Na Ursynowie powstały miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży. Reakcje: "Brawo!", "Co? Ciąża to nie choroba"

Ursynów jest pierwszą dzielnicą w Warszawie, w której pojawiły się wyznaczone miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży. Zwolennicy inicjatywy przekonują, że wreszcie ktoś pomyślał o potrzebach kobiet ciężarnych. Przeciwnicy - że rozwiązania nie reguluje ustawa o ruchu drogowym, więc pomysł radnych będzie trudny do wyegzekwowania. Wśród głosów krytycznych przewija się też argument, że "ciąża to nie choroba".

Z pomysłem wyznaczenia specjalnych miejsc parkingowych dla kobiet ciężarnych wyszła radna Renata Niewitecka z Koalicji Obywatelskiej, która złożyła do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego interpelację w tej sprawie. Przekonywała, że specjalnie oznaczone miejsca mogłyby się znajdować w pobliżu wejść do urzędów, co ułatwiałoby ciężarnym dostęp do wejścia - zwłaszcza, że pod koniec ciąży wiele kobiet potrzebuje załatwić w urzędzie różnego rodzaju formalności. Wskazywała też, rozwiązanie tego typu znajdują się już przy niektórych centrach handlowych.

- Rozmawiałam z moimi koleżankami, które były w ciąży, czy też są w ciąży, dla których bardzo dużym problemem jest podejście kilkaset metrów, czy kilka kilometrów do urzędu, żeby załatwić sprawę. Pomyśleliśmy o tym, żeby tę sytuację ułatwić - uzasadniała w rozmowie z Radiem Kolor.

Miejsca do parkowania dla kobiet w ciąży na Ursynowie. "Super inicjatywa!"

Do pomysłu z entuzjazmem odnieśli się ursynowscy radni, którzy postanowili wyznaczyć miejsca dla kobiet ciężarnych przed dzielnicowym urzędem przy Al. Komisji Edukacji Narodowej. Na razie powstały tam dwie koperty oznaczone specjalnym znakiem przedstawiającym kobietę w ciąży na czerwonym tle.

"Ursynów już ma! Specjalne, wyznaczone miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży przy urzędzie" - napisała na Facebooku Aleksandra Gajewska z KO, zamieszczając zdjęcia specjalnie oznaczonych miejsc.

Miejsca znajdują się na parkingu w pobliżu urzędu dzielnicy, na drodze wewnętrznej. Ich wyznaczenie na drogach zewnętrznych nie byłoby możliwe, bo nie pozwana na to ustawa o ruchu drogowym, w której nie ma zapisu o miejscach parkingowych dla kobiet w ciąży, a jedynie dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Zajęcie miejsca przez osoby, które w ciąży nie są, nie grozi więc mandatem. Urzędnicy liczą jednak na dobrą wolę i uczciwość osób zajmujących wskazane miejsca. "To rodzaj umowy społecznej, że zostawiamy te miejsca dla wskazanych osób" - wyjaśniają.

Reakcje? Od entuzjazmu po "ciąża to nie choroba"

Inicjatywa spotkała się z wieloma pozytywnymi komentarzami. Wiele osób podkreśla, że podobne rozwiązania powinny pojawić się też w innych dzielnicach Warszawy. Niektóre kobiety piszą wprost, że rozwiązanie jest potrzebne, bo same w końcowych tygodniach ciąży miały tak duże problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego w pobliżu wejścia do danego budynku, że były zmuszone zostawiać swoje samochody na miejscach dla niepełnosprawnych, łamiąc prawo.

Pięknie! Szacunek do ciężarnej kobiety dużo znaczy
Powinny też się znaleźć przy szpitalach położniczych!
Super inicjatywa! Sama w ciąży nie miałam gdzie u was wcześniej zaparkować, milo, że ktoś o kobietach pomyślał. Brawo!!
Mi było tak ciężko i miałam takie problemy z chodzeniem, że przez ostatnie 4 tyg. nie miałam żadnych skrupułów stawać pod sklepem na inwalidach

- czytamy w komentarzach.

Choć większość komentujących chwali pomysł, pojawiają się też głosy krytyczne. Niektórzy wskazują, że ich zdaniem nie ma podstaw, by ciężarnym przysługiwały specjalnie wyznaczone miejsca, bo "ciąża to nie choroba".

Co? Ciąża to nie choroba! Nie podoba mi się taki pomysł
Paranoja, nie da się ustalić takiego uniwersalnego miejsca dla wszystkich wymagających takich ułatwień? Dla kobiet w ciąży, rodzin z małymi dziećmi, dla inwalidów?
To nie jest w myśl prawa o ruchu drogowym i na każdym takim miejscu może zaparkować przeciętny Kowalski. Tak pewnie będzie

- piszą niektórzy.

Więcej o:
Komentarze (158)
Ursynów. Powstały miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży. Reakcje: "Brawo!", "Co? Ciąża to nie choroba"
Zaloguj się
 • drakaina

  Oceniono 86 razy 68

  Człowiek w terapii onkologicznej czuje się często znacznie gorzej niż kobieta w ciąży (zwłaszcza gdy miną nudności, a brzuch jeszcze nie jest wielki) i niż część ludzi z orzeczoną grupą inwalidzką Łatwo wymyślać takie rzeczy dla czegoś, co jest widoczne. A problemy, ból i cierpienie bywają niewidoczne.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 56 razy 46

  Znając życie miejsca nagminnie będą zajmowane przez kobiety w czwartym lub szóstym tygodniu "ciąży".

 • zzz098

  Oceniono 52 razy 40

  Kompletna głupota. Niedługo wszędzie będą tylko miejsca dla jakichś uprzywilejowanych, a ci którzy na to wszystko pracują, nie będą mieli gdzie zaparkować. Niebieskie koperty dla niepełnosprawnych świecą pustkami.

 • popis.pasozyty

  Oceniono 36 razy 32

  A kiedy parkingi dla ludzi po np. czterdziestce.
  Musza być bo inaczej jest to dyskryminacja.

 • demkel

  Oceniono 38 razy 32

  "pod koniec ciąży wiele kobiet potrzebuje załatwić w urzędzie różnego rodzaju formalności."

  Tak z ciekawości jakie specjalne formalności potrzebuje załatwić kobieta w ciąży? Pytam poważnie, bo moja żona była 3 razy w ciąży, naswet mieszkamy na Ursynowie i nie pamiętam aby specjalnie musiała latać do urzędu coś załatwiać.

 • amtis

  Oceniono 28 razy 28

  Myślenie boli. Zamiast wyznaczyć na każdym(?) parkingu kilka miejsc 'dla osób uprzywilejowanych' niedługo będzie cała galeria PRZEWAŻNIE PUSTYCH miejsc dla każdego możliwego przypadku z osobna. Ponieważ głupota rozwija się w tym kraju w imponującym tempie, proponuję już teraz rozważyć projekt wyznaczania na parkingach dwóch miejsc 'dla tych, którym nic nie jest'. Będzie taniej i mniej malowania.

 • race444

  Oceniono 36 razy 28

  Mamy juz parkingi: dla niepelnosprawnych co popieram, dla rodzicow z malymi dziecmi co tez popieram, teraz dla kobiet w ciazy okey moze byc, ale ..... to moze podzielimy caly parking i kazdy bedzie mial "swoje" miejsce, np: dla 100-latkow, dla 90-latkow, dla 80-latkow, dla 70-latkow itd, a potem dla 500+ i tylko po to zeby kazdy byl w swoim towarzychu

 • oriole86

  Oceniono 55 razy 23

  Myślę, że takie miejsca byłyby znacznie bardziej potrzebne osobom z rozwolnieniem niż kobietom w ciąży którym nic poza zmęczeniem nie grozi z tytułu chodzenia. A poza tym rysunki na parkingu byłyby ciekawsze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX