Warszawa. Wojewoda złożył skargę do sądu na plan okolic Jeziorka Czerniakowskiego

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył do sądu skargę na plan miejscowy dla okolic Jeziorka Czerniakowskiego. Plan został wcześniej uchwalony przez warszawskich radnych. Wojewoda podkreśla, że na tym terenie dochodzi do "konfliktu interesów".

Jak podaje TVN Warszawa Zdzisław Sipiera skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie uchwalonego planu miejscowego dla otuliny Jeziorka Czerniakowskiego. Sprawa dotyczy 89 hektarów między Rezerwatem Przyrody Jeziorko Czerniakowskiego a Trasą Siekierkowską, na których możliwe będzie wybudowanie bloków, domów i biurowców.

Wojewoda mazowiecki skierował do sądu plan miejscowy dla Jeziorka Czerniakowskiego - jednym z powodów przekroczenie uprawnień radnych

Na konferencji prasowej Zdzisław Sipiera przyznał, że interwencja związana jest także z sygnałami zaniepokojonych mieszkańców - Mamy na tym terenie konflikt interesów i to ewidentny. Jest to rezerwat przyrody, a także miejsce inwestycji deweloperskich.

Wojewoda mazowiecki zgłosił trzy główne zastrzeżenia. Pierwszym z nich jest to, że teren ten jest objęty ochroną jako rezerwat przyrody, dlatego powinno zostać zachowanych co najmniej 60 procent powierzchni biologicznie czynnej. Kolejne wątpliwości dotyczą wytyczenia dróg i ścieżek rowerowych. Ostatnią jest przekroczenie uprawnień radnych w sprawie uchwalenia planu.

Plan miejscowy dla otuliny Jeziorka Czerniakowskiego został uchwalony przez Radę Warszawy. Mieszkańcy od razu zarzucili radnym "niszczenie zielonej Warszawy" oraz działania pogłębiające zmiany klimatu. Władze miasta uzasadniały konieczność uchwalenia planów aby chociaż w części uchronić tereny zielone Warszawy i zmniejszać presję firm deweloperskich - To właśnie przez plany miejscowe jesteśmy w stanie w sposób zrównoważony planować i realizować zdrowe miasto. Chaotyczna zabudowa nigdy nie jest tym, co może chronić nasze zasoby zielone.

Więcej o:
Komentarze (28)
Warszawa. Wojewoda złożył skargę do sądu na plan okolic Jeziorka Czerniakowskiego
Zaloguj się
 • dawn-to-dusk

  Oceniono 18 razy 12

  Ludzie, czy wy rozumiecie co czytacie? Uchwalono plan miejscowy, a nie zatwierdzono inwestycję. To po pierwsze. Po drugie, jak to w państwie prawa (jeszcze), plan został zaskarżony do sądu. Jeśli jest on niezależny, to rozsądzi sprawę wg obowiązującego prawa. Jeżeli plan godzi w istnienie rezerwatu, to wyrok to uwzględni. To typowy mechanizm w demokracji, który nie jest idealny, ale i tak lepszy niż ręczne sterowanie przez aparatczyka podatnego na korupcję i naciski z centrali.

  Prawicowym hejterom wydaje się, że mogą w związku z tym pluć na władze Warszawy i wszystkich wokół, ale w państwie "totalnym PiS" wyglądało by to tak: 1. Władze PiS uchwalają coś bo radni wzięli w łapę. 2. Swój sędzia przyklepuje uchwałę twierdząc że wszystko jest ok. 3. Tereny zielone zostają zabetonowane przez firmę związaną z ludźmi partii rządzącej. 4. Sprawa wypływa dzięki niezależnym mediom. 5. Władze stwierdzają że to żadna afera i suwerena to nie powinno interesować. 6. Partii notowania ani drgną, a karawana idzie dalej.

  A nie, sorka, to nie political fiction, tak już się dzieje...

 • zuuuraw

  Oceniono 33 razy 11

  Lemingoza chciałaby mieszkać wsamym centrum warszawy i równocześnie w parku, najlepiej nad samym jeziorkiem. W ten sposób malowniczy i dość dziki Park na Szczęślewicach został w pestkę zabetonowany a skrawek zieleni wokół jeziorka zamieniony został w wychodek dla tysięcy psów właścicieli nowych "apartamentów". Dawniej mozna było pojechąć , o rzut beretem od centrum miasta, i poleżęć na trawie, dziś to jedna wielka kloaka, no ale ćwoki, "inteligencja" w pierwszym pokoleniu, mieszka w "parku". To samo zrobią z otuliną Jeziorka Czerniakowskiego. Zamiast pobudować tam, jesli już, obiekty sportowe - korty tenisowe (najlepiej trawiaste), boiska do siatkówki plażowej, wytyczyć ścieżki dla biegaczy itp, zabudują teren blokowiskami.

 • dolorek

  Oceniono 5 razy 5

  Budować na terenach zalewowych? A potem społeczeństwo będzie ratować?
  Grosza nie dam na pomoc tym co tam kupią mieszkania.

 • 162tony

  Oceniono 14 razy 4

  Kuźwa, wszystko zabetonować, wszędzie wpuścić deweloperkę, zaorać i wyciąć do zera.

  Ja pier...le, kogo wy wybraliście na radnych. Jak powstrzymać to dziadowskie rozszarpywanie przyrody.

 • druga_wieza

  Oceniono 10 razy 2

  LUDZIE, OGARNIJCIE SIĘ!
  GDYBY NIE UCHWALONE PLANY TO OBOWIĄZYWAŁABY WOLNA AMERYKANKA.
  A tak są plany i ograniczenia.

 • hrac

  Oceniono 4 razy 2

  Szczęśćia blkującym niszczenie środowiska . Uchwalającym niszczenie - burzy z piorunami.

 • czerski.fake

  Oceniono 31 razy -1

  ot, czaskoska PatOlogia chciała przycwaniaczyć... trzymam kciuki za skuteczną blokadę tej inwestycji

 • menel13

  Oceniono 6 razy -2

  PiS dzielec, kolega Szyszkownika, zaskarżył uchwałę ekoczteroliterowych Pełowców którzy chcieli rznać drzewa. I co tu, urwa, napisać?

 • remoteisland

  Oceniono 10 razy -2

  Konflikt interesów Sipery? A co, ten pisowski mafioso chciałby tam sam zainwestować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX