Do Wisły znów wpadają ścieki. Wszystko przez deszcz

Po ostatnich opadach deszczu ścieki znów zaczęły przedostawać się do Wisły. Dzieje się tak pomimo uruchomienia rurociągu awaryjnego. Obecnie do rzeki spływa toksyczna mieszanka - to ścieki pomieszane z deszczówką. Rzecznik Wód Polskich zapewnia, że to chwilowe. W ciągu kilku godzin sytuacja powinna się unormować.

Jeszcze w sobotę 14 września Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, zapewniał, że ścieki w stu procentach trafiają do oczyszczalni i po skutkach niedawnej awarii "Czajki" nie ma już śladu. Ale jak się okazuje do rzeki znów spływają ścieki pomieszane z deszczówką. Wszystko wskutek intensywnych opadów w okolicach Warszawy.

Górka płynie do Wisły. "Spokojnie, sytuacja pod kontrolą"

- Obecnie deszczówka jest pomieszana ze ściekami. Tak jak deklarowaliśmy [Wody Polskie - red.], jesteśmy w stanie pompować 3,5 metra sześciennego na sekundę [awaryjnym rurociągiem - red.]. A w tym momencie, po ostatnich opadach, przepływ wynosi 4,6 metra sześciennego. To, co jest górką, wpada do Wisły - przyznał rzecznik prasowy Wód Polskich Sergiusz Kieruzel, cytowany przez TVN24.pl. Awaryjne rozwiązanie, które zastosowano w Warszawie polega bowiem na tym,  że ścieki dostają się do Wisły kolektorem burzowym na lewym brzegu - czyli tym, który zwykle "obsługuje" deszczówkę. 

Rzecznik zapewnił jednak, że sytuacja powinna zostać opanowana w ciągu kilku godzin, kiedy już spłynie "deszczowa nadwyżka". 

Awaria już opanowana, działa rurociąg zastępczy

W minioną sobotę 14 września w godzinach porannych całkowicie zahamowano zrzut ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do Wisły. Michał Dworczyk zapewnił, że w rurociąg awaryjny ułożony na moście pontonowym osiągnął stuprocentową wydajność.

Do awarii dwóch kolektorów w oczyszczalni "Czajka" doszło 27 sierpnia. Dzień później ścieki zaczęto spuszczać do Wisły. Wkrótce uruchomiono rurociąg tymczasowy, który powstał na moście pontonowym, zbudowanym przez wojsko. Jest to alternatywa na kilka miesięcy, ratusz ma opracowywać nowe, stałe rozwiązanie.

Jakość wody w Wiśle cały czas monitorują warszawskie wodociągi.

Więcej o:
Komentarze (98)
Do Wisły znów płyną ścieki. Rzecznik Wód Polskich: to przez ostatnie opady deszczu
Zaloguj się
 • ceppisowski

  Oceniono 34 razy 20

  "do Wisly wplywa toksyczna mieszanka, scieki z deszczówką"

  Chciabym zapytac dziennikarza co toksycznego jest dzisiaj w deszczu, a jeszcze wczoraj nie bylo.
  Deszcz pada inaczej czy deszczowka w polaczeniu ze sciekami tworzy jakas wyjatkowo niebezpieczna substancje?

 • clamcay

  Oceniono 31 razy 15

  Ekolog w Faktach TVN kilka tygodni temu: Nie ma problemu.
  Gazeta peel dzisiaj: Toksyczna mieszanka.

  Może zróbmy zakłady która redakcja robi nas w ch....

 • ciastkozaur

  Oceniono 18 razy 10

  Jak sprytnie napisane. Przytoczona wypowiedź ministra. Przecież wiadomo, że za awarią stoi rząd i PiS. Lubię czytać gazeta.pI. Wystarczy odwrócić każdą wiadomość i już wiadomo, co się dzieje.

 • Ernie Rabudagi

  Oceniono 21 razy 9

  No patrzcie: jak same ścieki wlewały się do Wisły to wg wybiórczej: nie ma zagrożenia, jaka katastrofa ekologiczna? A teraz ścieki wymieszane z wodą deszczową czyli defakto rozrzedzone to "toksyczna mieszanka" buhahaha

 • disneyland_after_dark

  Oceniono 49 razy 9

  gdyby się nieudolny, pisowski rząd nie wtrącał, to Trzaskowski już dawno problem by rozwiązał. musi mieć tylko odpowiednio dużo taśmy klejącej...

 • czerski.fake

  Oceniono 14 razy 6

  retoryka czerskiej:
  same ścieki - nie ma problemu
  ścieki z deszczówką - toksyczna mieszanka

 • soso_soso

  Oceniono 16 razy 6

  Podobno Rafałek nadaje pod hashtagiem „siła w kupie”.

 • szabepio

  Oceniono 5 razy 5

  Hej, złodzieju z Torunia! Właśnie wysłałem ci mendo moją kupę.

 • part_of_the_game

  Oceniono 13 razy 5

  z tą toksyczną mieszanką to chyba przepisaliście z TVP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX