Proboszcz ze Śródmieścia wystosował apel do wiernych: Nie wyrażam zgody na agitację

O. Lech Dorobczyński, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy, na drzwiach kościoła zamieścił ogłoszenie, w którym zachęca wiernych do udziału w wyborach. Ma też apel do wszystkich, którzy wchodzą do świątyni. "Nie wyrażam zgodny na jakąkolwiek polityczną agitację" - pisze duchowny.

Ogłoszenie pojawiło się na drzwiach do kościoła franciszkanów przy ul. Senatorskiej w Warszawie. Proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy Lech Dorobczyński zamieścił zdjęcie ogłoszenia na Facebooku. "Z całego serca zachęcam Was do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach - z miłości do Ojczyzny. Jednocześnie NIE WYRAŻAM ZGODY na jakąkolwiek polityczną agitację na terenie naszego kościoła" - czytamy. Dalej o. Dorobczyński ostrzega: "Informuję, że wszelkie materiały wyborcze będą usuwane". Duchowny dołączył do wpisu szablon ogłoszenia dla innych proboszczów, którzy chcieliby również zwrócić się do wiernych z takim apelem.

Wpis duchownego zyskał mnóstwo komentarzy i reakcji na Facebooku. Większość komentujących pozytywnie się do tego odniosła. Głos zabrał też inny warszawski duchowny, ks. Piotr Tomasik. "Ale to standard. Znam wiele parafii warszawskich, gdzie ulotkowcy są wypraszani na ulicę. Po co ten lans, jakby Ojciec był jedyny sprawiedliwy?" - stwierdził. 

"Wtedy nie jest Kościół, tylko partia"

We wcześniejszym wpisie O. Dorobczyński odniósł się też do sprawy agitacji przez duchownych. "Wygląda to tak, jakby tylko ci duchowni mieli dostęp do Ewangelii, telewizora, prasy i internetu. I jak by tylko oni mieli dostęp do rozumu, który pomaga im w jedyny słuszny sposób zinterpretować programy wyborcze pod kątem Ewangelii. Nie wiem. Może jestem jakiś dziwny, ale wydaje mi się, że takie traktowanie ludzi jest uderzeniem w ich inteligencję; jest powiedzeniem ludziom: 'Nie musicie myśleć. Ja będę myślał za Was!' - pisał duchowny. "Podtrzymuję moje zdanie, że wprowadzając politykę do świątyń, wykurzamy z nich ludzi. Zostają tylko ci, którzy myślą po „naszemu”. A to już wtedy nie jest Kościół, tylko partia" - przekonywał.

Więcej o:
Komentarze (82)
Proboszcz ze Śródmieścia wystosował apel do wiernych: Nie wyrażam zgody na agitację
Zaloguj się
 • zmiescisz_sie

  Oceniono 106 razy 98

  Jako wierzący katolik będe głosował na partie które mają w programie złapanie kościoła za kark i sprowadzenie go do parteru i pokazanie gdzie jest jego miejsce i po tym się teraz dzieje niech potem biskupi nie pitolą głupot że dechrystianizacja idzie z Zachodu bo to oni właśnie robią wszystko by w ludzich go zochydzić sami się zredukowali do bycia jedną z parti w dodatku zdemoralizowaną, egoistyczną i populistyczną która jest jak gangrena o rak złośliwy na tkance narodu

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 79 razy 75

  Prawda jest taka że Polska wieś jest oblepiona plakatami PiSu. I to dzieje się dzięki kościołowi który popiera tylko tą partię. Wyborcy tego nie widzą?

 • myszykiszek

  Oceniono 63 razy 61

  Niby normalna sprawa, a jednak w tym nienormalnym kraju duży szacun się należy. Ciekaw jestem, co na to p. Nycz i kumple.

 • mer-llink

  Oceniono 51 razy 51

  Prałatem nie zostanie. A nawet kanonikiem. I pewnie na probostwie za długo się nie utrzyma. Odejdzie - przynajmniej otoczony szacunkiem porządnych ludzi.

 • Mr. X

  Oceniono 45 razy 43

  Szacunek dla księdza.
  Jednak z drugiej strony...
  Cytując Kota w butach ze Shreka.
  Ma przeje....e
  Jest już podpadnięty ... wiadomo u kogo.

 • niktwazny126

  Oceniono 45 razy 43

  No i kolejny podpadnięty ksiądz. Jakże to nie nawoływać, żeby głosować na partię prawą, sprawiedliwą i hojną dla kk?

 • kunwyscigowy

  Oceniono 36 razy 36

  kościół - potrzebuje jak najwięcej wyznawców z każdej warstwy społecznej!
  Dlatego "podkarpackiego kazania nie usłyszymy" w Warszawie w kościołach dla inteligencji. a w zabitej wsi pod Mońkami nie usłyszymy że "homoseksualiści i żydzi to też tacy sami ludzie."
  Jakby tylko kazania zamienić lokalizacja to tu i tam kościoły świeciły by pustkami.
  Dla każdego coś miłego.!
  Socjotechnika stara jak ludzkość i ciągle działa.........

 • pis-na-wode_fotomontaz

  Oceniono 36 razy 36

  Ks. Tomasik "RŻNIE GŁUPA" !. Udaje, że nie zna apeli: Gądeckiego, Jędraszewskiego, Głódzia i wielu innych "ajatollahów" w sprawie wyborów !. Usiłuje umniejszyć znaczenie apelu ks. Dorobczyńskiego i sprawić wrażenie, że neutralność ws. wyborów to powszechna postawa kleru katolickiego !. Dla jasności, mógłby jeszcze P.Tomasik obwieścić, że "WZORCEM NEUTRALNOŚCI POLITYCZNEJ" JEST... Ojciec Doktor Zawsze Dyrektor z Torunia ! ;-)

 • andrzej.wald

  Oceniono 27 razy 27

  Tego rodzaju postawy w kościele polskim to jest margines bez wpływu na politykę Kościoła katolickiego. Zarząd firmy pod nazwą Kościół w Polsce stanowią arcybiskupi i to oni wraz z redemptorystą z Torunia mają rzeczywisty wpływ na kierunki, strategie oraz działania operacyjne Kościoła, a nie zwykli księża. To struktura wysoce hierarchiczna i dowodzona tak jak wojsko, gdzie nie ma demokracji tylko są rozkazy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX