej Konstytucji. Diduszo-Zyglewska wyraziła to dobitnie i przekinująco.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX