75. rocznica Powstania Warszawskiego. Narodowcy ruszą w marszu, chcą ich powstrzymać Obywatele RP

1 sierpnia 2019 roku przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Cały dzień w stolicy będą trwały uroczystości upamiętniające powstańczy zryw. O godzinie 17, podczas godziny "W", mieszkańcy Warszawy jak co roku zatrzymają się, by w ciszy oddać hołd poległym.

Uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą się odbywały w różnych częściach miasta, m.in. w okolicach pomników upamiętniających zryw z 1 sierpnia 1944 roku. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 9 od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego AK.

75. rocznica Powstania Warszawskiego. Plan obchodów 

Następnie, o godzinie 10, ulicami Mokotowa przejdzie marsz w intencji ofiar powstania. Uroczystość rozpocznie się przy pomniku "Mokotów Walczący-1944" w parku Dreszera. Uczestnicy marszu przejdą ul. Puławską do ul. Dworkowej.

Na godzinę 13:15 planowane jest uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego "Grota" u zbiegu Alej Ujazdowskich i ul. Chopina. Z kolei o godzinie 14 odbędzie się złożenie kwiatów przy pomniku Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej u zbiegu ulic Wiejskiej i Matejki.

Punktualnie o godzinie 17 (godzina "W") w całym mieście zawyją syreny, a mieszkańcy zatrzymają się na chwilę, by wspólnie uczcić pamięć uczestników i ofiar Powstania Warszawskiego. Jak co roku wielu warszawiaków zbierze się wtedy w centrum miasta, w okolicy Placu Defilad. O godzinie 17 nastąpi też oddanie hołdu powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

O godzinie 16.30 z ulicy J. Kilińskiego ruszy III Marsz Milczenia`44. W tegorocznym marszu będą uczestniczyli pani Wanda Traczyk - Stawska ps. "Pączek" i pan Witold Kruczek ps. "Kruk" - Powstańcy Warszawy, żołnierze AK. "Z biało-czerwonymi flagami, ale bez oznaczeń przynależności partyjnych i organizacyjnych, bez rac i okrzyków typu "Śmierć Wrogom Ojczyzny", bez nadużywania symboliki powstania, w ciszy i skupieniu, oddamy cześć Warszawiakom tamtych dni" - informują organizatorzy. 

Na godzinę 19:30 planowane są uroczystości połączone z modlitwą duchownych różnych wyznań na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Po ceremonii odprawiona zostanie msza święta, na którą zaprasza Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy kierowany przez uczestniczkę powstania, Wandę Traczyk-Stawską ps. "Pączek". Z kolei o godzinie 21 rozpoczną się uroczystości na kopcu Powstania Warszawskiego i rozpalenie tzw. Ogniska Pamięci.

Ze szczegółowym programem obchodów można się zapoznać tutaj.

Marsz Powstania Warszawskiego - czy zostanie rozwiązany?

Organizacje narodowe planują również swój Marsz Powstania Warszawskiego. W tym roku organizacją zajmą się przedstawiciele Marszu Niepodległości oraz nowo powstała Rota Marszu Niepodległości. Wydarzenie ma zacząć się o godzinie 17 na rondzie Dmowskiego "apelem i racowiskiem", a o 17.30 uczestnicy chcą ruszyć w kierunku placu Krasińskiego.

W zeszłym roku marsz z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego został rozwiązany chwilę po tym, jak ruszył ulicami Warszawy. Zdelegalizowano go już na skrzyżowaniu przy Nowym Świecie, ponieważ urzędnicy z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zauważyli, że uczestnicy mają na koszulkach i flagach zakazane symbole propagujące ustrój totalitarny. Na razie nie wiadomo, jak będzie w tym roku. Urzędnicy BBiZK pojawią się na miejscu i będą obserwować sytuacje. Jeśli zauważą, że uczestnicy ponownie łamią prawo, Marsz Powstania Warszawskiego może zostać rozwiązany. 

Kontrowersje budzi również koncert, który ma odbyć się w okolicy metra Centrum na scenie przygotowanej przez Roty Marszu Niepodległości. Mają pojawić się tam członkowie zespołu Contra Mundum - rockowego zespołu śpiewającego utwory patriotyczne. Jak pisze "Stołeczna", koncert tego zespołu został jakiś czas temu odwołany ze względu na kontrowersje, które wzbudził. Magdalena Łań z warszawskiego ratusza mówi, że miasto nie wydało zgody na koncert, ponieważ takie wydarzenie ma znamiona imprezy masowej, nie zgromadzenia. Czy koncert zostanie zatem zablokowany? - Nie będziemy gdybać. Może skończy się na odśpiewaniu jednej piosenki? - mówi Łań.

W bardzo podobnym czasie swoje zgromadzenie zapowiedzieli Obywatele RP - "Przeciw faszyzmowi - jestem po stronie bitych". Zapowiadają, że spotkają się o 16.45 na placu Krasińskich, w kierunku, którego będzie zmierzał Marsz Powstania Warszawskiego. "Nie dopuścimy, aby ich nacjonalistyczne okrzyki rozbrzmiewały na placu, przy którym znajduje się Pomnik Powstańców, Sąd Najwyższy, studzienka, którą ewakuowali się mieszkańcy Śródmieścia oraz pomnik granic Getta Warszawskiego" - deklarują Obywatele RP.

Więcej o:
Komentarze (291)
75. rocznica Powstania Warszawskiego. Narodowcy rusza w marszu, chcą ich powstrzymać Obywatele RP
Zaloguj się
 • normalny1977

  Oceniono 135 razy 111

  Komuś w dekiel wali. Upamiętnić w ciszy ofiary tak. Ale żadnych inscenizacji, żadnych marszy pochodów to była klęska. 200.000 polaków w piach. A nic to nie dało. I tak pod Ruski but i tak. Oni powini żyć.

 • mcguirre

  Oceniono 125 razy 101

  Chichot historii. Faszyści maszerują w rocznicę Powstania w mieście zmasakrowanym przez faszystów. Wszystko przy aprobacie władz państwowych. W tym kraju nigdy nie będzie normalnie.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 88 razy 62

  Będą race, przepocone i obsmarowane tłuszczem z grilla koszulki z powstańczymi symbolami, oraz wafelkowy torcik urodzinowy.

 • strange_email

  Oceniono 85 razy 59

  Moim zdaniem marsz narodowców, zapewne z nieodłącznymi flagami ONR czy innego klubu zapartych kryptogejow, połączone z wyzywaniem "lewaków" to plucie w twarz pamięci tego tragicznego wydarzenia oraz osób, które w jego wyniku zginęły. Wstyd.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 47 razy 29

  Ludzie o poglądach nacjonalistycznych, szowiniści, antysemici, niosący na swoich sztandarach stylizowaną swastykę-falange oraz faszystowski krzyż celtycki nie mają prawa zawłaszczać dzisiejszej rocznicy.
  W kraju, w którym na skutek próby wcielania faszyzmu w życie zginęło 6 milionów obywateli polskich nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla osób pochwalających faszyzm, rasizm i ksenofobię.

 • wernyh

  Oceniono 34 razy 28

  "Byliśmy zafascynowani faszyzmem we Włoszech i dynamiką dochodzącego do władzy hitleryzmu" - Bolesław Piasecki, jeden z czołowych narodowców, zarówno w Polsce przed-, jak i po-wojennej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX