Przełomowa decyzja konserwatora. Dworzec Centralny został wpisany do rejestru zabytków

Dworzec Centralny w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków. Wojewódzki konserwator Jakub Lewicki przyznaje, że dążył do tego od początku swojej kadencji. - To najciekawszy architektonicznie budynek kolejowy w Polsce - przekonuje.

Cały budynek Dworca Centralnego w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków. Jako pierwsza poinformowała o tym "Wyborcza Warszawa". W najbliższy czwartek 25 lipca na dworcu Centralnym odbędzie się oficjalne odsłonięcie tablicy informującej o wpisaniu dworca do rejestru. W uroczystości wezmą udział m.in. minister kultury Piotr Gliński, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel i prezes PKP Krzysztof Mamiński.

Dworzec Centralny w rejestrze zabytków. "Najciekawszy architektonicznie"

O wpisanie budynku Dworca Centralnego do rejestru zabytków od dawna zabiegał wojewódzki konserwator zabytków, prof. Jakub Lewicki. - Nad decyzją o wpisie pracowaliśmy dość długo. Uważałem, że to najciekawszy architektonicznie budynek kolejowy w Polsce i od początku swojego urzędu dążyłem do doprowadzenia wpisu dworca do rejestru - powiedział w rozmowie z TVN Warszawa

Lewicki informował o zamiarze wpisania Dworca Centralnego do rejestru jeszcze w zeszłym roku. Przekonywał wówczas, że decyzja zabezpieczyłaby dworzec przez niekontrowanymi zmianami związanymi m.in. z remontem linii średnicowej planowanym na lata 2020-23. Teraz - zgodnie z jego wcześniejszymi dążeniami - wszelkie prace w obrębie dworca (zarówno na terenie hali jak w podziemiach) będą wymagały wcześniejszej zgody konserwatora. 

Powstał szybko, dziś jest największym dworcem w Polsce

Dworzec Centralny znajduje się przy Alejach Jerozolimskich 54, pomiędzy aleją Jana Pawła II i ulicą Emilii Plater i jest największym dworcem kolejowym w Polsce. Został otwarty dla podróżnych w 1975 roku. Projekt budynku przygotowali Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. Podkreślano wówczas, że dworzec jest "szczytem elegancji okresu realnego socjalizmu".

Władze PRL naciskały, żeby budynek powstał szybko - miał być gotowy na przyjazd Leonida Breżniewa na zjazd partii. W efekcie nie obyło się bez usterek. Zaraz po oddaniu dworca do użytku okazało się, że dach przecieka, a kanalizacja jest wadliwa. Żeby dworzec robił jeszcze większe wrażenie, na środku przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem Al. Jerozolimskich z ul. Chałubińskiego zbudowano wielką biało-czerwoną fontannę, którą sprowadzono do Polski z Włoch (pojawiła się m.in. w jednej ze scen Bruneta wieczorową porą). W latach 90. zastąpił ją pasaż handlowy.

Na początku tego roku Dworcowi Centralnemu nadano imię kompozytora Stanisława Moniuszki. Więcej o historii budynku można przeczytać TUTAJ.

Więcej o:
Komentarze (26)
Przełomowa decyzja konserwatora. Dworzec Centralny wpisany do rejestru zabytków
Zaloguj się
 • udet1124

  Oceniono 22 razy 10

  Na szczęscie konserwator w Katowicach, Olszt6nie i Bydgoszczy nie zdążył Dzięki temu mamy tam nowe i funcjonalne dworce. Kraków natomiast swój nowy postawił obok.

 • m.godwin

  Oceniono 16 razy 8

  Straszny Dworzec im. St. Moniuszki.

 • matkakaszy

  Oceniono 6 razy 6

  Dziwna to tendencja do wpisywania każdej bylejakiej budy do rejestru zabytków

 • menel13

  Oceniono 16 razy 6

  Tysiące urządzeń i instalacji a każda dziura w ścianie wymaga zgody konserwatora. Powodzenia.

 • pilot.tv

  Oceniono 9 razy 5

  A w Poznaniu, dworzec PKS wpisany na liste zabytków, został zburzony i w jego miejscu powstały biurowce i osiedle. O dworcu PKP nie pomne bo go juz nie ma od paru lat.

 • wmr2000

  Oceniono 10 razy 4

  Będzie mniej śmierdzieć? Czy smród też będzie pod ochroną konserwatora?

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 3 razy 3

  Ale razem z antresolą, czy bez?

 • dave1919

  Oceniono 5 razy 3

  .

  .WESTERPLATTE , PLAC ZWYCIĘSTWA , TERAZ DWORZEC CENTRALNY JUTRO CAŁY ŚWIAT

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX