Obchody 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Co wydarzyło się 17 września 1939 roku? [PROGRAM]

17 września 2019 roku obchodzimy 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. W całym kraju będą miały miejsce uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Centralne obchody odbędą się w Warszawie.

Obchody 80. rocznicy agresji ZSSR na Polskę wypadają także w Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w Warszawie rozpoczną się o godzinie 12. W katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie msza święta w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie, a następnie w Muzeum Katyńskim odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod Epitafium Katyńskim. Na godzinę 17 zaplanowano przemówienia okolicznościowe, wspólną modlitwę, odczytanie apelu pamięci oraz złożenie wieńców przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, z kolei o 18 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się Koncert Niepodległości, którego scenarzystą i reżyserem jest Jacek “Wiejski” Górski.

17 września 1939 roku. Co się wtedy wydarzyło?

80 lat temu doszło do zbrojnej napaści ZSRR na Polskę bez wypowiedzenia wojny. Na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską (co nastąpiło 1 września 1939 roku). Oficjalnym pretekstem agresji były niezgodne z prawdą informacje o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu, a także konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnią Polskę Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianiu ludu polskiego od wojny. W konsekwencji ZSRR uznał wszystkie układy zawarte uprzednio z Polską za nieobowiązujące, bo zawarte z nieistniejącym państwem. Z tego powodu odmawiano np. wziętym do niewoli polskim żołnierzom statusu jeńców wojennych. 

Więcej o:
Komentarze (76)
Obchody 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Co wydarzyło się 17 września 1939 roku? [PROGRAM]
Zaloguj się
 • vandermerwe

  Oceniono 7 razy 7

  " Na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską (co nastąpiło 1 września 1939 roku)."

  Przepraszam bardzo ale to zdanie nie jest zgodne ze stanem faktycznym. Takiego zapisu nie bylo ani w glownym dokumencie ani w tajnym aneksie. Prosze zapoznac sie z tekstem jest zdumiwajaco krotki.

  Pozdrawiam

 • occam

  Oceniono 15 razy 7

  Zaprosić Prezydenta Federacji ROsyjskiej Włądimira Włądimirowicza Putina.

  Narzekali na brak zaproszenia 1 września, chociaż nie mieli nic do tego. Dołączyli się do wojny 17tego. Na tej uroczystości rosyjscy przedstawiciele są jak znalazł.

 • ponury424

  Oceniono 16 razy 6

  Jak koszmarny błąd popełnili bratając się z III Rzeszą i wespół napadając na Polskę 17 września 1939 r. to towarzysze radzieccy przekonali się dosłownie nazajutrz, gdy III Rzesza uderzyła w czerwcu 1941 r. na ZSRR. Takiej klęski od Niemiec jakiej doznał ZSRR w pierwszych tygodniach wojny nie doznała żadna inna armia w II wojnie światowej. Tylko w kotłach mińskim i kijowskim do niemieckiej niewoli dostało się odpowiednio, 300 000 i 600 000 żołnierzy radzieckich.
  Żeby nie późniejsza pomoc Ameryki i Anglii w dostawach sprzętu i uzbrojenia dla ZSRR, ten kraj padłby pod niemieckim naporem, a towarzysz Stalin wiałby na Syberię, jeśliby zdążył.
  Niestety, Niemcy "trochę" spóźnili się z atakiem na swego niedawnego sojusznika, jeśliby zaatakowali na początku 1940 r. to można założyć, że nie doszłoby do Zbrodni Ludobójstwa w Katyniu i nie byłoby deportacji minimum 850 000 Polaków z Kresów Wschodnich II RP na wschodnie tereny ZSRR. Historia, I i II wojna światowa niczego nie nauczyła obecnych przywódców Rosji którzy znów pragną rzucić się w objęcia z Niemcami, żeby następnie jak wiemy z przeszłości, rzucić się sobie do gardeł.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 7 razy 5

  W dniu 18.09.2019 ogłaszacie "Obchody 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę"?
  Jakie to obchody, gdzie zaproszeni przywódcy światowi, gdzie akademie, pochody i spuszczone do pół masztu sztandary? Gdzie "gniewne" przemówienie Prezydenta RP, Premiera i tych - pożal się Boże marszałków? Gdzie wytykanie Katynia, Białych Niedźwiedzi, Kazachstanu i Kołymy, lat zniewolenia, upomnienie się o reparacje?
  Daliście plamę, nie tylko zresztą PiS, WSZYSCY!

 • rezun-one

  Oceniono 4 razy 4

  Rosja uzyskała potwierdzenie legalności swojego działania ze strony USA i Anglii.
  Terytoria II RP zostały włączone w skład terytorium ZSRR i potwierdzone podpisami Prezydenta USA i Premiera Wielkiej Brytanii zarówno w Jałcie jak i w Poczdamie. Oba te kraje były naszymi sojusznikami i działały w interesie Polski i Rządu RP na uchodźstwie. Polskie wojsko przelewało krew by Kresy Wschodnie weszły w skład ZSRR.

 • pawtom53

  Oceniono 5 razy 3

  O tym polscy komunisci nie pamietaja ?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 3

  A to rząd polski nie uciekł?

 • berek-oberek

  Oceniono 11 razy 3

  Przecież wkroczyli na tereny Polski nie jako zdobywcy, lecz jako wyzwoliciele Słowian, braci Białorusinów, Ukraińców i ludu pracującego Polski. Wyzwalali spod ucisku obszarników i kapitalistów, szerzących ucisk narodowy i wyzysk ludu pracującego Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Przynieśli wolność i dobrą zmianę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX