Wyprawki w Warszawie miały być dla noworodków. Trafiają do dzieci dopiero po kilku miesiącach

Są opóźnienia w dostawach wyprawek dla dzieci w Warszawie. Wiele urodzonych w kwietniu dzieci jeszcze ich nie otrzymało, a ich rodzice podnoszą, że wyprawki po takim czasie są w zasadzie bezużyteczne. Magistrat zapewnia za to, że do końca sierpnia dotrą one do tych, którzy złożyli wnioski... w kwietniu i maju.

Powrócił temat "warszawskiej wyprawki" dla nowych mieszkańców stolicy. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku uchwałą, na jedno dziecko przysługuje wyprawka o wartości do 550 zł, oczywiście w formie rzeczowej. Otrzymują ją wszystkie dzieci urodzone po 1 kwietnia 2019 roku, a składają się na nią:

 • body z długim rękawem;
 • body z krótkim rękawem;
 • skarpetki;
 • spodenki;
 • koc dwuwarstwowy;
 • zestaw 5 chust tetrowych;
 • ręcznik po kąpieli;
 • chusteczki nawilżane;
 • kosz Mojżesza;
 • produkty promocyjne i informacyjne.

Warunek jest jeden: rodzice, bądź jeden z rodziców dziecka, musi płacić podatki w stolicy. Taka pomoc wygląda interesująco, tyle tylko, jak opisuje portal TVN Warszawa, wyprawki niespecjalnie trafiają na czas do rodziców i ich dzieci.

Dzieci urodzone w kwietniu otrzymają wyprawki... w sierpniu

Urodziłam 8 kwietnia. Kilka dni później złożyłam wniosek o Wyprawkę Młodego Warszawiaka. Jeszcze jej nie otrzymałam, a mamy już sierpień

- opowiada pani Agata. W tym momencie - co logiczne - wyprawka dla noworodka niespecjalnie sprawdzi się dla jej kilkumiesięcznego dziecka. Cytowane przez portal są też osoby, które paczki z wyprawką otrzymały, ale np. po czasie.

Przywołana jest historia jednej z matek, która dostała wyprawkę po trzech miesiącach, a to co zobaczyła w środku wywołało "jeden wielki śmiech". Wyliczała, że była tam paczka mokrych chusteczek, tetrowe pieluchy, kosz Mojżesza i trochę ubranek. Pojawiły się też zarzuty, że w pilotażowym programie, w 2018 roku, wyprawka była o wiele bardziej okazała.

Magistrat odpiera te zarzuty zasłaniając się "przeciągającą procedurą przetargową". Tymczasem TVN Warszawa wskazuje, że to urzędnicy nie dotrzymali terminów i rozpisali przetarg na dostawcę wyprawki dopiero 29 marca - dlatego też banalna sprawa tak się przedłużyła.

Jak zapewniała Magdalena Łań ze stołecznego ratusza, do końca sierpnia wyprawki trafią do osób, które złożyły wnioski... w kwietniu i w maju.

Więcej o:
Komentarze (53)
Wyprawka dla dzieci w Warszawie. Wnioskowali o nią w kwietniu, otrzymają w sierpniu
Zaloguj się
 • kordelk.a

  Oceniono 49 razy 31

  Skala pomocy państwa dla jednej grupy społecznej jaką są rodziny z dziećmi przechodzi już wszelkie pojęcie. Programy mnożą się w nieskończoność i końca nie widać. Czy to społecznie sprawiedliwe? Wątpię. W sytuacji, ot choćby, krytycznej kondycji służby zdrowia, która służy przecież wszystkim obywatelom, jest to zwyczajnie nie fair. Podobnie wobec emerytów, którzy w przeciwieństwie do części beneficjentów 500+, uczciwie i ciężko pracowali całe życie, by teraz żyć w biedzie i składać się na pomoc dla tych uprzywilejowanych, po wielokroć znajdujących się w o wiele lepszej od nich sytuacji. Czas by skończyć z tym absurdem i przywrócić równowagę w kwestii redystrybucji pieniędzy publicznych.

 • glas.rothar

  Oceniono 23 razy 19

  chciałbym tylko dodać, że "bezużyteczne" czy "budzące śmiech" otrzymane w prezencie przedmioty zawsze można podarować komuś potrzebującemu. być może zamiast śmiechu wywołają uśmiech.

 • demkel

  Oceniono 14 razy 6

  Dostałem tę wyprawkę w ramach pilotażu dla dziecka urodzonego w listopadzie.
  Ubranka które się w niej znajdowały były na dziecko powyżej 6 miesiąca.
  Tak naprawdę zaczęliśmy je używać niedlugo przed wakacjami, a córka zarówno wagą jak i wzrostem jest ok. 90 centyla.
  Tak więc rodzice bez nerwów, jeszcze zdążycie rzeczy z wyprawki wykorzystać.

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 8 razy 4

  Panie Trzaskowski, prawie roczek mija, a Panu nic się nie udaje. A zwolnij Pan niekompetentnych urzędników, tak jak tych, tak jak z ZDM, Tramwajów Warszawskich, Zieleni Miejskiej, Planowania, Ochrony Środowiska, sportu etc. I odchudż Pan ten cały ratusz o kilka tysięcy, bo 22 tys., to stanowczo za dużo. A cięcia w budżecie idą. Zrób Pan to kulturalnie, po wyborach.

 • optymistaa43

  Oceniono 10 razy 4

  Jak sie okazalo zawinili urzednicy ,czlonkowie i sympatycy PiS,Panie Trzaskowski pozbawic te kanalie premii i udzielic nagany z wpisaniem do akt.

 • krynolinka

  Oceniono 16 razy 4

  Kaczyński się poskarżył?

 • krokusik22

  Oceniono 3 razy 3

  Sama skompletowałam z sensillo wyprwkę dla mojego maluszka, nie liczę na obiecanki, które rzadko są spełniane.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 3

  "Trzasł" mit o sprawnych władzach stolicy?
  Trzas...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX