Nawet 10 tys. zł za zbieranie deszczówki. Warszawski ratusz przygotowuje program dotacji

Warszawski ratusz chce zachęcić mieszkańców stolicy, aby zbierali deszczówkę, instalując urządzenia małej retencji wody. Dotacje na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni chłonnej będą mogli otrzymać mieszkańcy, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Osoby i podmioty prawne, które będą chciały zbudować zbiornik deszczówki lub studnię chłonną, będą mogły otrzymać dofinansowanie o wartości nawet 10 tys. złotych. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące nowego pomysłu tworzonego w ramach programu "Warszawa dla Klimatu". 

Nowe dotacje dla mieszkańców Warszawy. Dzięki pieniądzom z miasta stworzą studnie i zbiorniki deszczówki

- W trosce o kondycję środowiska chcemy ograniczyć przesuszenie gruntów w mieście. Skrzynki rozsączające, studnie chłonne, oczka wodne czy podobne szczelne zbiorniki spowolnią bezpowrotny odpływ wody do rzeki. Za ich pomocą możemy wykorzystać wodę deszczową i roztopową. Mała retencja będzie zapobiegać lokalnym podtopieniom - powiedziała Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Dotacje na budowę zbiornik deszczówki i studni chłonnych mają ruszyć jeszcze w październiku tego roku. Najpierw jednak muszą zakończyć się konsultacje społeczne dot. programu (potrwają do 19 sierpnia), a następnie pomysł musi zaakceptować Rada Miasta. Projekt uchwały mówi, że osoby fizyczne, które będą chciały skorzystać z dotacji, dzięki pieniądzom od miasta będą mogły pokryć nawet 80 proc. rzeczywistych kosztów inwestycji. 

- Zmiany klimatyczne są już odczuwalne przez nas wszystkich. Susze i fale upałów dokuczają zarówno mieszkańcom, roślinności i zwierzętom. Z myślą o przyszłych pokoleniach wzrost średniej temperatury Ziemi musi zostać ograniczony do 1,5-2 st. C. Zasoby wodne w Polsce są na niskim poziomie, dlatego tak istotne jest gromadzenie opadów. Potrzebne są działania tu i teraz - powiedziała Justyna Glusman, mówiąc o potrzebie stworzenia programu dotacji na zbiorniki deszczówki i studnie chłonne. 

Więcej o:
Komentarze (33)
Nawet 10 tys. zł za zbieranie deszczówki. Warszawski ratusz przygotowuje program dotacji
Zaloguj się
 • 162tony

  Oceniono 28 razy 28

  Trzeba było nie wycinać drzew, zostawić trawniki. A nie tylko beton i deweloperzy.

 • piotrm74

  Oceniono 13 razy 9

  Szkoda że w Warszawie zlikwidowano kliny napowietrzające. Wiadomo kto i wiadomo gdzie....

 • fryderykus

  Oceniono 7 razy 3

  nie rozumiem tych programów..10 tyś żeby ktoś poszedł po rozum do głowy i zbierał deszczówkę do podlewania swojego ogródka? taką kasę można by przeznaczyć na budowę stawów śródpolnych albo zastawek na rowach w lasach a nie w ten sposób...Ludzi trzeba do edukować i zachęcić do oszczędzania a nie płacić im za coś z czego i tak mają korzyść...trochę paranoiczne. Zbiornik plastikowy na wodę opadową 300 L to koszt 150 zł ...

 • junk92508

  Oceniono 11 razy 3

  Tzw. komarówki

 • whole_train

  Oceniono 2 razy 2

  XD

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Cyniczne!
  A podatek od dachu to pies?

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 2

  Kolejna ściema !
  Bo prawda jest taka, że z nieznanych nikomu powodów, program kanalizacji deszczowej, STOI w Warszawie od lat i np. na Zielonym Ursynowie czyli obszarze Pyr, Dąbrówki i Jeziorek, nawet nie jest przewidywany w najdalszej perspektywie, dzięki czemu tereny te toną przy każdych większych opadach. Podobnie jest na Białołęce, Wawrze i w paru innych miejscach Stolicy

  Niewiele też lepiej jest z kanalizacją sanitarną, czego przykładem są ŚMIERDZĄCE na kilometr punkty zrzutów fekalii na Ochocie, Stegnach czy Żerania, wspomagane "oszczędnością" właścicieli szambowozów, którzy REGULARNIE zrzucają zawartość beczek do Potoku Służewieckiego czy Kanału Bródnowskiego

 • nadszyszkownik_szechter

  Oceniono 13 razy 1

  A może Trzask powołałby w tej sprawie nowego, 25 pełnomocnika?

 • lao.premis

  0

  Tu i teraz wywalcie operaty i pozwolenia wodno-prawne, albo urzędników którzy je wydają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX